Про королеву дощу та амулет волхвів
Названі імена цьогорічних переможців «Золотого лелеки»Напередодні вихідних видавництво «Грані-Т» влаштувало, можна сказати, свято книги. У столичній галереї «Лавра» відбулася урочиста церемонія нагородження переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу творів для дітей молодшого, середнього та шкільного віку «Золотий лелека».
Як «День» уже писав, «Грані-Т» спеціалізуэться на культурологічних проектах та дитячій літературі. В арсеналі видавництва, зокрема, велика колекція книжок для дітей (серії «Казки народів світу», «Сучасна дитяча проза», «Іронічна дитяча поезія», «Життя видатних дітей», «Дивний детектив»...) — на будь-який смак, вік та гроші. А «Золотий лелека», за словами організаторів, має амбітну мету — активізувати розвиток дитячої літератури та пожвавити пошуки нових талановитих авторів, а також залучити до змагання маститих письменників, які до того писали тільки для дорослих. Так, під час проведення цьогорічного конкурсу на його адресу надійшло понад 1200 творів з усіх куточків України. Найактивнішими виявилися: несподівано — Чернігівщина, Сумщина, Дніпропетровщина та традиційно — Львівщина, Івано-Франківщина, Тернопільщина та Київщина. Отже, переможцями «Золотого лелеки’2009» cтали у номінації «Молодший шкільний вік» — Іван Андрусяк за повість «Хто боїться зайчиків?», Наталія Зубрицька за «Королеву дощу», Тетяна Бехтер за «Царицю Землину». Перші три місця у номінації «Середній шкільний вік» посіли: Надія Гуменюк із своєю «Таємницею Княжої гори», Оксана Лущевська&Со із «Різдвяними повістями» та Павло Кущ із «Метеоритом». І, врешті-решт, у категорії «Старший шкільний вік» премії отримали Олена Крижанівська за твір «Мідне свічадо», Лідія Міщенко за «Верес» і Оксана Радушинська — «Любавонька і чарівний амулет волхвів». (Дорогі батьки та дідусі-бабусі, запам’ятовуйте назви творів — вони мають шанс стати дитячими бестселерами). До речі, цьогоріч, окрім авторитетного журі експертів (директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо Валентина Бабилюлько, президент Форуму видавців Леся Коваль, письменники Марія Матіос, Марина Павленко, Марина та Сергій Дяченки, перекладач Олекса Негребецький, директор популярної книгарні «Є» Катерина Федоренко та інші) «працювало» й дитяче журі... Інакше кажучи, діти самі з’ясовували, що вони читатимуть. Цікаво, що оцінки дітей майже збіглися з оцінками експертів, їхніми переможцями (по одному у кожній номінації) виявилися: Тетяна Бехтер, Павло Кущ і Олена Крижанівська. «У мене кілька виданих книжок для дітей, — говорить Павло Кущ, власний кореспондент газети «Україна молода» у Донецькій області. — І участь у цьому конкурсі — як своєрідний тест: ти його пройшов — значить треба писати далі. Найприємніше, очевидно, що мою повість «Метеорит» оцінили діти. Це справжня нагорода».
«Цьогорічні змагання дещо відрізнялися від минулорічних, — розповіла «Дню» шеф-редактор «Граней-Т» Діана Клочко. — Додалася номінація «Старший шкільний вік», а у члени журі потрапили найактивніші читачі декількох обласних бібліотек. Мені здається, що «Золотий лелека’2009» трохи підняв планку критеріїв оцінювання і дав можливість подивитися на все, що нам надсилають, ще й іншими очима — наших читачів, дітей. Сподіваємося, що, незважаючи на кризу і труднощі із папером та друком, які існують у нашій країні, зможемо книжки переможців представити на Львівському форумі видавців».
P.S. Торік у вересні видавництво «Грані-Т» зініціювало благодійний проект «З книгою — до дітей!», залучивши туди ще кілька організацій і заручившися підтримкою ЗМІ. Зокрема, «День» — один із інформаційних партнерів акції. Її мета — популяризація книги та читання серед дітей і молоді із найбільш соціально незахищених категорій (вихованців сиротинців, інтернатів, колоній для неповнолітніх...). Так, у лютому організатори побували на Харківщині, де було поповнено бібліотечні фонди Ізюмського дитячого будинку змішаного типу, Краснокутського дитячого дошкільного будинку для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, Лозівської школи-інтернату для дітей, які потребують соціальної допомоги, загальноосвітньої школи-інтернату у місті Люботин... З моменту, як стартував проект, благодійні заходи відбулися на Тернопільщині, Івано-Франківщині, Херсонщині, Львівщині, Сумщині.