«Будівельна мафія» безсмертна. I вона засідає в Київраді
Чому День Києва перетворюється на День захисту столиці
Із Софійської площі спуститися на Андріївський узвіз, пройти між старих будинків до Гостиного двору, а звідти дістатися Поштової площі — схоже на маршрут людини, яка знайомиться з історичними місцями Києва. Проте 27 травня, до Дня Києва (припадає на останню неділю травня), містяни пройдуть ним, щоб привернути увагу до нищення пам’яток у столиці. Основний посил — у запитанні: «Як тебе захистити, Києве мій?».
Ходу ініціює об’єднання громадських організацій «Київське Віче». Показово, що 25 травня на Софійській площі стартує чергове кількаденне святкування до Дня Києва, традиційно організоване командою Folk Ukraine і за підтримки Київської міської державної адміністрації. Гучне дійство під мурами Софії Київської, нашого «паспорта цивілізації», унаочнює позицію столичної влади щодо збереження історичної спадщини. І є додатковим приводом виступити на захист Києва — адже, крім громади, цього нема кому зробити.
Напередодні акції «День» поспілкувався з членом координаційної ради «Київського Віча», громадською діячкою та екс-депутаткою Київради Оленою ТЕРЕЩЕНКО (ЄСКІНОЮ). Вона розповіла, яку історію ми втрачаємо, і пояснила феномен живучості «будівельної мафії».
ЗАМІСТЬ ПАМ’ЯТОК — «ПАМ’ЯТНИКИ КОРУПЦІЇ»
— Ситуація у Києві така, що більш чи менш болючих точок не існує, — починає Олена Терещенко (Єскіна). — Велика проблема з будинком на вулиці Володимирській, 21, біля якого починається хода (з його балкона колись виступав голова Центральної Ради Михайло Грушевський. — Авт.). Будинок доводиться до руйнування свідомо, він в аварійному стані. Ще є протиправна забудова за «замком Річарда» (Андріївський узвіз, 15. — Авт.), на горі Уздихальниця. Там зводять два котеджі з підземним паркінгом. Історико-містобудівне обґрунтування для будівництва надали протиправно. Під час акції ми пройдемо повз будинки на Андріївському узвозі, 22 і 24, які свідомо доводять до руйнування, повз Театр на Подолі. Далі — кричуща забудова на Андріївському узвозі, 14-16, яку ми зупинили у 2013 році, але зараз там збираються звести багатоповерховий готель. І це на території охоронної зони національного значення!
ПРИХОВАНА ІСТОРІЯ. БІЛЯ ЦЬОГО БУДИНКУ НА ВУЛИЦІ ВОЛОДИМИРСЬКІЙ, 21 ПОЧНЕТЬСЯ ХОДА НА ЗАХИСТ КИЄВА. РОЗПОВІДАЮТЬ, ЩО З ЙОГО БАЛКОНА ВИСТУПАВ МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ. СЬОГОДНІ СТАРОВИННУ БУДІВЛЮ СВІДОМО ДОВОДЯТЬ ДО РУЙНУВАННЯ
Гостиний двір взагалі є пам’ятником корупції. Досі Фонд держмайна не розірвав договір оренди з «Укрпроектреставрацією», хоча це можна було зробити давно, оскільки підприємство тривалий час свідомо доводило пам’ятку до аварійного стану.
До будівлі садиби Балабух на вулиці Сагайдачного зараз прибудовують літній майданчик (сьогодні там розміщується ресторан. — Авт.). У 2013 році ми цього не дозволили, але зараз виникла та сама проблема. Сьогодні чомусь починають вилазити вже відомі забудовники-порушники, які продовжують спотворювати Київ.
Кричущим порушенням закону є те, що відбувається з Поштовою площею. Наприклад, реконструкція за непрозорим інвестиційним договором. Я багато часу приділила тому, щоб переконати столичну владу створити на цьому місці музей замість транспортної розв’язки і торговельно-розважального центру. Не може бути ТРЦ на місці, важливому для світової культурної спадщини.
«МІСЬКОГО ГОЛОВУ ВВОДЯТЬ В ОМАНУ»
— Минулої осені обрали нового головного архітектора Києва, ним став Олександр Свистунов. Які ваші враження від його роботи?
— Немає жодних вражень. Я не помічаю його позиції.
— Олено, ви часто згадуєте, що зараз у Києві просувається генплан часів скандального екс-мера Леоніда Черновецького. У чому причина?
— Будівельна мафія безсмертна. І вона засідає в Київраді, в комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування. Вона і просуває цей злочинний генплан вже після зміни влади. І у 2015 році, коли я була депутатом, його просували, але я разом з громадським сектором доклала зусиль, щоб його не прийняли.
Тепер ситуація інша. Всі детальні плани територій розробляються на основі цього протиправного генплану. Ситуація страшна, оскільки цей документ легалізує захоплення землі та незаконні забудови, протиправну зміну цільових призначень земельних ділянок. Також у півтора разу збільшується забудова у межах міста, вдвічі збільшується допустима висотність забудови у центрі — з восьми до 16 поверхів.
Чинний генеральний план не виконується. А для створення нового адекватного генплану не робиться нічого: ніхто не проводив перепису населення, не вивчав транспортних потоків.
До речі, ми з нинішнім мером Віталієм Кличком були по один бік барикад, коли у 2012 році виступали проти «генплану Черновецького», який потім підхопив Олександр Попов (колишній міський голова Києва. — Авт.).
— А як міський голова реагує на ситуацію?
— На засіданні антикорупційної ради при київському міському голові я запропонувала створити робочу групу, яка б відстежувала корупцію у пам’яткоохоронній сфері. Але тодішній секретар Київради Олексій Резніков переконав мера, що в цій сфері корупція відсутня і це не є площиною діяльності антикорупційної ради.
Звісно, міського голову вводять в оману. Він заявляє, що у нас будівельне свавілля, бо не затверджений генплан. Але генплан діє з 2002 року та відповідно до останніх змін є безстроковим. І ми маємо провести його комплексну інвентаризацію, повернути протиправно захоплені земельні ділянки територіальній громаді, притягнути усіх винних до відповідальності. А якщо ми затвердимо «генплан Черновецького», то легалізуємо усі порушення, і потім громада не зможе нічого з цим вдіяти.
«ТОТАЛЬНА БЕЗКАРНІСТЬ І ДОВЕДЕННЯ ДО РУЙНАЦІЇ»
— Нещодавно обговорювана тема — капітальний ремонт Софійської площі (деталі у матеріалі «Макіяж» для Софії», №82 «Дня» за 18 травня). Яке ваше ставлення до цієї ідеї столичної влади?
— Бачила проект реконструкції Софійського майдану від 2005 року. Він передбачав незаконну перебудову будинку на Володимирській, 21 і створення підземної інфраструктури під площею. Боюсь, якщо там щось почнуть, цим все і закінчиться. Потрібне громадське обговорення проекту, який хочуть запропонувати. Ми маємо переконатися, що не буде нічого протиправного.
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
Зараз на Софійському майдані відбуваються різні заходи з використанням підсилюючої апаратури, пам’ятку загороджують декором. Це суперечить законодавству з охорони культурної спадщини і не узгоджується з відповідальними установами. На це мають звернути увагу перш за все.
Взагалі у міста немає жодної стратегії. Чинний генплан не виконується. Треба провести його аудит і почати притягати до відповідальності за його порушення — чиновників, які видають дозволи на незаконні будівництва, правоохоронців, які ігнорують звернення щодо таких порушень тощо.
— Що варто змінити в законодавстві, щоб покращити ситуацію з захистом пам’яток?
— Законодавство щодо охорони культурної спадщини дуже недосконале, також є проблеми з нормами державно-приватного партнерства. Треба зробити так, щоб людям було вигідно реставрувати історичні будівлі. Наприклад, надавати їх у безкоштовне користування в обмін на реставрацію за проектом з затвердженими жорсткими умовами. Або частину надавати в користування інвестору, частину — місту.
Але не хочу виправдовувати недобросовісних власників, які купують старі будівлі за безцінь, щоб знищити і забудувати ділянку в центрі міста черговою багатоповерхівкою.
При всіх недоліках законів про охорону пам’яток, якби вони виконувалися, ми не мали б проблем. Правоохоронні органи не працюють. Є тотальна безкарність і доведення пам’яток до руйнації. Якби хоча б кількох недобросовісних власників притягнули до кримінальної відповідальності, іншим було б неповадно. Механізм повернення будівель до комунальної і державної власності існує, але він не працює.
Без публічного резонансу зрушити щось важко — тому ми і хочемо зробити розголос. На День Києва його жителі переважно їдуть з міста, але зараз така ситуація, що кожен киянин має витратити цей день на захист рідного міста. День Києва має стати Днем захисту Києва, доки ми не повернемо місто громаді і не змінимо ганебну ситуацію з об’єктами культурної спадщини.