Перша світова у дніпропетровському вимірі
В Історичному музеї імені Дмитра Яворницького представлено унікальні фото, плакати, зброю, одяг
У Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. І. Яворницького до листопада 2014 року працюватиме виставка «Про війну, любов та віру...: Перша світова війна в регіональному вимірі», присвячена 100-річчю з початку Першої світової війни. В експозиції — унікальні матеріали з фондів музею: вперше демонструються фотографії, агітаційні плакати, поштові листівки, похідний іконостас, зразки тогочасної зброї (козачі шашки, ракетниці), медичне обладнання, одяг та місцеві газети, які патріотично закликали населення захищати Вітчизну.
Дніпропетровськ (тогочасний Катеринослав) під час Першої світової війни перетворився на госпітальний тиловий центр, про що розповідають численні фотографії та речі медиків, що експонуються на виставці. Чимало будівель було облаштовано для лікування поранених, а місцеві заводи виготовляли лазаретні ліжка та облаштовували вагони для перевезення поранених, сестрами милосердя та санітарами ставали звичайні мешканці міста. Цивільне населення збирало кошти на допомогу армії та пораненим, чимало робилося й для для біженців з окупованих німцями регіонів. Відомо також, що в тогочасному Катеринославі було розгорнуто виробництво йоду.
«Виставку готували протягом кількох місяців, — зазначає Валентина ЛАЗЕБНИК, завідувачка відділу наукових досліджень і експозицій історії України XIV — поч. XX ст. — Хоча ще з моменту отримання Україною незалежності у людей з’являється інтерес до свого коріння, і вони зверталися до нас. Водночас вели листування з російськими колегами, які займаються цими питаннями. Деякі люди приносили до нас копії пам’ятних документів, але, напевно, в області є ще чимало нащадків учасників бойових дій, які мають що показати. Чимало експонатів, таких як справжні агітаційні плакати, похідні знамена, зберігалися у фондах музею, їх збирав сам Д. І. Яворницький.
Єдине, чого нам не вдалося показати, це акценту, що в той час Україна вперше спробувала об’єднати свої землі та боротися за незалежність. На жаль, ми не маємо оригінальних матеріалів на цю тему, але про це не можна не говорити. Тим паче, що і на наших землях були люди, які робили в це свій внесок: і Січові стрільці, і Союз визволення України, і Товариство українських поступовців, і катеринославська «Просвіта». Це був дуже складний і суперечливий час, і дуже хочеться, щоб сьогодні ми засвоїли уроки столітньої давнини».