Три шедеври Фокіна покаже Маріїнка
За пультом — сам Гергієв![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011122/4214-6-2.jpg)
23 і 24 листопада в Національній опері України пройдуть гастролі славнозвісного Маріїнського театру. Гості з Санкт-Петербурга покажуть три одноактних балети Михайла Фокіна: «Шопеніана», «Жар-птиця» і «Шехерезада», які по праву увійшли в золоту колекцію світової хореографії. За диригентський пульт Симфонічного оркестру Національної Опери України стане Валерій Гергієв — зоряний маестро, художній керівник театру, який, незважаючи на величезну зайнятість (його графік розписаний на шість років), зумів викроїти кілька днів для участі в нинішніх спектаклях.
В одному з інтерв’ю Валерій Абіссалович признався, що бореться за культ мистецтва в своєму колективі. Для нього найважливіше, щоб музиканти, танцюристи і співаки на спектаклях мобілізували всі свої можливості, працювали на грані. Тільки тоді пробігає іскра між залом і сценою. Про унікальну працездатність маестро ходять легенди. Він «всеїдний»: опера, балет, симфонічна й камерна музика. 250 днів на рік у нього завжди віддані Маріїнке. З 1997 року Гергієв є запрошеним диригентом «Метрополітен-Опера». При цьому встигає виступати з такими престижними колективами як Лондонський симфонічний оркестр, Оркестр Королівської опери «Ковент Гарден», Віденський філармонічний оркестр, оркестр театру «Ла Скала», Чікагський симфонічний оркестр. Валерія Герієва називають магнітом, до якого притягуються таланти. Він очолив Маріїнку в кінці 80-х. Коли театр знаходився в складному економічному становищі й творчо буксував, зваливши на свої плечі величезний тягар проблем. Адже в той час Валерію Абіссаловичу було всього 34 роки. Сьогодні про його театр кажуть тільки в найвищому ступені. Й ці захоплені епітети цілком заслужені. Різноманітний і цікавий репертуар. Щорічно в театрі здійснюється чотири- п’ять прем’єр. На сцені Маріїнки мають за величезне щастя виступати прими і прем’єри з різних країн.
У киян з’являється унікальна можливість побачити найкращу балетну трупу Росії, яка зберігає передові позиції протягом тривалого періоду. Нині її очолює екс-танцівник Маріїнки Махарбек Вазієв.
Кращі балети Михайла Фокіна різняться між собою, як пори року. «Шопеніана» вважається однією з найтонших танцювальних стилізацій. Цей балет створений Фокіним у 1908 році, в часи, коли майбутній великий хореограф був прем’єром Маріїнського театру й виконував головні партії в класичних балетах. Після цього спектаклю, а також балету «Павільйон Арміди» про Фокіна заговорили, як про талановитого і перспективного хореографа. Саме в цей період він створив знамениту мініатюру «Вмираючий лебідь» для Анни Павлової.
«Шехерезада» на музику однойменної симфонічної сюїти Миколи Римського- Корсакова прославила не тільки Фокіна, а й художників Лева Бакста і Олександра Головіна, поклавши початок багаторічній світовій захопленості «орієнтальністю» в мистецтві і моді.
«Жар-Птиця» Ігоря Стравінського, створена за мотивами російських казок Михайлом Фокіним і Сергієм Дягілєвим, закріпила за балетмейстером репутацію полістиліста, який уміє справлятися й з фольклором, і з вишуканою салонністю. Поява в 1910 році балетів «Шехерезада» і «Жар- птиця» ознаменувала тріумф Фокіна за кордоном у «Російських сезонах» Сергія Дягілєва. Відтоді ці балети з тріумфом йдуть у Маріїнському театрі й є найпопулярнішими постановками на Заході. В них славилися такі майстри як Вацлав Ніжинський і Анна Павлова, Іда Рубінштейн і Тамара Карсавіна, сам Михайло Фокін і його дружина Віра Фокіна, Валерій Михайловський і Алла Осипенко, Андріс Лієпа та Ілзе Лієпа, Ніна Ананіашвілі і Гедімінас Таранда, Тетяна Бєлецька і Віктор Єременко.
На київській сцені ми побачимо нинішніх зірок Маріїнки: Діану Вишневу, Фаруха Рузіматова, Жанну Аюпову, Юлію Махаліну, Ірму Ніорадзе, Світлану Захарову, Данила Корсунцева, Майю Думченко, Дар’ю Павленко, Андрія Яковлєва, Ірину Желонкіну, Євгенію Іванченко, Ігоря Колбу, Віктора Баранова.
Ці гастролі Маріїнського театру організовані продюсерскою компанією «Альянс Шатро» при сприянні Посольства Російської Федерації в Україні, Надзвичайного і Повноважного Посла Росії в Україні Віктора Черномирдіна.
Випуск газети №:
№214, (2001)Рубрика
Тайм-аут