НАУКА
Літак нового покоління
Японія збирається до 2012 року розробити надзвуковий пасажирський літак нового покоління, який зможе долати відстань між Токіо та Лос-Анджелесом за три години. Як повідомив представник японського агентства з аерокосмічних досліджень Сатокі Курокава, корпус літака буде виготовлено з легкого надміцного матеріалу, на ньому встановлять двигуни нового типу, за допомогою яких досягатимуть швидкості до 5,5 МАХ. Новий лайнер споживатиме менше палива й викликатиме вдвічі менше шуму, ніж знятий з маршрутів літак Concorde, повідомляє ІТАР-ТАРС. Для стадії розробки, яка триватиме шість років, знадобиться 20 мільярдів єн (близько $170 мільйонів). Комерційне використання нового надзвукового літака агентство планує розпочати з 2020 року.
Сонячний годинник
69-річний скульптор Мінчо Тодоров із села Драгічево (Болгарія) створив найточніший у світі сонячний годинник і отримав патент на свій унікальний винахід, повідомляє Standartnews. Новий варіант сонячного годинника зовні відрізняється від своїх стародавніх прототипів, зроблених у Китаї, Тибеті та стародавньому Єгипті. Тінь «рухається» сферичним циферблатом, а не пласкою поверхнею, й описує «вісімку». Настройка сонячного годинника здійснюється одноразово, а сам пристрій працює безвідмовно. За словами автора винаходу, фізики й астрономи звіряли за його сонячним годинником електронні годинники, повідомляє news.ru. У світі існує близько 600 екземплярів сонячних годинників, а в Болгарії їх близько 20. Однак усі ці пристрої використовують стародавню, пласку, статичну модель. Такі годинники показують точний час усього декілька годин на рік — за півроку відхилення у свідченнях подібних пристроїв становить 3 години.
Тополя замість... нафти
Кафедра біологічних та екологічних досліджень факультету енергетики Університету Пердью (США) виступила з пропозицією повернутися до деревини як основного джерела енергії, повідомляє Physorg.com. Для цього вчені планують створити методами генної інженерії спеціальні тополі з високою швидкістю росту. Очікується, що рослини сягатимуть висоти 27—28 метрів за шість років. Тополя — невибагливий вид, який не вимагає внесення добрив або спеціальної обробки грунту. Ботаніки пропонують не спалювати дрова, а переробляти вирощені дерева на етиловий спирт.
США мають намір перевести третину свого автопарку на спирт, який отримують з рослинної сировини, до 2030 року. Нещодавно було показано, що наявних сільськогосподарських культур для цього не вистачить. В Університеті Пердью вважають, що вирішенням проблеми може стати генетично модифікована тополя. Крім прискореного нарощування маси, генетичні зміни повинні торкнутися й клітинних стінок дерева. Вони мають стати більш проникними для ферментів, які розкладають целюлозу на глюкозу, з якої традиційним шляхом і виробляється спирт.
Секрет кави
Особливості кавового смаку обумовлені діяльністю грибків, які розвиваються в кавових зернах. Про це доктор Марта Таніваки з бразильського Інституту харчових технологій повідомила на Міжнародному конгресі мікологів, який проходить в австралійському місті Каїрнсі.
За словами Таніваки, хоча смак кави в основному залежить від властивостей самих зерен, великий внесок роблять і грибки. Вони потрапляють до зерен під час їхнього росту. При цьому, яким буде грибок і наскільки він розвинеться, залежатиме від особливостей області — грунту, клімату, вологості. Відповідно, буде різним і смак кави, зібраної на різних територіях, повідомляють podrobnosti.ua з посиланням на «Мембрану». Також дослідниця відзначила, що кавові грибки, як правило, безпечні для здоров’я. Але є й токсичні, й через них кава може набувати різних неприємних присмаків.
Нині дослідження Таніваки спрямовані на вивчення окремих грибків та їх метаболізму. Дослідження грибків допоможе у створенні різних сортів кави з незвичайними смаками. Вчені стверджують, що зможуть вирощувати відібрані грибки, щоб отримувати приємні смаки, наприклад, вина або інших продуктів, приміром, сиру.
Випуск газети №:
№143, (2006)Рубрика
Тайм-аут