Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Підсумки виборів у Німеччині: краще, ніж могло статися, і гірше, ніж мало бути

01 жовтня, 20:20

Вибори в Бундестаг пройшли лише тиждень тому, але вже очевидно, що їхні результати задаватимуть політичні тренди на найближчі роки - причому не тільки для Німеччини, але й для всієї Європи. Пропонуємо вашій увазі великий і дуже цікавий матеріал, присвячений виборам у Німеччині, підготовлений Олександром Вербицьким, істориком з міста Мангейм.

_________________________________________________________________________________

Німеччина останніх місяців скидалася на жінку при надії. Всі знали, що пологи будуть важкими, хвилювалися, переживали, але головне - сподівалися. Міста потопали в передвиборній агітації, а люди - в різноманітності тем для обговорення.

З моменту возз'єднання Німеччини в політичній боротьбі не брало участі стільки політичних партій - 42. Ще за день до виборів тільки 63% тих, має право голосу, були впевнені, кого вони збираються вибирати. (В результаті на дільниці прийшло 73%).

На моїй пам'яті не було більш хвилюючих виборів у країні, відомій своєю економічною стабільністю і заможним життям. При цьому всі знали їхній результат. Звичайно, не точно, плюс, мінус. Але в тому, що Меркель не здасть своїх позицій, були впевнені всі - як ті, хто її поважає, так і ті, хто її ненавидить. Також усі були впевнені, що AfD («Альтернатива для Німеччини») увійде до майбутнього парламенту. Ніхто з розсудливих людей цього не бажав, сподівалися, що пронесе, але знали, що це практично неминуче. Особливо після катастрофічних виборів у земельні парламенти навесні 2016 року. Сподівалися хоча б, що партія отримає незначну кількість місць в Бундестазі. Але, на жаль, і це були марні мрії.

Отже, Німеччина вибрала своє майбутнє на наступні чотири роки. Розглянемо спочатку партії в новому Бундестазі, виходячи з кількості їхніх місць у новому парламенті.

CDU/CSU - християнські демократи

Кай Пфаффенбах | Reuters

Лідер партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) і канцлерНімеччини Ангела Меркель реагують на перші екзит-поли на загальних виборах у Німеччині.

Партія Меркель, яка втратила велику кількість голосів (у порівнянні з тріумфальними виборами 2013 року), переживає не найкращі миті в своїй історії. Такого низького результату не було з 1949 року.

Серед причин одні експерти називають «невдалу міграційну політику», «зростаючу прірву між багатими і бідними» (згодом ми побачимо, що це не зовсім відповідає дійсності). Інші висловлюють протилежну думку: «Була б справа у мігрантах - AfD мали б повне право вибрати тисячі молодих кельнських дівчат. Однак вони не зробили цього. Замість них правих популістів вибрали тисячі молодих хлопців у Східній Німеччині. Там, де мігранти практично відсутні».

Проте французька La Figaro або англійська «The Times» безпосередньо пов'язують втрату голосів і прохід націоналістів до парламенту з міграційною політикою німецького уряду. І багато в чому партію врятував так званий «Канцлер-бонус». 73% німців вважають, що Меркель останні чотири роки добре виконувала свою роботу. 57% хочуть, щоб вона залишилася на посаді. Особливо сильно симпатії до неї проявилися після телевізійних дебатів з опонентом з SPD (Соціал-демократичної партії) - Мартіном Шульцем. Всього 15% німців побачили в ньому альтернативу Меркель. Для переважної більшості вона виглядає дружелюбніше, впевненіше і компетентніше.

Меркель асоціюється у німців з поняттями «стабільність», «сильне і впевнене керівництво». Недарма її називають «мамою» (Mutti).

Велику (якщо не вирішальну) роль грав і економічний аспект. Ніколи раніше громадяни так добре не оцінювали економічну складову життя країни. Навіть зовнішньополітичний курс керівництва Німеччини (попри вплив ззовні і постійні спроби опору з боку AfD і Pegida) позитивно оцінюють 67%, а 59% вважають, що саме Меркель «може провести Німеччину через настільки тривожні часи». Проте у зв'язку з великими втратами серед виборців партії доведеться коригувати нюанси своєї колишньої політики. Однак Меркель, хоча і взяла на себе провину за партійні втрати, відмовляється бачити свої помилки. Крім власних проблем, великою проблемою для неї є політичний гравець і маніпулятор Горст Зеєгофер. Його баварський CSU (ХСС, Християнсько-соціальний союз, діє тільки в Баварії, однак складає в Бундестазі єдину фракцію з CDU/ХДС. - Ред.) вперше опустився нижче 40% планки. Програти у себе вдома!

«Багато з тих, хто раніше вибирав CSU, явно не довіряють Зеєхгферу, - каже Маттіас Юнг з Мангеймського дослідного інституту «Вибори». - Спочатку він нападає на Меркель з конкретного приводу, а наступного дня вже змінює свою позицію і біжить миритися. Настільки поганий результат виборів - це плата за рахунками».

Серед соратників по партії все виразніше чути голоси про усунення Зеєгофера. Вони сильно побоюються, що його фігура ще більше нашкодить партії на земельних виборах наступного року. Упевнений, що і Меркель, у якої дуже натягнуті відносини з керівником баварської партії, була б не проти такого перебігу подій: присутність Зеєгофера може стати великою проблемою під час коаліційних переговорів. А це вирішальний аргумент. Обговорення про його можливе зміщення відкладені до листопада, але градус настроїв у партії явно не на його користь.

Сам же Зеєгофер тільки відмахується і не збирається залишати пост.

SPD - соціал-демократи

Якщо CDU пережив не найприємніші хвилини, то SPD пережила справжню катастрофу. «Ми в екзистенційній кризі», - кажуть у партії. Шульц намагається зобразити як результат того, що вони останні чотири роки були «молодшими партнерами» CDU по коаліції, а справжнє місце партії - в опозиції. Однак це тільки спроби перевалити провину. Коли в 2009 партія вже отримувала низьку підтримку на виборах, вона була в опозиції.

Справжня проблема партії в тому, що у неї немає свого обличчя, своєї позиції. Не стала вона яснішою і з появою Шульца. «SPD недостатньо ліва для одних і недостатньо центристська - для інших. Тому люди йдуть і вибирають партію з більш ясною і чіткою позицією», - пояснює Юнг. «Ми застрягли ще після минулих виборів, - журиться Клаус Бартель, представник лівого крила партії. - Ми не маємо права продовжувати далі, наче нічого не сталося»

Є й ті, хто сумніваються, що Шульц - підходяща кандидатура, щоб вивести партію з кризи. Якщо вибори в Нижній Саксонії через два тижні стануть схожими на загальнонімецькі, то його дні в керівництві партії полічені. Тим більше що в партії вже з'явилася серйозна противага Шульцу - Андреа Налес, колишній федеральний міністр праці у кабінеті Меркель. Її тріумфально обрали головою нової партійної фракції в Бундестазі. З дитячих років мріє про найвищу посаду в країні, честолюбна і нестримана на язик, Налес цілком може стати конкуренткою Меркель на виборах-2021. Тим часом Шульц вже заявив, що партія виходить з «великої коаліції», йде в жорстку опозицію, що в грудні на партійному з'їзді він знову висуне свою кандидатуру на керівну посаду в партії.

AfD - «Альтернатива для Німеччини»

Плакати вкрай правої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD) свідчать: (вгорі) «І яка ваша причина боротися за Німеччину» (внизу) «Бурки? Ми віддаємо перевагу бікіні»в Берліні 23 вересня 2017 року. AFP / Getty Images

Їхньому сенсаційному результату (хоча і очікуваному - наприклад, у Саксонії вони обігнали CDU і вийшли на перше місце) був неприємно здивований багато хто. Керівники концернів «Сіменс» і «Фольксваген» висловили глибоку заклопотаність проходом націоналістів у парламент. «Це змінить країну і піддасть випробуванням демократію», - заявили вони. Представники науки і культури підписали петицію до уряду, в якій висловлюють побоювання, що при роздачі комітетів в Бундестазі націоналістам дістанеться комітет з культури. Однак оскільки партія - третя за кількістю місць у парламенті, то цього, можливо, і не вдасться уникнути. Але були й інші голоси: «Це новий символ пробудження європейських народів!» - написала керівник націоналістичної партії Франції Front National Марі ЛеПен.

Розгромна замовна стаття зовсім недавно AfD вже встигла привернути весь політичний світ країни. Не пройшовши п'ятивідсотковий бар'єр на виборах 2013 року, вона з лишком взяла реванш на земельних виборах-2016.

Це партія з відверто націоналістичною риторикою. «Квотерніггер» - так назвав член партії Дубравко Мандич американського президента Барака Обаму. Його колега Бйорн Хьоке висловився про пам'ятник жертвам Голокосту в Берліні: «Ми німці, тобто наш народ, є єдиним народом на Землі, який імплантував у серце своєї столиці пам'ятник ганьби». А один з регіональних лідерів AfD така собі Єлена Роон у чаті прихильників організації в WhatsAp опублікувала картинку з написом: «Адольфе, будь ласка, озовися! Німеччина потребує тебе».

«Фотожаба» з Гітлером, якою претендент у Бундестаг від AFD Єлена Роон поділилася в чаті прихильників своєї партії в WhatsApp підірвала соціальні мережі. Роон потім пояснювала, що це був жарт. Але осад, як то кажуть, залишився. фото www.fischundfleisch.com

Вперше з 1949 року в німецькому парламенті опинилася партія войовничої нетерпимості і шовінізму.

Це єдина партія, яка вимагає відновлення охорони кордонів країни, припинення підтримки ЄС, висилки всіх мігрантів і при цьому зняття санкцій, відновлення дружніх відносин і ще більшого поглиблення економічних зв'язків з Росією. Не дивно, якщо враховувати, як часто праві політики їздять у Москву, як послідовно підтримують її політику і як часто отримують звідти допомогу.

Навіть за день до виборів головний державний російський канал «Росія 1» вів агресивну піар-кампанію партії і, звертаючись до мільйонів російськомовних у Німеччині, переконував: «Голосуємо за AfD! За наше з вами майбутнє!» Що це, якщо не втручання у вибори на державному рівні?

Реакція влади Німеччини поки змушує на себе чекати. Німецькі газети помітили втручання Росії у вибори в США, але час іще є. Голова Комітету Державної думи РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький заявив, що «втрати у «великих партій» і приріст у AfD - це знак великої кризи в Європі».

Пройшли праві у парламент - «криза в Європі», не пройшли б - «там все куплено і справжню німецьку партію не пускають до парламенту». За будь-якого розкладу це прекрасна пожива для російських ЗМІ.

Також праві пропонують ввести всенародне голосування за прикладом Швейцарії. Але насамперед, за словами керівниці фракції Аліси Вейдель, вони хочуть домогтися парламентського розслідування дій Меркель під час кризи 2015 року. Взагалі часом здається, що праві увійшли в парламент тільки для того, щоб боротися з Меркель, а не покращувати життя в улюбленій країні.

Олександр Гауланд вже заявив щодо планів партії: «Їй (Меркель) слід вдягнутися тепліше, ми будемо її гнати».

Навіть якщо не звертати уваги на лексику, позиція у партії дуже «конструктивна». Звичайно, не всі, хто проголосував за AfD, є ідеологічно правими. Серед них було і багато т.зв. «протестних виборців», були і ті, хто раніше вибирав «великі партії». Це - голоси розчарованих.

FDP (Вільна демократична партія) - ліберали. Для партії це були дуже вдалі вибори. Через чотири роки вона знову в Бундестазі. «Звичайно, результат пов'язаний з особистістю партійного керівника - Крістіана Лінднера. Крім того, зіграло роль і те, що багато хто виявив бажання знову бачити лібералів у парламенті», - вважає Маттіас Юнг.

Основний тиск у передвиборній агітації партія робила на освіту. Звичайно, якщо не брати до уваги заяву Лінднера по Криму, що викликала скандал, програма партії - безкомпромісна. Там зазначено, що окупація Криму та Східної України має бути «негайно припинена», при невиконанні санкції не скасовувати. При ескалації конфлікту санкції посилити.

Однак це не заважає Лінднеру виступати з «особливою думкою». У партії явно відчувається два різних організми - сама партія і, як кажуть у Німеччині, «One Man Show – Лінднер». Ліберали не можуть забути Меркель, що за результатами коаліції 2009-2013 їх ніхто більше не захотів бачити в Бундестазі. Зате тепер вони можуть взяти реванш і висувати вимоги щодо коаліції. І головними будуть, звичайно, масивні вкладення в освіту, закон про мігрантів і нова політика в Єврозоні.

Найбільша ж проблема партії зараз - це відсутність у ній когось помітного, крім керівника. Часом створюється враження, що, крім нього, в партії більше нікого немає. Навіть для майбутнього уряду вибрати когось буде складно. В результаті вдалі вибори можуть перетворитися для лібералів на «піррову перемогу» і ще більшу проблему.

Політолог Томас Кеніг підсумовує: «Може статися, як у 2009 році, ще при Гідо Вестервелле, коли через чотири роки після історичної перемоги на виборах партія вилетіла з Бундестагу».

— ZDF Morgenmagazin (@morgenmagazin) September 26, 2017

Die Linke - ліві

Фото з сайту Die Linke. «Серпасто-молоткаста» радянська символіка впадає в очі. Фото з сайту https://www.die-linke.de

Для них вибори пройшли під знаком «усвідомлення». Хоч вони й отримали трохи більше голосів, але розкрилася і велика проблема: там, де вони були раніше популярні, їх змінили націоналісти. Ліві журяться, бо протестні голоси завжди були їхні. Все це треба переварити.

Заступник голови партії Сара Вагенкнехт (недавно відхрестився від свого сталінського минулого), хоча і говорить, що «задоволена» результатом виборів, але водночас визнає, що ліві втратили час і віддали питання з біженцями повністю на відкуп правим. Саме тому там, де раніше ліва партія була дуже популярна (у Східній Німеччині), тепер виграють праві.

Політологи відзначають, що у партії непомітно розвитку. Ліві навіть не намагалися перед виборами разом з соціал-демократами і "зеленими" знайти урядову альтернативу, щоб почати розбиратися з проблемами реально. У будь-якому випадку в новому парламенті вони не будуть відігравати більш-менш серйозної ролі, якщо радикальні західні ліві, що отримали тепер у фракції більшість, не почнуть свою гру. Тоді проблем не уникнути. Поки ж, перебуваючи в опозиції разом з SPD, ліві повинні переглянути свій колишній курс.

Bündnis 90/Die Grünen - «зелені»

"Наці? Ні, спасибі!"Фото з сайту https://gruene-myk.de

Дуже задоволені результатами і можливими перспективами партії. Основними темами їхньої передвиборної кампанії були боротьба з глобальним потеплінням і захист навколишнього середовища. Серед інших вимог, з якими зелені можуть вийти на коаліційні переговори - європейська інтеграція, соціальна справедливість. «Обличчя партії» Катрін Гьорінг-Екард і Джем Оздемір не відштовхують, не поляризують і тому відкривають нові можливості для своєї фракції.

«Ямайка»

Учасниками майбутньої коаліції вочевидь будуть дві або три з цих партій. фото http://www.dw.com

Зараз у Меркель у зв'язку з тим, що SPD твердо заявила про своє рішення піти в опозицію, мало варіантів для маневру. Коаліція окремо з лібералами або «зеленими» неможлива, тому що партії не набрали достатньої для цього кількості голосів. Залишається «Ямайка» (за партійними кольорами християнських демократів, «зелених» і лібералів, що нагадують разом прапор цієї держави). Її утворення підтримують 57% жителів країни за опитуванням ARD Deutschlandtrend. Це на 34% більше, ніж у день виборів (коли ще жевріла надія на «Велику коаліцію»). «Велика коаліція» за опитуванням Infratest dimap, знаходить підтримку тільки у 31%. «Ямайка» ще жодного разу не з'являлася в Бундестазі, проте вона вже випробувана в низці земель. Так вона є, наприклад, у ландтагах земель Гессен і Шлезвіг-Гольштейн.

Міністр-президент землі Гессен Фолькер Буфьє розповів, що у нього дуже хороший досвід роботи як з «зеленими», так і з лібералами. Але домовитися в Берліні «буде важко». Крім того, в інтерв'ю каналу ARD він додав, що в жодному разі не можна змінювати обраний країною курс через результати виборів: «Не можна раптом викинути все те, що ми ще вчора вважали правильним».

Але поки всі чекають земельних виборів у Нижній Саксонії. Вони покажуть, з яких позицій партіям можна буде вести серйозні коаліційні переговори. Поки вони тільки промацують ґрунт. Ліберальний партійний віце-голова Вольфганг Кубіки: «Ми не відмовляємося від розмов про «Ямайку», але нас не можна туди затягнути силою». «Що стосується «Ямайки», то коаліція сподобається не всім членам партії», - додає Ангела Вендт із «зелених».

Річ у тім, що у «зелених», лібералів і християнських демократів накопичилося чимало взаємних претензій і нерозв’язаних проблем. Це стосується як економіки, так і проблем з біженцями. І тут для створення коаліції найбільша проблема - Зеєгофер. Фінансовий експерт «зелених» Герхард Шик говорить, що «у Зеєгофера явний ухил вправо» в питанні з біженцями. А це абсолютно неприйнятно для партії.

Всі попередні спроби домовленостей християнських демократів з «зеленими» спотикалися на Зеєгофері. Щоправда, ще є альтернатива у вигляді SPD. Те, що вона твердо заявила про небажання надалі створювати «велику коаліцію» з CDU, багато хто вважає трюком. Меркель не думає, що розмову на цю тему закінчено.

Багато хто вважає, що якщо «Ямайка» не вийде, то соціал-демократи чекатимуть, що їх почнуть просити, і тоді вони зможуть виставити більш високі вимоги, ніж зараз.

У будь-якому випадку, якщо «Ямайка» не пройде, 65% опитаних німців хочуть перевиборів до парламенту. Це, можливо, дало б шанс Меркель утворити коаліцію з однією партією.

Ну і головний винуватець всіх хвилювань - це, звичайно, AfD. «Наша демократія стоїть перед найбільшим випробуванням з часів возз'єднання країни. Ми повинні зробити все, щоб завоювати знову всіх тих, кого втратили, тих, хто сьогодні не пішов голосувати або вибрав AfD», - заявив федеральний міністр юстиції Хайко Маас.

Меркель дуже серйозно поставилася до виклику, кинутого їй історією. Розумна жінка, вона насамперед стала розставляти парламентаріїв так, щоб вони якомога більше могли допомогти їй у боротьбі з правими. Насамперед вона запропонувала нинішнього міністра фінансів і соратника по партії Вольфганга Шейбле на пост президента Бундестагу. По-перше, це великий крок для укладення коаліційної угоди з лібералами і «зеленими». Якщо він стане спікером, то звільнене крісло міністра можуть отримати союзники по коаліції. А по-друге, політик до мозку кісток, фахівець вищого класу і парламентарій з 45-річним стажем і великим авторитетом, єдиний, хто на цьому високому посту (другому за значимістю в державі) зможе тримати AfD у конституційних рамках. Багато політиків вже висловилися про підтримку цієї ініціативи. До того ж праві, що перебувають із 2016 року в різних ландтагах, показали свою абсолютну нездатність до конструктивної парламентської роботи. У деяких земельних парламентах вони вже встигли посваритися між собою і розколотися (наприклад, в Баден-Вюртемберзі). Оскільки партія з 12,6% не може реально впливати на політику, то очікується, що вона буде заговорювати, скандалити і заважати роботі парламенту зі своїми теоріями змови і провокаціями.

Крім того, заспокоює і те, що «Альтернатива» настільки некомпетентна, що боротися з нею потрібно саме обговоренням і розв’язанням конкретних життєвих, насущних проблем. Популісти в цьому нічого не тямлять. Потрібно показати Німеччині, наскільки «король голий».

Є і надія багатьох німців на те, що партія «вб'є саму себе». Приклад поведінки правих парламентарів у ландтагах дає приводи для оптимізму.

І тут приспіла ще одна сенсація. Одна з керівниць партії, Фрауке Петрі, вже заявила про свій вихід з «Альтернативи» разом зі своїм чоловіком - керівником партійного відділення в землі Північний Рейн - Вестфалія. Вона пояснила свій вчинок «радикалізацією» AfD. Поки Петрі збирається бути в Бундестазі позафракційним депутатом, бо для створення своєї фракції їй довелося б переконати ще 35 депутатів (поки з усієї партії за нею пішло 7 осіб). Питання, чи збирається вона організувати свою партію, Петрі поки залишає без відповіді.

Отже, що ми маємо в залишку. «Народні партії», що втратили голоси, що дозволили правим популістам пройти в парламент. Партія влади врятована популярністю канцлера. Ліберали і «зелені» сподіваються на участь в уряді. Завмерли перед стрибком праві, оскільки всі партії відкидають коаліцію з «коричневими». А «червоні» занадто бляклі. Тому, якщо SPD залишиться при своїй думці, альтернативи «Ямайці» немає, бо уряд меншості непопулярний серед німців, - тоді вже перевибори.

Але є ще одна небезпека. Навіть поки не небезпека, а так - «примарна загроза». Якщо Меркель зробить правильні висновки з того, що сталося, і, відкоригувавши курс, розв’яже міграційну проблему, залишиться вірною зовнішньополітичному курсу, збереже економічну стабільність і висвітить всі сторони правого популізму, то хвилюватися немає чого. Але Меркель вперта - і не завжди там, де треба. Вона не хоче бачити проблеми в обраній лінії. Німці - індивідуалісти. Великими промовами, високими цілями і узагальненнями їх не заманити. Їх цікавить їхній конкретний світ. Поки в ньому все добре, великих претензій до влади вони не матимуть. Однак навіть найменша негативна зміна тягне за собою протестну поведінку, що призводить до обрання партій на кшталт AfD. Її попередниця NPD (Національно-демократична партія) ніколи не користувалася особливою популярністю. Зрідка її функціонери потрапляли в ландтаги, щоб, поморочивши там усім голову, вилетіти при перевиборах. Відверто неонацистська партія, підтримувана різноманітними правими бойовиками, була просто непарламентською ні за виглядом, ні за суттю.

AfD - це новий тип правих. Зробивши висновки з помилок попередників, вони вирішили представити Німеччині партію, здатну потрапити в Бундестаг. Партію без факельної ходи і голених голів. І в цьому криється основна небезпека. Для обивателя вони - звичайна партія, як і всі. Візуально нічим не відрізняється від «народних партій». І це може призвести до плачевних наслідків. В історії Німеччини вже був випадок, коли права партія, яку, поки вона займалася бійками і різаниною, ніхто не хотів вибирати, на хвилі численних проблем у країні після правильного партійного перетворення з бойовиків на парламентаріїв прийшла до влади. Чим це закінчилося, ми всі пам'ятаємо.

Сподіваюся, це пам'ятає і Меркель. Польська Gazeta Wyborcza описала своє бачення майбутнього німецького парламенту: «AfD розділить парламент на своїх і чужих, на хороших і поганих німців, на патріотів і зрадників. Розпочнеться боротьба. Варто очікувати, що AfD почне з нападу на ліберальну пресу, суди та інші демократичні інститути. Політикам інших партій доведеться їх захищати. У Німеччині починається боротьба з ворогами демократії».

Новий парламент збереться на своє перше засідання 24 жовтня...

Автор - історик з Мангейма (земля Баден-Вюртемберг), живе в Німеччині понад 20 років, народився у Києві.

Александр Вербицкий

Олександр Вербицький

Джерело: RUSMONITOR.COM

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати