Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Примус до діалогу

Протестний Майдан вимагає від влади й опозиції: почуйте народ!
10 грудня, 09:44
ФОТО АРТЕМА СЛИПАЧУКА / «День»

Переговори. У нинішній складній ситуації найбільш популярна та  розумна пропозиція. Реалізувати її поки що ніяк не вдається. Щоправда, в останні дні з’явилося кілька сигналів.

Негативний — внутрішні війська МВС фактично заблокували найближчі вулиці до Майдану. Поки це — психологічний тиск. Але опозиція заявила вчора, що готується силовий розгін протестів.

Позитивний — сьогодні в Україну для переговорів з врегулювання ситуації приїдуть західні політики, зокрема Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон.

Ще один позитивний сигнал — Президент Віктор Янукович підтримав ідею екс-президента Леоніда Кравчука про скликання круглого столу для пошуку виходу із політичної кризи. Зарано поки що говорити про результат, але початок обнадійливий.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

До того ж сьогодні має відбутися зустріч екс-президентів. Доречно пожартувати (хоча в кожному жарті є частка...), що президенти зберуться, щоб обговорити вклад кожного в чинну систему, проти якої виступає зараз Майдан.

До круглого столу, згідно із заявою, запрошено представників і влади, й опозиції. Сьогодні постійно говорять про вимоги до влади. А які вимоги до опозиції? На останньому Майдані в неділю їх чітко сформулювали громадські і творчі діячі. Зачитав зі сцени письменник Юрій Андрухович:.

«ЗАВДАННЯ 5/12

Шановні опозиційні політики!

Ми, учасники Євромайдану, звертаємося до вас. Цей Майдан не такий, як  2004 року. Ми подорослішали. Нам не потрібні месії, ми бачимо в політиках лише ефективні інструменти, якими можемо змінити цю країну. Ми — дорослі, прагматичні люди. Попри всю нашу ненависть до Януковича, наша мета — не отримати його голову на тарілці, а отримати країну, в якій Януковичі, Азарови й тітушки неможливі. Ми добре усвідомлюємо, що силовий розвиток подій на руку одній стороні — Кремлю. Ми багато в чому незадоволені вашими діями, особливо неконсолідованістю зусиль і відсутністю чіткої програми реформ. Але так само ми усвідомлюємо, що інших опозиційних політиків у нас немає. Ми вийшли на цей Майдан за власним бажанням, тому що влада перейшла всі межі. Ми повністю підтримуємо ваші вимоги про відставку уряду Азарова та покарання всіх без винятку винних у застосуванні насильства до мирних демонстрантів. Але цього плану замало. Саме тому ми вважаємо за необхідне поставити перед вами наступні завдання, реалістичні, без гучних і красивих слів, виконання яких дозволить вам нарешті стати ефективними інструментами реалізації змін у державі.

Серед найперших до виконання завдань ми бачимо такі:

1. Звільнення політв’язнів, протиправно утримуваних під вартою після подій на Банковій 1 грудня 2013-го.

2. Виведення спецпризначенців із вулиць Києва та інших міст України й повне припинення насильства щодо мирних демонстрантів.

3. Домовленості про гарантії незастосування репресій до учасників демонстрацій.

Ми чекаємо, що опозиція не  входитиме в жодний переговорний процес, доки не будуть виконані ці три умови. Після їхнього виконання ми чекаємо, що ви в правовому полі доб’єтеся наступного:

1. Президент буде позбавлений диктаторських повноважень завдяки відновленню конституційної реформи 2004 року.

2. Буде підписано Угоду про асоціацію з ЄС.

3. Буде ухвалено новий закон про вибори.

4. Буде ухвалено закон про люстрацію, передусім — у судах, правоохоронних і силових структурах.

Від вас самих, а не від переговорів із владою, ми як ваші виборці чекаємо лише двох речей:

1. Консолідації та чіткого представлення команди з визначеними функціями.

2. Представлення чіткого плану реформ на перший рік вашої діяльності при владі.

У виконанні всіх цих завдань ми зобов’язуємося допомагати вам усіма способами, доступними громадянському суспільству».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати