Перейти до основного вмісту

Забутий мотив для бандури

Завтра в Києві розпочнеться I Міжнародний конкурс кобзарського мистецтва ім. Г. Китастого
05 лютого, 00:00

Григорій Трохимович Китастий — композитор, диригент, бандурист — був яскравою особистістю, самобутнім музикантом. Він народився 17 січня 1907 року в Кобеляках (тепер Полтавської області). Закінчив Київський музично-драматичний інститут ім. М. Лисенка, працював у Капелі бандуристів ім. Т. Шевченка (як музикант, концертмейстер, диригент, потім став художнім керівником колективу). Його обробки народних українських пісень, оригінальні власні твори — прекрасна спадщина для нащадків, зокрема: «Грай, кобзарю!», «Гомоніла Україна», «Поема про Запорозьку Січ», «Вітре буйний», «Карпатські січовики». Збереглися фонограмні записи невтомного пропагандиста бандури: весела пісня «Та куди їдеш, Явтуше?», марш «Україна» на слова І. Багряного, інструментальна фантазія «Гомін степів» та інші твори, які досі включають до репертуару багато фольклорних гуртів не лише в нашій країні, але й за кордоном.

Друга світова війна розділила життя музики на дві частини. Григорій Трохимович потрапив у полон, став в’язнем фашистського концтабору. 1943 року з капелою бандуристів опинився в Німеччині. На Батьківщину йому не судилося повернутися: знову потрапити до в’язниці, але тепер вже радянської, він не схотів. Тому Г. Китастий мандрує за океан. Він жив у Детройті та Сан-Дієго (США). Виступав із концертами, навчав вихідців із України та їхнiх нащадків кобзарської майстерності, вважаючи, що хоч би куди тебе закинула доля, потрібно не забувати своє коріння та рідну землю. Він помер 6 квітня 1984 року в Америці. Посмертно музикантовi 1992 року було вручено Шевченківську премію. Іменем Г. Китастого Міжнародний конкурс названо не випадково — Григорій Трохимович є одним із найяскравіших представників бандуро-кобзарського мистецтва ХХ сторіччя.

— Разом подано 48 заявок на участь у конкурсі (з них 11 гуртів, інші кобзарі виступлять із сольними програмами). Представлено практично всі регіони нашої країни, а також приїхали музики з Канади та Росії, — сказав голова журі Володимир Єсипок, який очолює Національну спілку кобзарів. — Наприклад, на відміну від конкурсу ім. Гната Хоткевича, у нас більш демократичний підхід. Учасникам надається можливість виступати в окремих номінаціях з традиційними народними інструментами: кобза, ліра, бандура, торбан. Можна показати свою майстерність, не обмежуючи репертуару, головне — вкластися у 20 хвилин виступу, виконувати будь-які твори — думи, пісні, балади, псалми, тематичні та літературно-музичні композиції, класику, фольклор, сучасні твори, але обов’язково — українською мовою. Вища нагорода переможцеві — Гран-прі (2,5 тисячі гривень).

Зацікавлення конкурсом ім. Г. Китастого велике — до Києва приїхала безліч гостей, музик, які грають на народних інструментах, популяризаторів фольклору та сучасної української пісні. Змагання пройдуть із 6 до 9 лютого в три тури (зал Будинку вчених, вхід безкоштовний). У рамках конкурсу 10 лютого вранці в Музеї театрального, музичного і кіномистецтва України пройде круглий стіл «Перспективи розвитку кобзарської майстерності», а о 15.00 — концерт переможців, вручення нагород і призів відбудеться в Українському домі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати