Скандал — уже є, благородна сімейка — у стадії формування...
Жодна пристойна літературна премія не обходиться без скандалу. Це правило підтверджується уже й українським досвідом. Коли на сцену за дипломами лауреатів не виходить майже третина переможців масштабної акції, яких запрошували на урочистий вечір-нагородження і письмово, й усно — чи це не шокуючий скандал?
У кулуарах другої загальноукраїнської акції «Книжка року- 2000» подейкували, що спрацювала антиреклама прес-конференції, коли журналістів трохи не пригостили замість шампанського... водою з шампунем. Після церемонії нагородження за більш ніж пристойними фуршетними столами гості активно обговорювали іншу версію: нібито багатьох злякало запрошення, на якому було вказано, що панів просять бути у краватках або метеликах, а дам — у вечірніх або коктельних строях. Літературна тусовка, дійсно, у нас більш ніж скромна — про це свідчить і той факт, що біля київської галереї «Лавра» не видно було шеренги мерседесів, як це ми бачили, коли гості з’їжджалися на інші «акції року». Та все ж серед тих, хто ризикнув прийти, були пани і у гарних светрах, і у шийних хусточках, а серед дамських туалетів не бракувало хіба що витертих джинсів, так що святковий настрій спільними творчими зусиллями був створений.
З іншого боку, на акції «Книжка року-2000», що її проводили Центр рейтингових досліджень «Еліт-профі» та редакція газети «Книжник-ревю» сталися й інші, на цей раз — приємні несподіванки. У цей вечір відома співачка Марійка Бурмака та лідер групи «Кому вниз» Андрій Середа блискуче виконали роль ведучих, додаючи до іронічних скетчів ще й гарного співу, а меценати акції — Фонд сприяння розвитку мистецтв і Київська міська адміністрація—зробили дійство значно масштабнішим, ніж минулого року. Врахуємо хоча б таку «дрібничку»: усім присутнім, замість звичного папірчику прес-релізу, були вручені особливе число газети «Книжник-ревю» та книжка «Український бестселер». Тут під твердою палітуркою з чудовим дизайном від львівського видавництва «Кальварія» (що зібрало в акції чи не найбільше нагород), можна прочитати кращі рецензії на кращі видання минулого року, проглянути повний список експертів акції та довідатися про рейтинги книжок в усіх номінаціях.
Крім 15 лауреатів та трьох особливих призів від організаторів акції (гран-прі отримала книжка «Снігова королева» видавництва «А-БА-Ба-Га-Ла-МА- ГА») з власними нагородами прийшли і часописи «Сучасність» та «Олігарх», і Українська академія мистецтв, і Асоціація українських письменників, і окремі видавництва, що надало дійству нового статусу. На наших очах гуртується нова спільнота, книжкова журналістика поступово стає повноправною, і лише брак законотворчої волі стоїть на заваді вибуху справжнього різноманіття українського книговидання. І початку нової традиції, коли така загальноукраїнська акція стає загальнонаціональною (врешті, дійсно об’єднувальною) справою, засвідчивши необхідність прориву українців до нового інтелектуального виміру. Тоді скандали будуть лише пікантністю, декоративною дрібничкою на благородному тлі.