МОЗАЇКА
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080529/493-8-5.jpg)
Велика Британія опиниться під «ковпаком»
У рамках програми боротьби зі злочинністю й тероризмом британські чиновники збираються створити базу даних з інформацією про всі телефонні дзвінки, електронні листи й активність користувачів інтернету. Уряд планує зобов’язати інтернет-провайдерів і стільникові компанії передавати ці дані до міністерства внутрішніх справ. Вони зберігатимуться протягом року, повідомляє РІА «Новости». Міністерство внутрішніх справ вважає, що законопроект мусить відображати зміни в галузі комунікацій, які «наразі все більше зменшують нашу здатність отримувати дані про обмін інформацією й використовувати їх для захисту суспільства». Ще один аргумент «за» — це те, що подібний план дозволить правоохоронним органам отримувати необхідну інформацію швидко, не звертаючись по допомогу до сотень приватних компаній. Доступ до бази даних здійснюватиметься на підставі судового рішення. Якщо така база даних буде створена, то вона виявиться величезною. Лише за минулий рік у Великій Британії було відправлено 57 мільярдів SMS повідомлень. Щодня британці відправляють близько трьох мільярдів електронних листів. Існують сумніви в тому, що уряд здатен управляти базою такого масштабу, а також у тому, що інформація залишиться конфіденційною. У Великій Британії вже неодноразово вибухали скандали навколо витоку особистих даних громадян. У січні 2008 року у співробітника Міноборони Сполученого Королівства було викрадено ноутбук з особистими даними 600 тисяч кандидатів на службу в лавах британських збройних сил. Наприкінці жовтня 2007 року два диски, на яких містилася інформація про 25 мільйонів одержувачів дитячої допомоги та їхні банківські рахунки, зникли дорогою між двома державними установами. А в грудні минулого року стало відомо про те, що приватна американська компанія загубила жорсткий диск iз відомостями про три мільйони кандидатів на отримання британських водійський прав. Вони містилися на жорсткому диску комп’ютера. Серед втрачених даних — інформація про імена, адреси й телефонні номери претендентів на отримання водійських прав у період з вересня 2004 по квітень 2007 року. Фінансової інформації на диску не було. Хоч інцидент стався в травні 2007 року, публічно про нього було оголошено лише через півроку. The Times наводить слова заступника глави інформаційної комісії Джонатана Бемфорда: «Ми опинилися на межі створення суспільства тотального стеження. Поява великих баз даних завжди являє собою небезпеку — чим більше збирається й зберігається даних, тим більше виникає проблем, коли їх втрачають, продають або викрадають».
Геть, безсоння!
Усього лише одна безсонна ніч може зробити роботу мозку нестабільною, викликаючи раптові пропуски, під час яких відключається увага й можливість візуального сприйняття, повідомляє РІА «Новости», посилаючись на Daily Mail. Лікар Девід Дінджес і його колеги з університету Пенсильванії провели дослідження та з’ясували, що у позбавлених сну людей мозок мимоволi перемикається з пильнування до раптових періодів порушення уваги. Це явище вчені порівнюють з падінням напруження в електричному ланцюгу. Причиною збоїв у роботі мозку людини, позбавленої сну, є миттєві зупинки кровотоку в низці областей головного мозку, зафіксовані фахівцями з допомогою томографії. Під час експерименту було зроблено сканування мозку 24 людей. Піддослідні мали виконувати прості завдання, що потребують підвищеної візуальної уваги, спочатку вдень, коли вони добре виспалися, а потім після безсонної ночі. Спостерігаючи за людьми, лікар Дінджес дійшов висновку, що в тих, хто не виспався, зміна періодів пильнування й втрати уваги відбувається дуже швидко. «Уявіть, що ви сидите в кімнаті й дивитесь фільм при ввімкненому світлі. Коли мозок працює стабільно, світло залишається ввімкненим весь час. Але в «сонному» мозку, вогні раптово гаснуть», — наводить приклад Дінджес. На думку вчених, недостатній сон може являти загрозу не лише здоров’ю, а й безпеці людини. Зокрема, нетривала відсутність уваги для водіїв може призвести до аварії. Те саме можна сказати про роботу пілотів, авіадиспетчерів і людей інших професій, де потрібні зосередженість і концентрація уваги.
Бєлка і Стрєлка — мультгерої
Історія польоту в космос собак Бєлки та Стрєлки стане основою півторагодинного мультфільму, що з’явиться на екранах 2009 року. В його основу ляжуть реальні події — історичний польот собак Бєлки та Стрєлки, які 1960 року були відправлені в космос на борту прототипу корабля «Восток» і благополучно повернулися на Землю, пишуть РІА «Новости». Метою експерименту з запуску тварин у космос була перевірка ефективності систем життєзабезпечення в космосі й дослідження впливу космічного випромінювання на живі організми. Героїв повнометражної стрічки «Зоряні собаки Бєлка та Стрєлка», створеної з використанням трьохмірної комп’ютерної графіки, озвучуватимуть відомі російські актори — Сергій Гармаш, Євген Миронов, Олена Яковлева і Ганна Большова.
Випуск газети №:
№93, (2008)Рубрика
Тайм-аут