«Якщо нас обмануть, ми прийдемо знову»
Після студентського мітингу Міністерство освіти та науки пообіцяло вирішити ситуацію з формуванням списків учасників Євромайдану, а ректорам рекомендує не порушувати прав молоді«Якщо будуть зафіксовані факти утисків студентів з боку керівництва вишів, ми домовилися зі Студентською координаційною радою, що усі випадки розглянемо і розберемося з кожним питанням», — переконував у середу перший заступник міністра освіти і науки Євген Сулима студентів, які прийшли мітингувати під стіни відомства. Основна їхня вимога — припинити у ВНЗ формування списків з прізвищами учасників Євромайдану. Нагадаємо, днями з’явилася інформація, що за дорученням міністра освіти Дмитра Табачника Генеральна прокуратура вимагала повні анкетні дані студентів Київського національного університету ім. Т. Шевченка у рамках досудового розслідування кримінального провадження, що стосується нічних подій 30 листопада.
Потім студентство заявило, що схожі списки готуються і в інших вишах. Учасниця Студентської координаційної ради Владлена Качурець розповіла, що у багатьох закладах адміністрація попередила, начебто не треба ходити на Майдан і брати участі у будь-яких акціях. Студентів, які повертаються в гуртожитки вночі, теж записують для керівництва. «Тому ми наполягаємо, щоб особи, які вчиняли тиск на студентів, були покарані, ми закликаємо писати заяви на ім’я Євгена Сулими, студрадазбере їх і передасть міністерству, яке вже й проведе перевірки. Ми хочемо порядку, якщо нас обмануть, ми прийдемо знову», — додає Владлена.
Щоб переконати молодь у протилежному, Євген Сулима додав, що міністерство на боці студентства і навіть підготувало рекомендацію для ректорів, які «повинні організувати навчальний процес та семестровий контроль із урахуванням конституційних прав студентів вільно висловлювати та формувати свої думки та збиратися для мирного їх вираження».
Чи вірити відомству, яке затято переконувало і ЗМІ, і молодь, що не зафіксовано жодного факту формування таких списків у той час, як студентство в один голос розповідає зовсім протилежне. На мітинг прийшли близько 500 студентів, і якщо вірити версії МОН, то всі говорять неправду?
«У багатьох університетах збирають імена студентів, які беруть участь у Євромайдані, — розповіла «Дню» Яна, студентка Київського педагогічного університету ім. Драгоманова. — Євген Сулима спочатку нам говорив, що не підтримує наш протест, оскільки нічого такого не відбувається. Але насправді нас залякують, що відрахують з університету за участь у акціях. І якби це було неправдою, ми б тут не стояли».
До того ж, це всього-на-всього рекомендація, а не наказ. І якби дійсно ніякі списки не формувалися, чому б тоді низка вишів один за одним почали спростовувати цю інформацію на сайті МОН? Спочатку з’явилася така заява від Київського національного університету ім. Шевченка, потім Київського національного університету будівництва та архітектури. Києво-Могилянська академія теж заявила, що за час Євромайдану їх тричі перевіряли правоохоронні органи, була і позапланова виїзна перевірка Державної інспекції ВНЗ.
Також у середу у Генпрокуратурі України заявили, що те, що прокуратура нібито вимагає від вишів дані про студентів, відсутніх на навчанні від 29 листопада без поважних причин, не відповідає дійсності і є спробою ввести в оману громадськість.
Під час розмови Євгена Сулими зі студентами вони все намагалися добитися від нього гарантій, що тиск та репресії проти них припиняться. Перший заступник міністра переклав відповідальність на ректорів. «Кожен навчальний заклад — це автономна структура, яка має право чинити свої правові дії, але з урахуванням порад МОН», — додав він.
Єдине, що лишається зараз студентам, писати заяви-скарги. Свою підтримку спудеям у цьому висловила голова Комітету ВР з питань освіти та науки Лілія Гриневич і зазначає, що у разі чого, можна звертатися безпосередньо до неї.
Тим часом у соціальних мережах зараз з’являється інформація, що репресії торкнулися уже вчителів та батьків старшокласників, які теж виходять на акції протесту. «Батьки столичних старшокласників підписують папери, що пройшли інструктаж і ознайомлені з тим, що відповідно до п. 1,2 ст.8 Закону України про освіту, навчальний процес вільний від втручання політичних партій, громадських та релігійних організацій, і залучення учнів до участі у політичних акціях під час навчального процесу не допускаються», — пише мама школяра і зазначає, що передусім за це відповідають класні керівники. На своїй сторінці у ФБ черкаський журналіст закликав колег під’їхати до однієї зі шкіл, де директор забороняє вчителям та учням підтримувати Євромайдан. «День» слідкуватиме, чи припиниться тиск на студентів та школярів після останніх заяв міністерства.
КОМЕНТАРI
Тетяна ГАРДАШУК, доктор філософських наук, науковий співробітник Інституту філософії НАНУ:
— Освіта і освітяни всіх рівнів увесь час перебувають під тиском влади і стають об’єктом маніпулювання політиків: це й «обдарювання» шкіл канцтоварами під час виборів, примусова мобілізація викладачів і студентів на підтримку провладних політичних сил. Не набули університети автономії в незалежній Україні, а за міністрування Табачника тиск на університети посилився. Ректори здебільшого залежні люди, через фінансування, страх не бути перепризначеними тощо. Хоча слід віддати належне ректорам КПІ та Київського університету ім. Грінченка, які висловили свою громадянську позицію. Тиск прокуратури на університети — це безпрецедентне явище взагалі, бо, знову ж таки, це порушення університетської автономії, про яку прокурори навряд чи чули. Але йдеться не лише про автономію університетів, а й про право молоді на висловлювання громадянської позиції. Якою буде доля студентів-мітингарів, залежить від керівництва вишу, наскільки воно готове відстоювати права своїх студентів. Відсутність чи присутність на парах регулюється у межах навчальних програм, можна організувати самостійне навчання чи перездачу. А участь студентів у подіях Майдану, якщо вона свідома, цілком вписується у місію університету. Поведінка МОН і ГПУ — це ганьба і дикість.
Віктор ОГНЕВ’ЮК, ректор Київського університету імені Бориса Грінченка:
— До нас надходило декілька звернень по телефону з прокуратури Оболонського району з приводу того, скільки присутніх/відсутніх, скільки студентів на практиці тощо. Але, на жаль, люди, які працюють у прокуратурі, зараз не уявляють, що навчальний процес суттєво відрізняється від епохи Радянського Союзу. Сьогодні, як відомо, навчальний процес відбувається за кредитно-модульному системою, яка передбачає і присутність студента в аудиторії (семінарські, лекційні заняття), але питома вага самостійної роботи, коли студент може слухати лекції провідних професорів онлайн, працювати в бібліотеці. Значна частина студентів-магістрів узагалі по півроку пишуть магістерську роботу, вони не присутні в університеті. Тож ми пояснювали це співробітникам прокуратури і, власне кажучи, у середу у нас уже ніяких дзвінків з цього приводу не було.
А право висловити свою громадянську позицію гарантовано кожному громадянину, незалежно від того, чи він студент, чи то службовець. Право кожного на волевиявлення гарантоване третьою статтею Конституції України. Тому ніхто не має права заборонити будь-якій людині мати власну думку і висловлювати чи оприлюднювати її.