Перейти до основного вмісту

Мітинг он-лайн

Експерт: «Здебільшого, українські канали добре склали іспит на об’єктивне висвітлення Майдану»
02 грудня, 19:38
ПОЛЮВАННЯ ЗА КАДРОМ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Не лише для українських, а й найбільш рейтингових телеканалів світу минулими вихідними головною темою новинних випусків став київський Майдан. Сотні кадрів про те, як беркутівці жорстоко розігнали студентів у суботу та нечуваний за масштабами мітинг мирного протесту у неділю облетіли увесь світ. Висвітлювати революцію до Києва миттєво з’їхалися відомі журналісти з Росії, США та низки європейських країн. Головний редактор російської радіостанції «Эхо Москвы» Олексій ВЕНЕДИКТОВ, відомий російський блогер Ілля ВАРЛАМОВ, польський кореспондент Павел ПЕНЬОЖЕК, данський журналіст Йоханнес АНДЕРСЕН, фотокореспондент газети The New York Times Джозеф СИВЕНЬКИЙ, фотокор AFP Василь МАКСИМОВ, журналістка та співзасновниця медіа-порталу діаспори Vidia Наталія ФІГЕЛЬ (Чикаго), кореспондент «El Pais» — найбільшої за накладом щоденної газети в Іспанії Пілар БОНЕТ та низка інших відомих медійників були на Майдані. Дехто — вперше. На жаль, Київ не відзначився гостинним прийомом журналістів. Чимало українських та іноземних репортерів під час висвітлення Майдану постраждали. За інформацією «Телекритики», понад 40 медійників зазнали побиття і переслідувань. Зокрема, польський журналіст Павло ПЕНЬОЖЕК під час висвітлення подій біля Адміністрації Президента отримав від беркутівців десяток ударів по голові; під ногами у журналіста «Українського тижня» Валерії БУРЛАКОВОЇ на Банковій вибухнула шумова граната, журналістці викликали швидку; кореспондента Associated Press Сергія ЧУЗАВКОВА госпіталізовано з травмою голови. Розбита фото та відеотехніка. Частина журналістів заявляють, що співробітники «Беркуту» знали, що вони медійники, однак все одно застосовували проти них силу.

Попри такі умови роботи, українське телебачення, за оцінками медіа-експертів, цього разу об’єктивно висвітлювало Майдан. Ця тема стала головною у денних новинах суботи, неділі та понеділка, а також домінувала у підсумкових інформаційно-аналітичних програмах: «Подробиці тижня» («Інтер»), «ТСН. Тиждень з Аллою Мазур» («1+1»), «Час. Підсумки тижня з Ларисою Губіною» (5 канал), «События недели» (ТРК «Україна»), «Факти тижня» (ICTV) та інші. Здебільшого, в ефірах каналів виходило хронологічне висвітлення подій, активно використовувалися прямі включення, належно підбиралися спікери з числа відомих політиків, політологів, економістів, громадських активістів та студентства.

Ведучий «Подробиць тижня» Дмитро АНОПЧЕНКО Майдану присвятив практично всю програму. Упродовж випуску — відразу три прямих включення з вулиці — про провокації, поточну мирну ситуацію та під кінець програми власкор каналу повідомив фактично в онлайн-режимі про спробу знесення пам’ятника Леніну. Другий тиждень поспіль Анопченко проводить дискусію в режимі реального часу між власкорами «Інтеру» з Москви, Вашингтону та Брюсселю. Загалом у сюжетах журналістів йшлося про сутички та захоплення приміщення КМДА, але головний акцент було зроблено на мирному настрою мітингувальників та їхньому прагненні в об’єднану Європу.

Алла МАЗУР на «Плюсах» хронологічно розповіла про результати Вільнюського саміту, точніше, їхню відсутність, продовження страйку студентів та розгін Євромайдану. Про вимоги студентів та опозиціонерів, а також Майдан до і після розгону з ведучою говорила в інтерв’ю співачка Руслана, яка на Євромайдані фактично з першого дня.

Найбільш відстороненим від справжнього життя країни виявився «Перший Національний». Тема, якій телеканал приділяє головну увагу останніми днями, — дитяче «Євробачення». Навіть сайт «Першого Національного» розфарбований у яскраві веселі кольори. Як результат, у «Підсумках тижня» подіям в Україні приділено лише вісім хвилин. Усе інше — дитяче «Євробачення» та новини про соціальні державні ініціативи. У перший сюжет втиснули непідписання Угоди про асоціацію, в якому голос Тетяни Наконечної за кадром роз’яснив глядачам причину: «ЄС не надав гарантії фінансової підтримки». Позицію підкріпили синхронами Віктора Януковича і Сергія Арбузова. Парадоксальними виглядають слова про беркутівців, що «почали відтісняти мітингувальників», — вони накладаються на кадри ранкового побоїща. Згадали, звісно, і про 12 постраждалих «правоохоронців», а крайніми зробили комунальників. У цьому ж сюжеті Захарченко прочитав з аркуша паперу вибачення перед українцями. Закінчили все подіями з Михайлівської площі та словами Тетяни Наконечної: «Протестувальники зізнаються — чіткого плану дій не мають, але розходитися не збираються».

У другому сюжеті «Перший Національний» висвітлив позицію уряду: міністр юстиції України Олена Лукаш та Генпрокурор Віктор Пшонка запевнили — винних у побитті студентів відшукають і покарають. Транслювали також цитату Президента України зі звернення до Генпрокуратури. Закінчили ж сюжет провокаціями на Банковій та розбитими вікнами КМДА — і жодного слова про кількість мирних мітингувальників. Не було в ефірі, по суті, й самого мирного мітингу.

Більше інформації аудиторія телеканала отримала безпосередньо у «Підсумках дня» з ведучим Іваном Костробою. Інша справа — як ця інформація подавалася. Начальник відділу зв’язків із громадськістю ГУ МВС України в м. Києві Ольга Білик у нічному розгоні Майдану звинуватила... мітингувальників провокаторів, які нібито кидали у «Беркут» каміння і підпалені палки. Підверстали під події євромайданів і сюжет із Харкова, де дружніми рядами стояв мітинг на підтримку дій Президента України. На жаль, позиція «Першого Національного» у висвітленні подій так і не змінилася.

«5 канал» зберіг баланс подачі інформації, хоча навіть із самих запитань журналістів чітко видна позиція телеканала. Наприклад, із запитання до беркутівців після нічного розгону Майдану: «Ви рахували, скільки голів розбили за ніч?» або до першого заступника командуючого внутрішніми військами Сергія Конопляника: «Коли ви дивилися це відео (мається на увазі все той же розгін Майдану. — Ред.), вам було соромно?»

Сюжети для програми «Час. Підсумки тижня» змонтували за принципом контрасту: так гімн України по рядку співали то солдати, то мітингувальники. У цих сюжетах було навіть більше режисури, аніж нової інформації. До речі, одним із закадрових саундтреків до подій Майдану стала досить відома композиція, вибрана журналістами, напевно, не випадково, — «Реквієм за мрією». Основний акцент: справжній  — студентський, і він вистоїть, попри провокаторів, «тітушок» і беркутівців. Щоправда, чомусь Руслану назвали «жіночим обличчям революції» та показали натхненного Луценка зі словами: «Все, про що я мріяв три роки в тюрмі, зараз реалізовується...» Показово, що «5-й канал» не обмежився тільки подіями у Києві, а й транслював євромайдани інших міст, як-от Львова чи Івано-Франківська. Таку дещо ретроспективну подачу сюжетів можна пояснити форматом каналу: він працює в режимі нонстопної подачі новин, показуючи актуальну інформацію одразу, прямими включеннями, не чекаючи підсумків дня чи тижня.

Самі ж учасники Євромайдану висловлюють свою думку: телебачення інформує людей непогано, але в ефірах — уже не мирна європейська акція, а справжня політична революція. Відповідно — інші герої.

— У неділю канали загалом нормально показували Майдан. Інша річ, що там не завжди можна було побачити справжніх героїв Євромайдану — студентів, у тому числі тих, хто постраждав від «зачистки» території для ялинки, — зауважив у коментарі «Дню» студент, один з організаторів львівського Євромайдану, учасник столичного Майдану Тарас МАЛИЙ. — В ефірах — політики. ТБ показує, що студентський Євромайдан закінчився. Його більше не буде. Ми виходитимемо й надалі на мітинг. Але це вже політична революція. Те, що було в нас ті вісім днів — закінчилося. Вочевидь, справжні герої справжнього Євромайдану телебаченню більше не цікаві.

Об’єктивне висвітлення телебаченням подій на Майдані медіа-експерти пов’язують із розбірками в Партії регіонів. Зокрема, в огляді на сайті texty.org.ua йдеться: «У владі триває війна за вплив. Льовочкін і Фірташ воюють з іншими групами. Цим пояснюється революційність телеканала «Інтер». Як тільки всередині влади буде досягнуто домовленостей, інформаційна підтримка протестів суттєво зменшиться, агресивність міліції зросте, і Майдану стане набагато важче. Варто готуватися й до такого сценарію».

— Люди були приємно здивовані, що «Інтер» та «1+1» показали себе не як соціально-таблоїдні канали, якими вони показують себе останнім часом, а цілком пристойні, з об’єктивною інформацією, — коментує «Дню» журналіст Юрій МАКАРОВ. — Наше телебачення все без винятку — не є медіа-бізнесом, а отже, варто запитати: чим саме? Зараз телеканал — це фактор «лоскотання»...

— Найбільше обурив Перший Національний, який просто демонстрував дитяче «Євробачення» замість Майдану, — прокоментувала висвітлення телеканалами останніх подій медіа-експерт, виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана РОМАНЮК. — Це — ганьба, а не журналістика. Інші канали та їхні програми, такі як ТСН на «1+1», «Події тижня» на «Україні» чи «Подробиці тижня» на «Інтері» продемонстрували високу якість репортажу. Зокрема, приємно здивував «Інтер», який передавав об’єктивні і збалансовані новини. Якщо навіть цей канал, скажімо так, не бреше, то всім іншим немає сенсу брехати й викривляти інформацію — вона вже пішла до глядача. Зараз однозначно виграє формат подавання новин у стилі «5-го каналу». Особливо — серед молодої аудиторії, яка звикла отримувати новини в режимі он-лайн, як у стрічці новин соціальних мереж. У суспільстві є запит на інформацію, яка створює ефект присутності. Наприклад, учора інтернет-канал «hromadske.tv» дивилося близько 100 тисяч людей, що для подібного телеканала в Україні є надзвичайним успіхом. Що ж до Першого Національного, то там не журналісти, а люди, які працюють в інтересах влади. Хотілося б, щоб журналісти працювали, керуючись своєю громадянською позицією, а не просто обслуговували інтереси власника. Здебільшого, українські канали добре склали іспит на об’єктивне висвітлення Майдану.

МАЙДАН ОЧИМА РОСІЙСЬКИХ ЖУРНАЛІСТІВ

Деякі російські канали поширили в ефірі, м’яко кажучи, недостовірну інформацію. Зокрема, офіційні мовники — «Первый канал» і «Россия» практично не показали картинки майже мільйонного мирного мітингу, на який з усміхненими обличчями виходили як пенсіонери, так і десятки тисяч молодих батьків зі своїми дітьми. Російське ТБ, якщо вірити ефірам вечірніх новин, побачило в українській столиці лише бійки та свавілля мітингувальників. Уже перші кадри в новинах — штурм і захоплення КМДА та сутичка біля Адміністрації Президента. Кілька разів серед десятків тисяч прапорів України та ЄС, які були на Майдані, камера російського оператора «випадково» кілька разів вихопила прапор США. Окремий акцент журналісти «Первого» зробили на кількох сотнях студентів, які з вигуками: «Хто не скаче, той москаль», весело стрибали на Майдані. На запитання: з чого все почалося? — два центральних російських канали однозначні: в суботу на прохання міліції розійтися триста учасників Майдану почали кидати в правоохоронців каміння та «коктейль Молотова». «У відповідь бійці змушені були застосувати силу». Журналіст «Первого», коментуючи події, повідомляє шокуючу новину: «...У результаті кілька десятків загиблих». У кінці сюжету виправляє себе: не загиблих, а постраждалих. Російські журналісти називають Договір з ЄС «кабальним для України», говорять про плани Володимира Путіна допомогти Україні «вийти з тривалої політичної кризи» і називають європейських політиків, які вийшли на Майдан, провокаторами, адже ті «грубо втручаються у внутрішні справи України».

Напевно, приємним винятком серед російського ТБ виявились інформаційні сюжети на каналі «Дождь». Матеріали були об’єктивними і навіть доброзичливими.

Треба сказати, що українські мітингувальники дали належну оцінку заангажованим російським новинам. Зокрема, коли журналіст каналу «Россия» намагався записати в неділю стендап, до нього підійшли кілька десятків громадян та почали вигукувати: «Брехня! Кажи правду!».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати