Книжкові події

Московські «Літературні збори» з українськими письменниками
Нещодавно в Москві відбулися скандальні «Літературні збори», присвячені створенню структури, яка має пропагувати читання книжок, поліпшувати роботу бібліотек і книгарень, а також — полегшувати долю письменників, як з’ясувалося, і українських.
Як повідомляє українська письменниця-фантаст Яна Дубинянська у соцмережах, окрім неї, у «Літературних зборах» взяв участь лауреат Шевченківської премії, якого минулоріч подавали на Нобелівську премію від України, Борис Олійник. За словами Дубинянської, Олійник виголосив промову щодо слов’янської єдності, але навмисне ламаною російською мовою. Сама Яна Дубинянська пояснює рішення поїхати на «Літературні збори» письменницькою допитливістю: вона хотіла наживо побачити Путіна. Її вчинок гостро критикували читачі у соцмережах.
На збори був запрошений Олександр Кабанов, український поет і головний редактор журналу «ШО», але від цього запрошення він відмовився. Подібним було рішення відомого російського прозаїка Бориса Акуніна, який пояснив його небажанням перебувати в одному приміщенні з президентом Володимиром Путіним у той час, як «у країні є політв’язні».
«Кротяча» книжка
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Минулої суботи у київській книгарні «Є», що за адресою — Лисенка, 3, Мар’яна і Тарас Прохаськи презентували своїм маленьким читачам спільну першу дитячу книжку «Хто зробить сніг». Вона нещодавно вийшла у «Видавництві Старого Лева». Подружжя разом писало цю книжку, а Мар’яна ще й проілюструвала її.
Казка «Хто зробить сніг» розповідає про родину кротів і їх тринадцятьох кротенят, про родинну любов та взаємодопомогу, про турботу та домашній затишок, а також про те, що стається з кротами після смерті, і хто насправді робить сніг.
За словами поетки та головного редактора видавництва Мар’яни Савки, «Хто зробить сніг» — найкращий літературний дитячий твір, який вона прочитала за останні п’ять років. Вона запропонувала дітям проілюструвати історію про кротенят, уривки з якої дітям зачитували письменники. Дошкільники та учні молодших класів, присутні на презентації, зробили цікаві ілюстрації за мотивами казки. Мабуть, найбільш вдалися дітям кротенята та кошики з фруктами, що звірята полюбляють їсти.
Читачі вибирають назву до книжки молодого письменника
У лютому 2014 року Міжнародна літературна корпорація MERIDIAN CZERNOWITZ та видавництво «Книги-ХХІ» опублікують нову книжку молодого українського письменника Андрія Любки. Вона складатиметься з п’ятдесяти есеїв та ліричних колонок автора.
Книжку вже готують до друку, але вона ще не має назви. Тому письменник та видавці закликають майбутніх читачів вибрати назву для неї. Зокрема, пропонують п’ять варіантів: «Серце, серце», «Тут жив хтось до нас», «Люби мене навіть по смерті», «Спати з жінками», «Смерть і ще тисяча приводів для любові». «Мені подобаються всі п’ять назв, бо так називаються п’ять текстів, які будуть у книжці. Я вже добрячі два роки ношу ці назви в голові, — говорить Андрій Любка. — Найкращим виходом із ситуації було б випустити п’ять книжок, але наразі виходить одна, тому я вирішив порадитися з читачами».
Взяти участь у голосуванні може кожен охочий, хто має доступ до соцмереж. Автор та видавці беруть на себе зобов’язання назвати книжку за результатами опитування.
Лекторій з укр. літ
У ВИДАВНИЦТВІ «СМОЛОСКИП» / ФОТО ЯРОСЛАВА МІЗЕРНОГО
Нещодавно в будинку видавництва «Смолоскип» стартував лекторій «Ключові постаті української літератури: сучасний погляд», що триватиме до 14 грудня. У програмі лекторію 20 лекцій про головних дійових осіб нової української літератури: від часів Григорія Сковороди до наших днів. Лекторій розрахований на тих, хто хоче розширити свої знання про літературу для загального розвитку, і тих, хто має профільну освіту, однак прагне поглибити знання та переосмислити своє уявлення про історію української літератури та її ключових постатей.
Серед лекторів цього курсу — відомі українські літературознавці, письменники та журналісти. Зокрема, викладач Києво-Могилянської академії Ростислав Семків прочитав лекцію про Івана Котляревського, професор цього ж навчального закладу Володимир Панченко — про Пантелеймона Куліша та Михайла Коцюбинського, відомий телеведучий Юрій Макаров — про Тараса Шевченка. Також плануються лекції про Володимира Винниченка, Василя Стуса, Юрія Яновського та Олександра Довженка.
Творчість Миколи Хвильового та поетів-неокласиків уже в грудні висвітлить відомий літературознавець Ярина Цимбал, поет Олег Коцарев розкаже про український поетичний авангард 1910 — 1930-х. Очікується цікава лекція про Григорія Сковороду, яку проведе відомий знавець його творчості доктор філологічних наук, професор Леонід Ушкалов.
Лектори аналізують головні твори класиків, літературний побут епохи, їх новаторство, вплив на літературний процес та паралелі із сучасністю. Лекції проходять у видавництві «Смолоскип» (по вівторках) та Музей книги і друкарства України (по четвергах і суботах).