Підтримайте «Арсенал»!
У культурно-мистецькому та музейному комплексі відкрилась виставка задля порятунку установи
Проект «АРСЕНАЛ SOS/Музейна колекція» має довести загалу, що «Мистецький Арсенал» — це музей, який має потужний фонд. Нагадаємо, в березні цього року Державне управління справами вилучило зі статуту закладу важливі підрозділи: «Музей» і «Дирекція з будівництва». Це ставить під загрозу існування колекції «Мистецького Арсеналу», яка містить понад 3000 одиниць зберігання. Інший аспект, що обурив команду «МА» і громадськість, — затягування оголошення конкурсу на посаду генерального директора установи.
«ЗАСПОКОЇМОСЯ, ТІЛЬКИ КОЛИ ПОБАЧИМО ОСТАТОЧНИЙ ВАРІАНТ СТАТУТУ»
У день відкриття виставки в «Мистецькому Арсеналі» зібралися музейники, художники, громадські активісти і навіть представники ДУС та Міністерства культури. Серед химерних творів українського авангарду — робіт Анатоля Петрицького, Віктора Пальмова, Василя Єрмилова — понад дві години дискутували про майбутнє закладу.
Головний підсумок — співробітники ДУС запевнили, що не видалятимуть підрозділу «Музей» зі статуту «Арсеналу». Також чиновники пообіцяли таки провести конкурс, але конкретного терміну не назвали — позиція з цього питання залежатиме від роз’яснень, які ДУС має отримати від Міністерства юстиції, Мінкульту і комітету Верховної Ради з питань культури та духовності.
«Державне управління справами переконує, що вилучення зі статуту «Арсеналу» положення про музей є непорозумінням. Хочу в це вірити, — ділиться враженнями від зустрічі Ольга Мельник, керівник відділу розвитку музейної справи «МА». — Якщо «Арсенал» змінить статут, ми втратимо право зберігати предмети державного Музейного фонду. Тоді доведеться звернутися до Міністерства культури, розпорядника фонду, за роз’ясненнями, в який музей нам передати свою колекцію. І, відповідно, ми ніколи не зробимо тут жодного музейного проекту. Втім, загальна атмосфера на зустрічі була дуже позитивною, тому схильна вірити запевнянням зберегти положення про музей. Але заспокоїмося, тільки коли побачимо остаточний варіант статуту».
ЩЕ ПОНАД 15 ТИСЯЧ ПРЕДМЕТІВ ВИМАГАЮТЬ АТРИБУЦІЇ
Колекція «Мистецького Арсеналу» почала формуватися 2007 року. Перше надходження — 62 твори американського художника українського походження Юрія Соловія. «Перед «Арсеналом», який тоді був об’єктом будівництва, постало питання, як на законних підставах зберігати ці роботи явно музейного призначення, — згадує Ольга Мельник. — Довго шукали вихід і зрозуміли, що потрібно створити музей. Але оскільки «Арсенал» втілює різні культурні ініціативи, вирішили цей напрямок оформити як окремий структурний підрозділ. Так було створено музей всередині «Мистецького Арсеналу». Цей нібито відомчий заклад має право зберігати предмети музейного фонду України і формувати власну колекцію».
Крім основного фонду «МА», понад 15 тисяч предметів ще вимагають наукової атрибуції. Адже, як пояснює Ольга Мельник, на території національного комплексу знайдено багато археологічних артефактів. Масштабне поповнення колекції «Арсеналу» відбулося минулої осені. Валерія Вірська, вдова колекціонера Ігоря Диченка, передала його зібрання державі, і зберігається воно в «МА». А це — сотні цінних робіт, зокрема Казимира Малевича, Михайла Бойчука, Сальвадора Далі.
«Зараз ми не маємо термінів вирішення проблем. Але ми продовжуємо акцію з підтримки «Мистецького Арсеналу». І незалежно від того, що буде з конкурсом, давайте не завершувати її, бо «Арсенал» треба добудувати, — стверджує Наталія Заболотна, генеральний директор «МА». — Досить сорому! Нині ми мізерною командою, з мізерними зарплатами і фінансуванням підтримуємо цю установу. Цього року ми виграли державний тендер у 25 мільйонів гривень інвестиційних коштів. Навіть якщо ці 25 мільйонів нам надаватимуть щороку, ми будуватимемо «Арсенал» 40 років. Тому давайте наполягати, щоб надавали фінансування, що культура — дотаційна, але необхідна сфера. Давайте підтримувати «Арсенал» завжди».
«День» стежитиме за тим, як ДУС виконає свої обіцянки. Тим часом — подивитися на археологічні артефакти XV — XVIII століть, твори авангарду і роботи знакових українських митців сучасності можна на виставці «АРСЕНАЛ SOS/Музейна колекція», яка триватиме до 16 квітня.