Від концертів у фойє до Колонного залу!
Усьоме пройшов Міжнародний фестиваль гітарної музики «Київ-2010»
Протягом трьох днів форуму у фойє Національної філармонії були представлені музичні інструменти, і кожен бажаючий міг не лише поглянути на новинки «YAMAHA», але й узяти по декілька акордів, а декотрі музиканти навіть міні-концерти на електрогітарах виконували, які можна назвати прелюдією до програм, представлених на основній сцені, що прозвучали в Колонній залі імені М. Лисенка.
Нинішній фестиваль відбувся завдяки підтримці Фонду сприяння розвитку мистецтв, Посольства Королівства Іспанія в Україні, Італійського інституту культури в Україні. На жаль, не всі учасники, заявлені в програмі, змогли приїхати. Так снігові замети в Європі перешкодили італійському гітаристові Карло Маркіоне прилетіти до Києва, його літак застряг в одному з аеропортів Німеччини. Але, на щастя, іспанському гітаристові Рафаелю Серралету, який відкривав Міжнародний фестиваль гітарної музики, негода не перешкодила, і він блискуче виступив у нашій столиці. До речі, меломани чекали приїзду Серралета два роки. Як розповів генеральний директор Національної філармонії Дмитро Остапенко, гітариста запрошували брати участь і в шостому фестивалі, але трагічні особисті обставини перешкодили тоді приїхати музикантові. Нині кияни надовго запам’ятають виступи іспанського віртуоза. Він блискуче виконав твори іспанських композиторів: Алонсо Мударра, Хоакіна Туріна, Мануеля де Фалья, Хоакіна Родріго, Ісаака Альбеніса, а на завершення концерту і свій твір, який викликав шквал оплесків публіки. Музиканта двічі викликали «на біс». У фіналі Рафаель Серралета навіть заспівав, акомпануючи на гітарі. А наступного дня він спілкувався зі студентами НМАУ, давши майстер-клас. Нині Серралет поєднує активну гастрольну діяльність і викладає в університетах і консерваторіях декількох країн. Він також керує Іберійським міжнародним інститутом музики — музичним проектом, який підтримує Іспанське агентство міжнародної співпраці для розвитку (AECID), Міністерство культури Іспанії і уряд Валенсії для заохочення і розвитку музичної освіти в різних частинах світу. В жовтні цього року музикант був нагороджений призом Xirivella Homenatge la Nostra Gent за значні досягнення в музичному мистецтві.
На завершальному концерті Рафаель Серралет виступив із симфонічним оркестром Національної філармонії України під керівництвом Ігоря Палкіна, виконавши Концерт «Аранхуес» для гітари з оркестром Хоакіна Родріго, викликавши у фіналі овації глядачів.
До речі, вперше на фестивалі виступив квартет гітаристів «Київ» під керівництвом Володимира Шаруєва, що виконав Концерт «Андалузія» для чотирьох гітар з оркестром Хоакіна Родріго. Також сюрпризом для публіки став виступ дуету — Андрія Остапенка (гітара) та Юрія Карнауха (баян), що виконав Концерт для гітари і бандонеона (духовий язичковий музичний інструмент, різновид гармоніки, названий так на ім’я його винахідника — Генріха Банда) з оркестром Астора П’яццолли. Андрій Остапенко також виконав Концерт для скрипки з оркестром Миколи Стецюка — цей виступ дуже сподобався глядачам.
— Фестиваль гітарної музики вже став традиційним, — розповів «Дню» генеральний директор Національної філармонії Дмитро Остапенко. — За роки його проведення у нас побували музиканти з десяти країн світу — Італії, Іспанії, Фінляндії, Бельгії, Росії, США, Австрії, Німеччини, Польщі й України. Стали традиційними майстер-класи відомих музикантів. А цього року вперше студенти змогли послухати лекції викладача Андрія Шипунова «Викладання класичної гітари та робота з початківцями», а також педагога і композитора Олександра Ходаковського «Виконавська майстерність віртуозів ХІХ ст. Гітарист Марк Соколовський (1818—1883 рр.)».
Фестиваль дав можливість взяти участь і виступити в Малій залі молодим виконавцям — переможцям конкурсів гітаристів. Зараз проблема для молоді — отримати концертну практику. Пам’ятаю, в роки мого навчання влітку в консерваторіях формувалися концертні групи, які гастролювали по Україні. Це була колосальна практика. А зараз цього немає. Тому ми прагнемо надати молодим можливість концертного виступу, де вони могли б реалізувати себе.
До речі, з 13 по 18 грудня 2011 року в Києві відбудеться третій Міжнародний конкурс гітаристів.