Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як уникнути скорочення?

На Рівненщині готуються до реформування медицини
21 лютого, 10:21
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Минулого тижня в області з візитом побувала керівник Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун. Вона, зокрема, зустрічалася з сімейними лікарями, а також розповіла про зміни, які чекають на пацієнтів та медиків вже найближчим часом у зв’язку з реформуванням так званої первинної ланки меддопомоги. Разом із тим Рівненщину  попередньо поділили на госпітальні округи. Натомість із переліком медичних закладів наразі не визначилися. Ймовірно, коли це відбудеться, то й непорозуміння в громадах можуть виникати, прогнозують чиновники. Наразі, за їхніми словами, в області немає ні гучних протестів, ні перекриття трас.

«Поки що ми виконуємо завдання Кабміну та Міністерства охорони здоров’я. Так, ми подали пропозицію щодо поділу області на три госпітальні округи — Центральний Рівненський, Сарненський та Дубенський, — пояснює заступник начальника  Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Ігор Добровольський. — Упродовж лютого МОЗ має розробити положення про госпітальний округ. Коли воно з’явиться, буде визначено перелік медичних закладів і функції, які вони виконуватимуть. Власне, тоді й рухатимемося далі. Наразі людям нема проти чого протестувати, бо не визначено функцію госпітального округу. Коли це питання вирішиться, то, можливо, тоді й виникатимуть якісь непорозуміння між тим чи іншим районом, громадою. У цьому випадку можуть з’явитися вузькі місця, поки що чогось подібного я не бачу».

Водночас ще  наприкінці минулого року медичний конфлікт таки виник у Здолбунівському районі. У селищі міського типу Мізоч припинила своє існування колишня місцева лікарня. В останні роки мед заклад мав  терапевтичне відділення Здолбунівської райлікарні. Необхідного обладнання там не було. А за таких умов і кваліфіковану медичну допомогу надавати складно, пояснює головний лікар Здолбунівської ЦРЛ. За його словами, відділення, швидше, виконувало функцію соціального притулку для самотніх літніх людей. Тому, коли у зв’язку з оптимізацією, потрібно було скоротити 25 койко-місць у Центральній районній лікарні, вибір впав саме на нього. Однак місцеві мешканці почали протестувати. Проти цього виступив і один із депутатів районної ради, який називає таке рішення одноосібним, а скорочення медперсоналу — незаконним. В результаті терапевтичне відділення в селищі Мізоч все-таки закрили.

«Насправді медична реформа розпочалася ще  2012 року. А 2013-го Мізоцька зона втратила статус лікарні — там скоротили 40 койко-місць. Залишили тільки терапевтичне відділення із 25-ма койко-місцями, яке приєднали до Здолбунівської центральної районної лікарні. Тобто, по суті, в Мізочі був філіал. Там нема ні діагностичного, ні лабораторного обладнання. Доходило до того, що аналізи пацієнтів працівниця відділення брала в сумку і везла в Здолбунів. Та й лікаря, який чергував би в тому відділенні цілодобово, не було. На ніч там залишалася тільки медсестра. Якщо ж місцевим мешканцям треба було викликати «швидку», то їх все одно везли в Здолбунів. Власне, тому й було прийняте рішення закрити це відділення. Адже рівень надання медпослуг там не витримував критики. Натомість у Мізочі є амбулаторія. Тобто без первинної допомоги люди не залишаться, — пояснює головний лікар Здолбунівської  ЦРЛ Владислав Сухляк. — Ситуацію з пікетами з цього приводу ми пережили. Але їхня причина лежить не так у медичній, як у політичній площині. На сьогодні конфлікт не вичерпано. Проти мене є судовий позов щодо незаконного закриття відділення і звільнення працівників. Але вже зараз частина з них працевлаштовані, частина готова забрати заяви. Відділення в Мізочі місяць як закрите, але жодних скарг не надходило».

Тим часом депутат Здолбунівської районної ради Олександр Андріюк наполягає на тому, що скорочувати койко-місця можна було й по-іншому. Тоді й медперсонал відділення не постраждав би, й мешканцям Мізоча було б простіше. «При скороченні койко-місць відбувається скорочення персоналу. А це йде всупереч скасуванню наказу МОЗ. Проте окремі головні лікарі райлікарень, маючи уповноваження одноосібного прийняття рішень, оптимізовували койковий фонд зразу зі скороченням медичних працівників. А через це, за великим рахунком, страждає населення. Так сталося й зі Здолбунівським районом. У терапевтичному відділенні в  Мізочі було 17 працівників. Їх скоротили, — розповідає депутат райради Олександр Андріюк. — Та й місцеві мешканці опинилися в безвихідному становищі. Якщо буде потрібно, вони поїдуть у лікарню в Здолбунів, хоч яка б була відстань. А що робити тим, у кого нема грошей навіть на маршрутку? Тому в зв’язку із закриттям відділення й виник серйозний резонанс. У мене було прохання зробити оптимізацію койкового фонду без втрати медперсоналу і згідно із законом. Тобто скоротити 25 ліжок в цілому по лікарні. По кілька в кожному відділенні, й це ні на чому не відобразиться».

Разом із тим голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук ситуацію навколо лікарні в Мізочі називає заполітизованою. У той же час він переконує — наразі вивчає можливості створення в тому приміщенні іншого медзакладу. «Коли постало питання про необхідність скорочення 25 койко-місць у Здолбунівській центральній районній лікарні, я як варіант пропонував скоротити їх у Мізочі. Натомість зробити в тому приміщенні поліклініку як заклад первинної рівня, із можливістю денного перебування. Йшлося про 10, можливо, 15 койко-місць. Більше того, я планував нарешті розпочати лікувати в Мізочі людей, виділивши на установу майже мільйон гривень із районного бюджету, щоб купити необхідне обладнання, зробити капітальний ремонт, закупити медикаменти й надавати якісну медичну допомогу. Цей варіант повністю йшов у ногу з тим, що пропонує Міністерство охорони здоров’я. Але люди, які хотіли отримати політичні дивіденди й казали, що вони нічого не дадуть закрити, на бюджетній комісії не проголосували за таке рішення. Хоча фінансовий ресурс був. А до цього для терапевтичного відділення у Мізочі виділяли аж п’ять тисяч гривень у рік — на медикаменти. Однак політика не дала реалізувати такий задум, — коментує ситуацію голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук. — Рішення про скорочення 25 койко-місць приймає головний лікар ЦРЛ. У листі я рекомендував не робити цього, але він — чиновник, який користується постановами Міністерства охорони здоров’я, тож пішов на цей крок. Проте ми вивчаємо можливості створення в приміщенні мізоцької лікарні чи то хоспісу, чи медпункту, де надаватиметься допомога мешканцям. Я веду роботу з Самбірським районом Львівської області, де ситуація була критичніша, скорочення койко-місць більше. Але там чиновники, районна рада, адміністрація мали спільне бачення і достойно вийшли із ситуації».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати