Робот виконує танець живота
Вона звивається, крутиться, згинається назад, на неї вдягнуто сексуальну спідницю. Однак йдеться не про танцівницю, а про робота, який виконує танець живота. Джиммі Ор із Університету Васета в Токіо говорить, що на створення робота його надихнула Люсі Льу з фільму «Ангели Чарлі». Епізод, коли вона здійснює плавні рухи животом, підштовхнув його самого до занять танцями.
Спостерігаючи, як рухається викладачка, він був вражений її схожістю з міногою — морською істотою, подiбною до вугра, яка плаває у воді, звиваючись як змія. «Я вирішив поєднати ці дві речі і почав таємно працювати над своєю ідеєю», — говорить автор. Кілька років потому Ор сконструював невеликого робота з гнучким хребтом і назвав його (чи її) «Виконавець танцю живота Васеда номер один».
Робот уже освоїв один особливо складний рух, коли виконавець танцю здійснює хвилеподібні рухи животом. Для того, щоб примусити робота здійснювати вигини, Ор запозичив у одного шведського дослідника програму, яка симулює роботу мережі нервів під назвою CPG (central pattern generator) у міноги. Ця мережа нервів дозволяє мінозі здійснювати рухи, не вдаючись до допомоги мозку та органів чуття.
Гадають, що аналогічні мережі нервів існують у більшості хребетних. Їхню дію можна спостерігати на прикладі курки, яка навіть з відрубаною головою протягом короткого часу продовжує бігати по двору. У людини ця мережа нервів забезпечує автоматичне крокування у маленьких дітей або у людей, які зазнали травми спинного мозку, коли їх ставлять на бігову доріжку.
Оскільки програма дуже проста, Ор сподівається, що її можна буде без особливих витрат інтегрувати в гуманоїдні машини майбутнього. «Я розглядаю це як прототип майбутнього покоління роботів», — говорить він.
Останні гуманоїдні роботи, наприклад ASIMO фірми Honda і QRIO фірми Sony, хоч і можуть згинати руки й ноги, але досі виглядають дещо незграбними, вважає Пітер Стоун, розробник роботів у Техаському університеті. Цілком можливо, що гнучкий хребет — це те питання, яке необхідно вирішувати, аби вдосконалити їхні рухи, говорить він.
Робот, що танцює, виявився корисним і для біологів, оскільки показав, що CPG риби може керувати і людиноподібними рухами. Але не треба думати, що у людей є вроджена програма для танцю живота, говорить Фред Делкомін з Університету Іллінойса. У людей танець, безсумнівно, вимагає набагато більше свідомих зусиль, а CPG у людини, швидше за все, керує м’язами ніг та рук, що необхідно для можливості ходити.
ДО РЕЧІ
Міністерство економіки, торгівлі та промисловості Японії планує відібрати на виставці роботів, яка відбувається в Токіо, близько 50 кращих моделей, щоб розпочати їхнє серійне виробництво. На думку представників міністерства, робототехніка буде основним напрямом японської індустрії в XXI столітті, пише Asahi.com. Для серійного виробництва відбирають тільки найдосконаліші моделі, які користуватимуться масовим попитом. Роботи повинні вміти розмовляти кількома іноземними мовами, самостійно патрулювати небезпечні ділянки, супроводжувати та перевозити інвалідів. Міністерство надаватиме цільову допомогу виробникам роботів нового покоління та впроваджуватиме їхні розробки в серійне виробництво вже в 2006 році. Як експеримент до 2010 року створять «суспільство майбутнього», де роботи зможуть співіснувати з людьми. Мета експерименту полягає в тім, щоб перетворити робототехніку на одну з провідних галузей національної промисловості, нарівні з таким її стовпом, як автомобілебудування. У 2004 році на розвиток робототехніки з державного бюджету виділять суму в розмірі 3,1 млрд. ієн (25 млн. 800 тис. доларів). У лютому міністерство представить план проведення виставки дослідних зразків роботів нового покоління. При цьому міністерство візьме на себе половину витрат на проведення науково-дослідних робіт і забезпечить повне фінансування розробок тих моделей, які будуть представлені на цій виставці. Згідно з наміченим планом, вісім роботів будуть призначені для супроводу людей похилого віку та патрулювання небезпечних ділянок уночі, ще дев’ять роботів становитимуть їхню «резервну команду», 15 роботів доглядатимуть за дітьми в дитячих садках і 20 роботів у вигляді інвалідного крісла полегшуватимуть життя інвалідам. Для забезпечення гарантії безпеки на першому етапі за роботою кожного робота безперервно спостерігатиме чиновник, але в принципі роботи повинні пересуватися та функціонувати самостійно. Відвідувачі виставки побачать захоплюючі сцени гри роботів із дітьми, прибирання сміття та розмови з іноземними гостями англійською та китайською мовами. Проте головна перешкода для впровадження дослідних моделей у масове виробництво — це юридичні обмеження, які накладає закон про дорожньо-транспортний рух, а також низка інших законів, що заважають виробникам роботів провести довгострокові випробування з метою перевірки їхньої безпеки та тривалості термінів експлуатації.