Микола Мурашко та його учні
В одному із залів «Хлібні», розташованої на території Софійського заповідника, відбувається виставка, присвячена Київській малювальній школі![](/sites/default/files/main/articles/14022013/12kartina3.jpg)
Унікальна експозиція розповідає про спадщину зрілого Майстра і про етапи творчого становлення його вихованців, демонструючи більше п’ятдесяти творів і архівні документи. Для того, щоб зацікавити глядача, було зібрано матеріал із найрізноманітніших джерел, тому з упевненістю можна сказати, що даний виставковий проект — зразок співпраці музейників. Живопис надано Національним художнім музеєм України, фотографії і документи — Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України. У відвідувачів є рідкий шанс побачити раритетні матеріали з особистого архіву М.Мурашка, І.Іжакевича, І.Селезньова, С.Костенко, М.Пимоненка, Ф.Красицького, Г.Свєтлицького та інших випускників Київської рисувальної школи Миколи Мурашка. Особливість виставки полягає також в тому, що вона пропонує поглянути на Майстра і його учнів з різних ракурсів.
Щоб гідно оцінити творчість класика українського живопису, слід пригадати деякі факти з життя художника. Микола Іванович Мурашко — випускник Петербурзької Академії мистецтв, один з найвідоміших послідовників творчих принципів «передвижників», знаменитий живописець і педагог. Значний стаж викладача він отримав спочатку в Першій чоловічій гімназії, потім в реальному училищі, а 1875 року заснував свою власну Київську малювальну школу.
Експонати виставки в «Хлібні» — зразки історичного живопису, портретів і пейзажів Миколи Мурашка й учнів, причому в багатьох творах неважко побачити вплив манери метра. Проте документальний архів свідчить про те, що сам Мурашко вважав, що серед вихованців малювальної школи йому так і не вдалося виховати зірку першої величини.
Свої перші заняття з учнями Микола Мурашко починав в маленькому помешканні на вул. Михайлівській, але через деякий час, звернувшись за сприянням до відомого київського мецената Івана Терещенка, він отримав на потреби школи 300 рублів і щорічну допомогу в 200 рублів. Відповідне просторе приміщення для занять надала С. Тарновська, дружина відомого збирача українських старожитностей В. Тарновського-молодшого. У вересні 1876 року відбувся перший урок, і того ж року школа Мурашка отримала субсидію в 300 рублів і переїхала до безкоштовного приміщення на першому поверсі будівлі міської думи. Завдяки ентузіазму самого Мурашка і за допомогою професора А. Прахова школа зібрала свою власну колекцію картин, серед яких полотна І. Шишкіна, В. Полєнова, О. Брюллова, К. Маковського, В. Орловського, І. Рєпіна, Г. Мясоєдова, К. Савицького, В. Сєрова та ін. Микола Мурашко, який вклав багато сил і енергії у своє дітище, з великою увагою і тактом плекав здібності кожного учня своєї школи, і сьогодні плоди їх творчості ми можемо оцінити, відвідавши виставку.
Найважливішим етапом для учнів Малювальної школи Миколи Мурашка стала участь у реставрації фресок Кирилівської церкви, яку нині включено до Софійського заповідника. Для виставки в «Хлібні» співробітники музею «Кирилівська церква» підготували мультимедійний проект, де показали фрагменти тих сюжетів, які реставрували І. Іжакевич, І. Селезньов, С. Костенко, М. Пимоненко та інші учні, а також цікаві фотоматеріали і копії документів, що оповідають про заняття Київської малювальної школи Миколи Мурашка.
Матеріали виставки «Микола Мурашко та його учні» експонуватимуть у «Хлібні» до 25 березня.
Ілюстрації надано організаторами виставки