Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Чому «повстала» Солдатська слобідка

Про методи боротьби громади із нечесними забудовниками
12 грудня, 19:19

«Це я проплачений? Як компанія з Києва може знести історичну будівлю і вліпити сюди це? Ми дуже зіпсуємо вашому забудовнику настрій і не дамо збудувати тут потвору», — обурюється заслужений артист України Віталій БОРИСЮК під час акції «Мистецький супротив», що тривала днями. Перед цим представник забудовника казав, що акція — проплачена або щонайменше проводиться для піару.

Зараз в історичному районі Солдатська слобідка під загрозою знищення — 17 об’єктів культурної спадщини. На протест місцеві жителі, серед яких є відомі люди, вийшли після того, як забудовник зніс будинок на вулиці Павлівській, 7. Він не є пам’яткою, але розташовується в охоронній зоні пам’ятки — будинку на Павлівській, 9. Тому такі роботи дуже сумнівні з точки зору законності та просто небезпечні.

«КІНЕЦЬ РОЗВИТКУ УЯВИ»

«Це все не перший рік триває. Місто втратило своє обличчя, — констатує культовий режисер Роман БАЛАЯН. — Київ — місто на семи пагорбах, вулиці спрямовані вгору або вниз. Раніше дитина йшла і бачила горизонт, у неї розвивалась фантазія. А тепер натикається на якусь висотку — і це кінець розвитку уяви».

АВТОРИТЕТНЕ «НІ!» АРХІТЕКТУРНОМУ СВАВІЛЛЮ. РЕЖИСЕР РОМАН БАЛАЯН ТА АКТОР ВІТАЛІЙ БОРИСЮК, ЯКІ ЖИВУТЬ БІЛЯ БУДИНКУ НА ПАВЛІВСЬКІЙ, 7, ТЕЖ ВИЙШЛИ З ПРОТЕСТОМ ПРОТИ МАЙБУТНЬОЇ ЗАБУДОВИ

Втім, будівництво стало і певним поштовхом до творчості. Діти мешканців багатоповерхівки біля Павлівської, 7 прикрасили зелений паркан навколо розваленого будинку малюнками. «Цей паркан встановили десь 10 листопада, — розповідає Олена ТЕРЕЩЕНКО (ЄСКІНА), громадська діячка, депутат Київради VII скликання. — Я відразу сюди прийшла, намагалась зробити світлини, але мені з рук намагалися вибити мобільний телефон. Підозрюю, що паркан спорудили протиправно, оскільки досі не бачила дозволу департаменту благоустрою Київської міської держадміністрації на такі дії. Будинок на Павлівській, 9, що стіна до стіни прилягає до знесеного, є пам’яткою. Без дозволу управління охорони культурної спадщини КМДА в його охоронній зоні жодних робіт не може бути взагалі».

За словами Олени Терещенко (Єскіної), будинок на Павлівській, 7 перебуває у власності замовника робіт, але він не мав дозволу на його знесення. Натомість був дозвіл на проведення певних робіт на Павлівській, 7А. «Але жодне нове будівництво без затвердження детальних планів території неможливе, а детальний план по цьому району ще не ухвалений. Це будівництво відбудеться з порушенням чинного генерального плану», — додає громадська діячка.

Замовником робіт є ТОВ «КОЛО-ЦЕНТР», генпідрядником — компанія «Київградосервіс». Представник забудовника, який прийшов на Павлівську під час протесту, зізнався: «Не знаю, чого від нас хочуть. Знаю, що лунали погрози, що тут ніхто нічого не будуватиме без певних домовленостей. Хоча при мені ніхто нічого не пропонував». Чоловік стверджує, що перед тим, як будувати на Павлівській, взяли всі необхідні дозволи, зокрема в управлінні охорони культурної спадщини. Щоправда, цей документ протестувальникам не показали.

«МОЖЕ БУТИ НАВІТЬ МІЖНАРОДНИЙ РЕЗОНАНС»

Громадська активістка Ганна ПУТОВА, яка веде у Facebook сторінку і групу «Солдатська слобідка», слідкує за подібними ситуаціями по Києву вже десять років. Зауважує, що більшість дозволів на суперечливі будівництва у районі з’явились саме у 2016 році. «В Україні зараз падає гривня. Бізнесменам треба кудись вкладати гроші. А найкраще вкладення — це нерухомість. Завжди, коли настає криза, ці люди намагаються врятувати свої статки, а на закон їм начхати», — знизує плечима Ганна Путова.

Активістка переконана, що нове будівництво зашкодить будинку на Павлівській, 9. «Це — одноповерховий будиночок, а поряд з ним хочуть поставити одоробло на палях, — продовжує Ганна Путова. — Крім того, це буде готель. Готельний комплекс за санітарними нормами не може розташовуватися поруч з навчальним закладом. А тут поруч ліцей №38. Як діти вчитимуться біля готелю? Це порушення санітарних норм і стосовно людей, які мешкають у прилеглих будинках. Теоретично готель не може розташовуватись поруч з щільною забудовою, тому що це — вентиляційні системи, які сильно гудуть, сміття тощо».

«Якщо вже пам’ятник архітектури байдужий, то поряд — школа. Діти бігатимуть, а тут підйомний кран стоятиме, хитатиметься», — каже Роман Балаян. Співак Гарік Кричевський додає: «Тут дві висотні будівлі, а під’їзди для пожежників заблоковані». Віталій Борисюк зауважує, що може бути навіть міжнародний резонанс, бо поруч розташовується дипломатичне представництво Ватикану, до якого теж немає пожежного під’їзду.

«Вся забудова Павлівської, Гоголівської, Тургенівської — малоповерхова, відбувалась наприкінці ХІХ — початку ХХ століття. Ці будинки, як правило, всередині дерев’яні та ззовні обкладені цеглою, — розповідає Ганна Путова. — Будинок на Павлівській, 7 був таким самим. Типовий цегляний стиль, чимось схожий на стиль архітектора Ніколаєва. Двоповерховий, був у хорошому стані, бо ніколи не відселявся. Колись він був житловим, в останні роки там розміщувались адміністративні установи. Будинок на Павлівській, 9 схожий на нього, але менший. Йому пощастило, він є пам’яткою, і щоб його розваляти, треба докласти більше зусиль. А будинок №7 не мав статусу пам’ятки, належав до фонової забудови».

ПАМ’ЯТКООХОРОНЦІ «ЗНІМАЮТЬ ПОСМЕРТНУ МАСКУ З КИЄВА»

Роман Балаян вважає головними винуватцями ситуацій, як у Солдатській слобідці, місцеву владу. «Відповідальність мають нести чиновники, які підписують такі документи по місту. Ті, хто будує, — вони хоч на вашій голові будуватимуть, це зрозумілий народ. А ті, хто підписують дозвільні документи — основні винуватці», — пояснює позицію режисер.

«Теоретично не має відбуватися будівництво без узгодження з пам’яткоохоронним органом. Але оскільки у нас вони не мають права контролю і затвердження будь-яких містобудівних документів — можна спокійно щось будувати, — розмірковує Ганна Путова. — Пам’яткоохоронні органи цілеспрямовано позбавили цих прав, тепер вони існують для галочки. Як каже моя колега, яка складає реєстр пам’яток в управлінні охорони культурної спадщини: «Я займаюсь тим, що знімаю посмертну маску з Києва». Це все, що їм залишилось». Ганна Путова наголошує, що необхідна комплексна боротьба. Зокрема, треба домагатися змін у законодавстві, повернення норм регулювання містобудування, що нині знищені.

Поки роботи на Павлівській, 7 призупинені. Заступник голови КМДА Олександр Спасибко запросив захисників Києва на зустріч, яка має відбутися на початку тижня. Активістам обіцяли і розмову із замовником робіт або із забудовником. Віталій Борисюк резюмує: «Зустрічатимемося у мерії та будемо шукати консенсус».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати