Люди повернуться на Місяць через 15 років,
щоб залишитися тамТакі амбіційні плани щодо будівництва бази на Місяці були озвучені NASA.
Перший за два покоління пілотований політ до супутника Землі стартує до 2020 року. Його метою стане створення форпосту людства, який згодом стане постійною базою, повідомляє inopressa.ru з посиланням на Американське космічне управління. Спочатку екіпажі, що складаються з чотирьох осіб, проводитимуть на Місяці по тижню, а потім більші місії поступово почнуть здійснювати триваліші експедиції для будівництва житлових модулів та електростанції. Їхньою метою буде забезпечення постійної людської присутності до 2024 року, відколи астронавти проводитимуть на місячній базі по півроку.
В основному місячна база відіграватиме роль наукової лабораторії для підготовки пілотованого польоту на Марс. На ній розроблятимуться й перевірятимуться технології життєзабезпечення, вона стане проміжною ланкою в організації польотів до Червоної планети. Скотт Хоровіц, помічник голови дослідницького відділу NASA, говорить: «За допомогою подібного форпосту NASA зможе навчитися використовувати природні ресурси Місяця й забезпечувати себе за їхній рахунок, здійснити приготування до подорожі на Марс, провести широкий спектр наукових досліджень і сприяти міжнародному співробітництву».
План з повернення астронавтів на Місяць (першого після висадки Юджина Сернана й Гаррісона Шмітта з корабля «Аполлон-17» у грудні 1972 року) був озвучений президентом Бушем два роки тому.
Зараз у NASA вирішили, що потрібно використовувати постійну базу, опитавши з приводу цього понад тисячу вчених iз 14 країн, серед яких і Велика Британія. Управління готове до того, щоб зробити цю базу міжнародним проектом.
Представники NASA повідомили, що проект здійснюватиметься без виходу за рамки наявного бюджету управління, хоча його вартість ще не підрахована. Висловлюється сподівання, що кошти, які звільнять завдяки відмові від космічних шаттлів у 2010 році й завершенню будівництва Міжнародної космічної станції, будуть направлені на створення місячної бази. Крім того, NASA розраховує на допомогу з боку інших держав.
Безумовно, проект коштуватиме дуже дорого, його загальна вартість складатиме сотні мільярдів фунтів. Минулого року NASA заявила, що ціна запланованого повернення на Місяць на початковому етапі перевищить $100 млрд. (51 млрд. фунтів).
Директор управління Майкл Гріффін порівняв проект із дослідженнями Антарктики в минулому столітті. Перші дослідники, такі як Амундсен, Скотт і Шеклтон, вирушали туди з короткостроковими місіями, а після здійснених ними відкриттів цей континент на десятиріччя випав iз уваги. Лише в другій половині століття вчені повернулися туди, створивши дослідницькі станції.
Так само й для будівництва бази на Місяці: оптимальним місцем є його південний полюс — одне із найбільш сприятливих для життя людини місць й одна з найцікавіших для наукових досліджень ділянок.
Розглядається варіант iз обома полюсами, оскільки температури там більш помірні, а сонячного світла туди надходить більше, ніж у район екватора, де здійснювали посадку кораблі за програмою «Аполлон». Значення сонячного світла особливо високе, оскільки база залежатиме від сонячної енергії, принаймні перших років, поки не з’явиться можливість використати ядерну енергію.
Одним із вдалих місць є кратер Шеклтона неподалік південного полюса, який майже весь час освітлений сонцем. Також вважають, що в ньому можуть знаходитися запаси кисню й водню, які можна буде добувати для забезпечення станції необхідними ресурсами, які в цьому випадку не доведеться доставляти з Землі.
Заступник директора NASA Шена Дейл повідомила, що кратер Шеклтона — вдалий варіант. «Це цікаво. Ми не так багато знаємо про полярні райони».
Перед пілотованим польотом NASA планує спочатку провести подальше вивчення Місяця за допомогою автоматичних зондів, які визначать придатні для висадки місця. Корабель під назвою Lunar Reconnaissance Orbiter планується запустити 2008 року для дослідження місячної поверхні, польоти автоматичних зондів заплановані на 2010 та наступні роки.
Потім до Місяця й назад попрямують екіпажі астронавтів на дослідницькому кораблі «Оріон», який замінить шаттл. Він буде запущений за допомогою нового ракетоносія NASA «Арес».
Однак відповідний корабель для посадки на Місяць лише має бути створений. За припущенням, це буде гібридний апарат, здатний здійснити посадку й послужити першим жилим модулем постійної бази.
Однак низка вчених сумнівається, що створення місячної бази — найкраще застосування ресурсів NASA. «Надто великою є спокуса не відстати від лідерів, адже деякі зауважують, що поїзд вже від’їжджає й потрібно на нього встигнути, — пояснює Ден Лестер iз Техаського університету інтернет-сайту Space.com. — Ми вважаємо, що це дещо наївно».
Цілі місячної програми:
— людська цивілізація. Розширення присутності людини на Місяці зрештою дозволить створити там поселення;
— наукове знання. Проведення наукових досліджень дозволить відповісти на фундаментальні питання історії Землі, Сонячної системи й Всесвіту, а також про наше місце в них;
— міжнародне співробітництво. Непроста спільна й мирна справа дозволить об’єднати зусилля різних країн;
— економічна експансія. Забезпечення за рахунок діяльності на Місяці вигоди для Землі;
— благо суспільства. Допомога працівникам високотехнологічних галузей.
Випуск газети №:
№218, (2006)Рубрика
Тайм-аут