Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

"Путін спирається на лузерів"

Путін пішов найпростішим шляхом, він вирішив стати імператором черні
09 жовтня, 17:28
ФОТО REUTERS

Новий скандал на федеральному телеканалі. У програмі "Отражения" Громадського телебачення Росії обговорювалося питання про пам'ятники тиранам - Івану Грозному в Орлі і Сталіну в Сургуті. Гостем у студії був відомий історик і режисер Євгеній Понасенков, який став пояснювати ведучим, що увічнювати негідників і психічно хворих людей - злочин і маразм, а встановлення подібних пам'ятників відображає сьогоднішній час, істерику агресії і невігластво в країні.

Коли в ефір запросили спочатку телеглядача, який схвалив встановлення пам'ятника Сталіну, а потім психолога, яка виправдовувала такі настрої, історик просто пішов зі студії.

У програмі Радіо Свобода "Підсумки Тижня" Євгеній Понасенков говорив про те, як влада грає на настроях черні.

- Чому ви вирішили залишити студію, а не сперечатися з ними далі?

- Інтелігентність - це не означає, що, коли ви змушені, ви терпите убозтво. Інтелігентність - це повага самого себе і тих, хто гідний поваги. Я бачив, що їм дали команду мене вивести зі студії, тому я зробив це перший. Навіть якби цього не було, я бачив, що у них на моніторі ще два скайпи - думаю, що з подібного рівня гостями. А вислуховувати цю маячню я не підписувався. Редактори мені телефонували і говорили, що я буду один у студії, тобто мене нахабно обдурили.

- Були часи, коли з портретами Сталіна виходили на вулицю десять божевільних бабусь 7 листопада. Уявити, що культ повернеться в таких масштабах і в телеефірі ставитиметься питання, великий пам'ятник йому споруджувати чи трохи менший, було неможливо. Телебачення все це і створило...

- Абсолютно. Як я і сказав в ефірі ОТР, пам'ятники завжди встановлюються не минулій епосі, а нинішній. Те, що сьогодні відбувається в Росії, це повернення до замшілого "особливому шляху", відмова від цивілізації. Відмова від західних свобод і прав людини потребує символів, в жахливих і кривавих образах, які б, з одного боку, підтверджували значимість сьогоднішнього шляху, а з іншого - здавалися б настільки жорстокими, щоб на їхньому тлі сьогоднішній режим не виглядав би настільки шаблезубим.

Але це нюанси, давайте поговоримо про те, чому зараз починається серйозна конфронтація з Америкою, а це дуже небезпечно, це небезпечно великою війною, коли загинуть і пристойні, і ідіоти, які підтримують нинішній курс.

Путін пішов найпростішим шляхом, він вирішив стати імператором черні

Звідки береться конфронтація? Вона почалася не з першого дня правління Путіна. Коли Путін був поставлений на чолі держави (помилково поставлений, бо не можна ставити на чолі держави офіцера КДБ), спочатку йому було приємно, що його приймають великі президенти, королева Британії тощо. Але вся проблема чекістів у тому, що вони не можуть не організувати спрут. А щоб цей спрут виживав, треба зберігати владу. Бо, коли ви втрачаєте владу, ви втрачаєте свободу в зв'язку з вашою минулою діяльністю. Тепер вони змушені тримати владу за будь-яку ціну. А як можна втримати владу в країні, хоча і провінційно-європейській, але все-таки не Північній Кореї? Тільки одним шляхом - відволікаючи народонаселення від реальних внутрішніх економічних і соціальних проблем імітацією зовнішньої політики. Імітувати зовнішню політику з нерозвиненою економікою в серйозному вигляді неможливо, її можна тільки придумати в напівсерйозному рівні "молодець серед овець", і ось знайшли Україну. Скористалися численними комплексами через перерозподіл земель, національні нюанси для режисури конфлікту. І це стало імітацією зовнішньої політики. Природно, коли градус кипіння наростає, коли кожен день зомбується населення, і без того досить неосвічене, численними міфами, обманками і просто брехнею про Україну, про Америку, населення стає страшно агресивним і жорстоким. І на пусте місце легко поставити що завгодно. Тобто порожнє місце - це невігластво, значна частина населення неосвічена, і на це пусте місце поставили страшний обман, який привів до істерики, агресії в суспільстві.

Коли я буваю на ефірах на НТВ, на ОТР, намагаюся висловити свою позицію, пояснити, куди веде політика нинішнього режиму, то самі наші зубожілі, нещасні співгромадяни готові зубами вчепитися в мене за критику режиму. Вони, з одного боку, зомбовані, з іншого – адже Путін пішов найпростішим шляхом, він вирішив стати імператором черні. У нього було два варіанти: використовувати шалені нафтові гроші двохтисячних для створення сучасної держави або розділити все це між кланами своїх приятелів з Петербурга і влаштувати те, що він влаштував, а потім спиратися на чернь. Він вибрав другий шлях. Я думаю, що через свою біографію він не міг вибрати інший шлях.

Путінський посил - це лише гра на психології, на настроях цих залежних ущербних лузерів

Він спирається на людців-лузерів, які убогі і нещасні в життя. У них все погано, вони стали бідніше жити, долар не по 35, а по 65, ні, це їм не так важливо, головне, що ця бридота відбувається і з тими, хто може жити краще: ось він іде, красивий, високий, в хорошому піджаку, з посмішкою вулицею, нехай у мене буде гірше, але у нього теж буде гірше. Ось це основна психологічна особливість усіх тих, а їх дуже багато, бо країна наша понівечено історією в ХХ столітті. Відсоток тих людей, ущербних і залежних, готових на все, неймовірно великий, і вони будуть мститися. Путінський посил - це лише гра на психології, на настроях цих залежних ущербних лузерів. Він не сам по собі, його не треба демонізувати, хоча, звичайно, він поганий, треба зрозуміти базисну причину нещастя.

- Приголомшливий приклад опори на невігластво - це ситуація в Міністерстві культури, яке очолює людина, чию дисертацію зараз виявили і зі сміхом вивчають. Думаю, вас теж потішила ця історія?

Мединський- комсомолець, і це все пояснює

- З одного боку, взагалі все, що відбувається в Росії в останні роки, смішно, з іншого боку - це трагікомедія. Мединський - лише симптом, частина трагікомедії. Безумовно, це найбільш ганебний тип, я не можу його навіть іншим терміном позначити, тип на посаді очільника Міністерства культури в Росії. Він комсомолець - це все пояснює. Пізній комсомол - це найбільш гниле, що тільки було у світовій історії, і ось він із них. Комсомолець, який стажувався в США, займався бізнесом у 90-ті роки, потім став депутатом. Комсомолець, бізнесмен, депутат - логічно? Логічно абсолютно. Те, що він великий православний - це ще більш логічно в зв'язку з цим.

Кончаловський неприємніший і набагато небезпечніший, ніж його чудернацький брат Міхалков

Всерйоз проговорювати історію з дисертацією немає сенсу, оскільки це є лажа на рівні "недопрацювали", на рівні гнилої ганьби. Чому це відбувається? Вони знахабніли. Ті, хто сьогодні при владі, розуміють, що їм ніхто нічого не зробить. Ну довели, ну сказали, ну і що? Це як Навальний кричить про Чайку, а прокурор каже: я перевірив, ні, я не корупціонер. Так і тут, вони ж господарі життя. Так, цей Мединський, який написав цю дисертацію, не знає про церковнослов'янську мову, не знає про те, що Лютер переклав Біблію німецькою, тобто дані дитячої енциклопедії для дошкільнят. Людина не знає. Він не потрудився цей текст послати якомусь студентові, щоб він перевірив, перш ніж виносити на спеціалізовану вчену раду, де, природно, все це схвалили. Ось так смішно і сумно. Ще мерзенніше, коли зараз починається парад, як би це м'яко сказати, хлопців на букву "б", оскільки вони бюджетники. Хто режисер великої кіностудії, хто ще з подібної залежності від Міністерства культури намагаються захистити товариша Мединського, хоча яке вони мають відношення і право, коли йдеться про конкретну річ - це дисертація, це наукова праця, який режисер або театральний діяч сміє щось на цю тему висловлювати?

- Навіть Кончаловський висловився.

- Що значить "навіть Кончаловський"? Кончаловський неприємніший і набагато небезпечніший, ніж його чудернацький брат Міхалков. Міхалков - він відвертий, він кричить: так, я люблю, я обожнюю Путіна, я православний, подивіться, у мене на тлі державних вертушок стоять іконки.

Кончаловський неймовірний кон'юнктурник, він завжди працює на перемогу, як і брат, просто працює трошки в іншому стилістичному ключі. Перший, хто вийшов до Білого дому, хто обіймав Єльцина, хто говорив, що Єльцин чоловік, а Росія жінка, їй потрібен мужик, - це Міхалков. Зараз Міхалков кричить, який Єльцин поганий, який зрадник батьківщини, які погані 90-ті, який мужик Путін. Подивіться цю фотографію чудернацьку, де від Путіна його відділяють охоронці, а він все одно віддано закохано дивиться на нового президента, - це прекрасно.

Так ось Кончаловський для мене небезпечніший, бо він уміє для нашої ліберальної інтелігенції носити маску начебто інтелігента, начебто пристойного. Але все це впирається в інтереси, бо, коли треба освоїти бюджет, тоді вони "їдять вдома", їдять разом із Міхалковим. Коли починається питання про їжу, він їсть разом із братом. І це принципово.

Кончаловський, звичайно, підтримує Мединського, бо він розуміє, що Мединський - це гранти. Це розуміє Шахназаров, це розуміє якийсь Гриша Заславський, який намагався все життя писати слабенькі театральні рецензії і раптом його призначили виконувачем обов'язків директора аж ГІТІСу. У наших колах це призначення викликало бурхливу реакцію, тому що це неможливий масштаб для товариша Заславського.

- І для Мединського пост міністра – теж неможливий масштаб.

- Це все разом: який міністр, такі і ректори. У букварі поруч зі словом "масштаб" має бути фотографія Медведєва.

- І ось Путін розкрутив чернь, все темне піднялося з дна...

Путін сказав черні "фас", він сказав цій черні: ось ви і є Росія

- Він сказав цій черні "фас", він сказав цій черні: ось ви і є Росія. "Заздрісні люди - ви і є Росія". Бо коли прийшли так звані погані ліберали на початку 90-х, то вони нагодували людей. Народ, який ішов своїм шляхом, голодував, були порожні прилавки. І тут з'явилися погані люди, які привезли їжу і західні машини, на яких зараз їздять наші патріоти. Ліберали сказали: ось Захід, ось ринкова економіка, ось підприємництво. Ви тепер маєте можливість жити як хочете, зробити зі свого життя казку, захоплення і мрію, російську, американську - неважливо. Але це ж треба робити. Ліберали не зрозуміли, що вони сказали злочинне слово, невиграшне політично слово "робити". Нашому дивному населенню, яке звикло до слова "получка", не заробити, а отримати, слово "робити" не потрібно. Навіщо робити, коли є "получка", нехай маленька, нехай убога, нехай ганебна, але робити нічого не треба і думати не треба. Більш того, вас ще будуть називати цілодобово кращими, говорити, що ви флагман людства, ви велетні, а навколо всі погані, всі загинаються, особливо Америка, в яку ми, до речі, вклали знову в серпні 19 мільярдів доларів патріотичним шляхом.

Їм не просто сказали, що можете принижувати талановитих, їм ще сказали, що ви від цього великі

Цим бездарним людям треба дати якісь образи, що зрозумілі зграї. Мені, наприклад, не треба говорити про велич країни, бо я автор монографій, я ставив вистави у різних країнах світу, мені не потрібна зграя, а цим потрібна зграя, щоб відчувати себе кимось. І ось їм сказали, що ви такі неймовірно єдині і великі, вас усі бояться. Ще б пак, звичайно, якщо збивати "Боїнги", боятимуться, але це ж не від поваги і не від розуму великого. Тобто їм не просто сказали, що можете принижувати талановитих, їм ще сказали, що ви від цього великі. І таким чином ця частина приматів підтримала нинішній режим. Таким чином, я вважаю, що ми, російські люди в Росії, які хочуть працювати, любити батьківщину, створювати тут матеріальні і культурні блага, ми є заручниками у черні, якій дали зелене світло.

- Зелене світло дали, але куди йти цій черні? Вона вже готова когось розтерзати, а чіткого сигналу немає.

Остаточної команди "фас" немає тільки тому, що поки не настав час. Він настане дуже скоро

- Їй іти нікуди, тому вона готова розтерзати. Бо якби їй було куди йти, то вона б і пішла. Коли ви не виїжджали за кордон, ви бачили про страшний Захід тільки репортажі пропагандистського «ящика», у вас немає професії, немає мови, немає грошей, немає можливостей, немає знань про світ, у вас немає ніяких варіантів, і тоді ви починаєте всю проблемність, незадоволеність висловлювати всередині країни. Остаточної команди "фас" немає тільки тому, що поки не настав час. Він настане дуже скоро, бо режим загнаний у кут, він сам себе в цей кут загнав. Тут не треба говорити тільки про одну людину, не треба її демонізувати, тому що, я повторюю, це найпростіший шлях врятувати величезну кількість негідників і злочинців.

Я як людина, яка часто ходить на ток-шоу, бачу, хто робить конкретні злочини. Це конкретні редактори, конкретні монтажери, конкретні дрібні адміністратори, конкретні ведучі. І більшість ви навіть не бачите, не знаєте прізвищ. Ось якийсь поліцейський скручує бабусю в одиночному пікеті з плакатом "Миру мир". Це робить особисто Путін, він йому особисто наказ давав? Ні. Якийсь виродок пише загрозу принциповій людині, яка виступає за демократію в Росії. Це хто робить? Це навіть не кремлівський бот, ні, це пише конкретна ущербна скотина вже не в першому поколінні. Вони ненавиділи вільних людей в СРСР, вони сиділи в 90-ті роки у цьому ж стані, просто їм не говорили "фас", тепер їм сказали "фас", плюс у них з'явилися технічні можливості знову-таки з Заходу. Вони нічого не можуть зробити, вони ж західними гаджетами користуються, щоб ненавидіти Америку, вони користуються американськими соціальними мережами. В цьому і є трагікомедія ситуації.

- І куди ж ця зграя, коли режим, загнаний у кут, дасть команду, помчить?

- Нікуди - це буде всередині. Уявіть собі паровий котел, у якому закрили втулку випускання пари, він просто вибухає і забризкує всіх навколо. Перш за все це вибух усередині, в кожному місті, в кожному селі, зокрема проти Москви і всередині Москви, такий вибух оббризкає всіх довкола.

- Країна з ядерною зброєю так може забризкати, що нічого не залишиться...

- Ось цю тему я взагалі не хочу піднімати, вона зовсім псує настрій. Хоча деякі експерти промовляють слова "заіржавіло", "сумніваємося, що спрацює". Я не сподіваюся на розсудливість тих, хто натискає кнопку, але я дуже сподіваюся на щось, що прокинулося в тих, хто виконує їхні накази.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати