3:0 на користь регіоналів. А що опозиція?
Експерт: «Сьогодні проблемою номер один для політиків стає зневіра громадян — вони просто не ходять на вибори»![](/sites/default/files/main/articles/04062013/1sob1_0.jpg)
В усіх трьох містах, де цими вихідними проводилися позачергові вибори міських голів, перемогли представники Партії регіонів. У Василькові Київської області — це Володимир Сабадаш (30,39%), у Ялті АР Крим — Сергій Ілаш (біля 60%), у Алчевську Луганської області — Володимир Косюга (50,95%). Не дивлячись на те, що дані ще можуть корегуватися, тенденція зрозуміла — опозиція програє. І якщо з південною Ялтою і східним Алчевськом було все більш-менш прогнозовано — там домінує вплив регіоналів, то у Василькові інтрига зберігалася.
Тут основними конкурентами були регіонал Сабадаш, опозиціонер від «УДАРу» Сергій Сабов (28,25%) та представник партії «Єдність», колишній міський голова Валерій Попович (26,38%). Розрив між першим і другим місцем склали 234 голоси. Ударівець Сабов вже заявив, що оскаржуватиме результати виборів. За словами лідера партії «УДАР» Віталія Кличка, вибори мера Василькова відбулися з безпрецедентними порушеннями і махінаціями. «Ситуація з Васильковим — показова. Махінації на виборах мерів Ялти і Алчевська відбувалися за тією ж схемою, що і у Василькові. Влада продемонструвала, як проходитимуть інші вибори в країні», — підкреслив Віталій Кличко.
«Коли ми порушуємо питання про фальсифікації, то ми говоримо про фальсифікації цифр і даних протоколів. Такого ми не бачили, — коментує «Дню» голова Комітету виборців України Олександр Черненко. — Але ми бачили низку інших порушень, які стосувалися речей подібних на «каруселі», також вони стосувалися зникнення на дільницях двох сотень виборчих бюлетенів. Ці речі однозначно є порушенням законодавства. Але оскільки відрив між першим і другим результатом на виборах у Василькові не досить великий, ми не маємо інформації, що ці порушення серйозно вплинули на ситуацію. З іншого боку, ми не можемо сказати, що виборчий процес пройшов без проблем, адже багато з цих проблем ми таки зафіксували. Що стосується оцінки діяльності комісії, то очевидні порушення, які допускались, свідчать про те, що працювали не досить професійно, а з іншого боку, окремі політики, кандидати, політичні сили не гребують користатись незаконними методами впливу на результат виборів».
Якщо оцінювати з політичної точки зору. Чому програла опозиція?
«У опозиції є дві серйозні проблеми, — говорить директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. — Перша — вона апріорі віддає регіони, які вважаються «чужими» для неї. В даному разі мається на увазі Алчевськ і Ялта. Але з моєї точки зору, опозиція має розуміти — постійно зосереджуватися на регіонах, де у них є найбільша підтримка, і намагатися бути політичною силою, яка б могла об’єднувати країну, не зовсім правильно. Треба працювати в «чужих» регіонах і шукати підтримку. Друга проблема — це думка, що є регіони, де ніби опозиція має перемагати. Вибори у Василькові показали, що з такими підходами і легковажними заявами, в тому числі щодо Києва, що, мовляв, ми переможемо, головне, щоб був єдиний кандидат від опозиції, перемогти не можна. Значна частина людей не вірить, що опозиція є альтернативою владі. тому опозиції треба працювати — рухатися і на захід, і на схід країни, шукати підтримки в громадянському суспільству».
Ще одна думка, яка обговорюється експертами, це екстраполяція позачергових виборів в окремих містах на майбутні, можливо, київські, чи взагалі президентські вибори. «Перемога на виборах мера в Василькові кандидата від Партії регіонів в чергове довела нереальність опозиційної програми на президентську кампанію 2015 року, — пише на свій сторінці у «Фейсбук» координатор громадянського руху «Спільна справа» Олександр Данилюк. — Шапкозакидання «у Януковича виграє будь-який опозиційний кандидат» необхідно залишити у минулому. По-перше, не факт, що за таких умов в другий тур вийде саме опозиційний кандидат, по-друге, не має жодного шансу на те, що цей опозиційний кандидат в цьому другому турі переможе».
Віталій Бала вважає по-іншому: «З моєї точки зору, це неправильно. Вибори в Києві чи вибори президента не можна порівнювати з виборами в тому ж Василькові. Наприклад, як порівнювати ймовірного кандидата Кличка в Києві і кандидата від опозиції у Василькові? Я вважаю, що сьогодні проблемою номер один для політиків стає зневіра громадян, вони просто не ходять на вибори (явка на виборах в Алчевську склала приблизно 22%. — Авт.). Якщо опозиція хоче завойовувати довіру, вона має опиратися на знакові фігури в суспільстві, громадських активістів. Тоді результат буде».