Милосердя на іконах і... бруківці
У виставковому центрі Андріївської церкви показали образи, присвячені Майдану й АТО
Роботи створили під час Міжнародного іконописного пленеру «Милосердя в іконі», який проходив у Михайлівському монастирі в останній тиждень листопада. Автори — більше десяти митців з України, Польщі, Франції, Словаччини, Литви. Українці та поляки давно проводять спільні іконописні пленери у Польщі та на Волині, але у Києві така подія відбулася вперше. Важливо, що захід пройшов у монастирі, який прихистив активістів Майдану, а зараз допомагає учасникам АТО.
На вернісажі багато образів святих, котрі опікуються хворими. Комісар пленеру, народний художник України Роман Василик розповідає: «Є святі, які жили у ІІІ столітті, і майже наші сучасники. Наприклад, чернець Амфілохій, якого нещодавно канонізували. Ця людина лікувала солдатів під час двох світових війн, допомагала воїнам УПА, зазнала репресій і катувань, але дожила до глибокої старості».
Крім традиційних ікон, в експозиції є твори сакрального мистецтва. Наприклад, образ героя Небесної Сотні Михайла Жизневського чи Христос, намальований на бруківці з Майдану учасником польської «Солідарності» Міхалом Плоскім. Гіпнотизують сакральні абстракції, які виписав золотом Кшиштоф Соколовські. «Автор називає це іконою у символах. Взагалі, сьогодні ікона канонічна за змістом і сучасна за формою», — коментує роботи Соколовські Роман Василик.
ТВОРИ САКРАЛЬНОГО МИСТЕЦТВА ТАКОЖ ПРЕДСТАВЛЕНО НА ВИСТАВЦІ. ЦЕ І РОЗПИСАНА БРУКІВКА З МАЙДАНУ, І ОБРАЗ МИХАЙЛА ЖИЗНЕВСЬКОГО З НЕБЕСНОЇ СОТНІ, І АБСТРАКТНІ «ІКОНИ У СИМВОЛАХ»
Митці зі сходу України Василь Скрикуляк і Валентин Новіков створили спільну роботу «Розп’яття з пристоячими». Поряд із розіп’ятим Христом два пусті хрести. Матеріали прості: деревина, гіпс і трохи металу. Художник Василь Скрикуляк розповідає: «На кожному міліметрі роботи шукали компроміс. У процесі задум змінювався. Хрести пристоячих пусті, вони символізують чистоту життя, а Христос свій шлях пройшов». У житті Василь розписує храми, працює зі скульптурою, мозаїкою, вітражами. Сакральна композиція — цікавий експеримент у творчості художника. Василь Скрикуляк підкреслює, що спеціальної підготовки для такої роботи не треба — достатньо жити із молитвою у душі.
Деякі лики намальовані не на пленері. Експозиція починається з образів янголів, розміщених на чорному тлі. Цю серію робіт створили студенти Львівської національної академії мистецтв під час сутичок на Майдані. У кожного ангела свій автор, але імена студентів не зазначені, наче образи зробила одна людина.
Виставку ікон благословив предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Патріарх Філарет. «Зараз ми переживаємо спокусу почати Третю світову війну. Наше завдання — зробити все, аби цього не сталося. Для цього ми повинні показати свою моральну силу. Виставка ікон свідчить, що ми, європейці, єдині. Це — матеріальний доказ нашого духу», — зазначив Патріарх Філарет.
Взимку роботи з пленеру «Милосердя в іконі» покажуть у Польщі, а потім подарують госпіталям, де лікуються активісти Майдану й учасники АТО. Ікони іноземних авторів передадуть в українські лікарні, яким допомагали поляки. Роботи українських митців відправлять до польських шпиталів. Окрім цього, зроблять листівки із образами з виставки — їх продадуть, а виручені кошти передадуть пораненим і родинам загиблих на сході України.