Першим лауреатом всеукраїнської премії імені Уласа Самчука став Петро Кралюк

У культурному календарі України день народження Уласа Самчука та Міжнародний день рідної мови стоять поруч. Саме до цих знаменних дат приурочений фестиваль української книжності "На білому коні", який з 2006 року проходить в Шумському районі Тернопільської області.
Шумщина має давню традицію українського книжного слова. Ще в ХІІІ столітті тут вели місцевий літопис, відлуння якого чути у "Літописі Руському". Звідси походить видатний прозаїк XVII століття, чільний діяч Острозької академії Василь Суразький. Тут видав свою книгу "Євангеліє Учительне" Кирило Транквіліон-Ставровецький. Тут традиція самодіяльної рукописної книги перетривала століття й окупаційні режими і навіть наприкінці ХХ століття втілилась в збірники фольклору, створені Марією Прончук. Саме тут виріс і навчився писати великий український прозаїк Улас Самчук.
Його твори - не тільки енциклопедія історії та повсякденного життя українців у жорнах ХХ століття. На досвіді минувшини Самчук геніально сформулював рецепти для тих, хто будуватиме вільну Українську державу. Саме тому цей автор як ніколи актуальний. Саме тому марні інтернетні форкання деяких шанувальниць "УСРР-модерну" на тему " Уласа Самчука можна читати лише при гасовій лампі." Переповнені зали яскраво освітлених закладів у Тилявці та Шумську свідчать про цілком протилежне: твори Самчука, які оспівують гідність українця і висміюють "совок", з науковою точністю ставлять імперським амбіціям смертельний діагноз і вказують шлях розбудови вільної країни у вільній Європі, сьогодні читані і затребувані.
Фестивальні заходи розпочалися в Тилявці - селі де пройшли дитячі та юнацькі роки письменника. В меморіальному музеї Уласа Самчука провели іменинні екскурсії для гостей фестивалю. У навчально-виховному комплексі пройшла конференція молодих дослідників його творчості.
В той же час в Шумську вирував "Ярмарок української книги" і експонувалася авторська виставка фотохудожника Віктора Смоляка "Земля, яка дала натхнення Самчуку". Кульмінацією фестивалю стала урочиста академія "На білому коні". На ній виступив голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, керівник Тернопільської обласної організації НСПУ Олександр Смик, ряд письменників волино-подільського регіону. Михайло Сидоржевський вручив І літературну премію імені Уласа Самчука за 2015 рік, яка віднедавна виросла у статусі з обласної до Всеукраїнської. Першим всеукраїнським лауреатом став Петро Кралюк, дослідник і примножувач давніх традицій волинської книжності, автор тому історичної прози "Синопсис".
Author
Марко ПогуляєвськийРубрика
Українці - читайте!