Перейти до основного вмісту

«Натхнення дає підтримка людей»

«День» побував у київській майстерні Рустема Скибіна
24 грудня, 11:50
В РУКАХ У РУСТЕМА СКИБІНА — ПЕРШІ РОБОТИ, «НАРОДЖЕНІ» НЕ В КРИМУ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Рустем Скибін — добре відомий в Україні майстер кримськотатарського мистецтва, зокрема кераміки, засновник студії El-Cheber. Читачам «Дня» він знайомий за багатьма публікаціями про його виставки в Криму та столиці (див., наприклад, № 120 від 12 липня 2013 року), а з цієї весни — і про його вимушений переїзд з півострова (див. «День» № 59 від 2 квітня 2014 року). А нещодавно «День» відвідав вже його київську майстерню на вул. Глибочицька, 33/37, яку Рустем відкрив нещодавно своїми зусиллями.

«Цей центр «Тамга» студії El-Cheber — наша ініціатива. Ми абсолютно самостійно за свій кошт винайняли це приміщення і зробили такий центр, в якому збираємося, зустрічаємося. Почали займатися цим ще з квітня: говорили про необхідність створення такого центру на зустрічах і в Міністерстві культури, і в КМДА. Але було складно, — розповідає Рустем. — Приміщення для «Кримського дому» на разі в аварійному стані (Кабмін 16 травня видав розпорядження про його створення як державного підприємства — Ред.). — Зараз, наскільки я знаю, там ідуть активні ремонтні роботи. Ми сподіваємося, що там для нас знайдеться місце. Але чекати не можемо. Зробили ось цю студію і громадську організацію, що об’єднує майстрів, ремісників, художників і різних людей, які пов’язані з культурою».

Звичайно, анексія Криму й вимушений переїзд вплинули на творчий настрій. «Творча майстерня El-Cheber, яка була у мене в Криму, більше уваги приділяла самому ремеслу. Ми займалися мистецтвом, збирали, опрацьовували його, проводили майстер-класи. Зараз дуже складний час, і акцент зараз потрібно робити на іншому, — розповідає майстер. — Тому я практично вже рік, з часу Майдану, до пуття не працюю — саме руками. Намагаюся трішки малювати, однак переважно ми працюємо над організацією виставок, майстер-класів, беремо участь у круглих столах. Наприклад, в нашій майстерні вже була серія благодійних майстер-класів із психологами — тими волонтерами, які допомагають у шпиталях нашим солдатам і працюють через арт-терапію, тактильні відчуття. Я їм надавав приміщення й устаткування».

Стиль авторської кераміки, створеної не в Криму, залишився традиційним. «Перші роботи, зроблені тут, — це гончарство, спільна робота з одним відомим нашим київським майстром, — говорить Рустем. — Він накрутив, оскільки у мене не було гончарного круга, а я вже зробив розпис. Зараз у мене вже є можливість крутити, ми придбали устаткування за підтримки фонду ООН, отримавши грант. Ці роботи вже навіть брали участь у всеукраїнській виставці».

Взагалі, ділиться Рустем Скибін, основна причина його перебування в столиці України — дати можливість виходу кримськотатарської культури за межі півострова. «Наша культура, й особливо образотворче мистецтво, ремесла, — передусім потерпають, коли відбуваються такі події. Ми маємо 230-річний досвід від початку першої анексії. Розуміючи все це, я прагну не повторювати помилок, які були раніше. А для цього нам потрібно нашу культуру виносити за межі Криму, щоб вона знову не була схильна до нехорошогу впливу».

Звідки сили й натхнення? Не від держави. «Від простих людей, завдяки їм відчуваєш силу й підтримку», — ділиться Рустем. «Я приїхав у березні й буквально на другий день завітав до своїх друзів, які організували ініціативу «Крим-SOS», — згадує майстер. — Я якраз повинен був привезти роботи, щоб зберегти їх, поставити під охорону й далі показувати в Україні. Два місяці я просидів в офісі цієї ініціативи волонтером у колл-центрі. Ті два місяці дали мені сили й надихнули на подальшу роботу. Наприклад, отримуєш дзвінок від 90-річної бабусі зі сходу України: «Ви тримайтеся! Я допомогти нічим не можу, але хоча б так підтримати». Таких дзвінків було багато, люди відкрито пропонували проживання, харчування, навіть готові були самі їхати й зустрічати на кордоні за необхідності».

У планах Рустема Скибіна — культурні заходи у Варшаві й Краматорську. «Запланував декілька місяців попрацювати творчо. У травні хочемо провести виставку в столичному музеї ім. Гончара на основі моєї колекції кримськотатарського мистецтва. А зараз знову писатимемо листи й спілкуватимемося з представниками віце-прем’єра з гуманітарної політики та КМДА про необхідність виділення кримськотатарського культурного центру державою. Наступного року ми задумали цей центр, його розширення, щоб у ньому частину займали наші ремісничі майстерні, в яких продовжуватиметься наш досвід, проводитимуться майстер-класи для гостей міста та киян. Це також база для проведення семінарів і майстер-класів, для запрошення майстрів з Криму, щоб вони мали можливість приїхати. Сподіваюся, що держава почне нас розуміти і знаходитиме можливості підтримки», — підсумовує Рустем. «Ми хочемо галерею. Але поки, спасибі, навіть офісні меблі нам зібрав власник цієї будівлі сам зі своїх фондів, ми їх не купували. Дякуємо простим людям».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати