Події
Під такою назвою вийшла в світ нова книжка. Її видання — частина всеукраїнського проекту, ініціатором якого став колишній вчитель з Івано-Франківської області Микола Зінчук. «Близько трьох років тому до нас приїхав скромний пенсіонер, у минулому викладач української мови та літератури, який замислив зібрати й видати всі казки України, — розповіла на презентації завідувачка лабораторії українознавства Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Жанна Крижановська. — Його чудова ідея нас вразила. Було видано наказ по обласному управлінню освіти та науки записувати по селах усну народну творчість». За два місяці вчителями й школярами було зібрано близько 400 казок, легенд, притч, повір’їв і демонологічних оповідей. Не всі вони увійшли до книги, оскільки відповідно до вимог відбиралися зразки народної творчості, які раніше не публікувалися, залишаються маловідомими й відтворюють специфіку регіону. Останнє слово тут було за упорядником. У результаті суворого добору друком вийшов важкий 500-сторінковий примірник «Казки Наддніпрянщини». Перші відгуки на нову книгу — якнайкращі. Збірка «Казок Придніпров’я» надрукована в Чернівцях видавництвом «Букрек» накладом у одну тисячу примірників. Казкове видання надійде до бібліотек, шкіл і дитячих садків, але, крім того, воно може стати чудовим подарунком і книгою для сімейного читання, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.
Поповнення сeрії «Розстріляне Відродження»Знаменита книжкова серія «Розстріляне Відродження» видавництва «Смолоскип» поповнилася «Вибраними творами» Олекси Слісаренка та Миколи Хвильового. (Саме в цьому видавництві у 1970 — 1980 роках вийшов п’ятитомник Хвильового — перше посмертне ґрунтовне видання, яке й досі лишається найповнішим.) Із творчістю найвідомішого письменника 1920 — 1930 років — Миколи Хвильового — ми знайомі здебільшого завдяки класичним хрестоматійним творам. Смолоскипівські ж «Вибрані твори» на понад тисячі сторінок, окрім відомих широкому загалу текстів, містять також не зовсім стандартну добірку віршів і фотографій, розширені — на сто сторінок! — примітки та детальні біографічні зауваги. Літературознавець Віра Агеєва на презентації, що нещодавно відбулася в Будинку вчителя, зазначила: «Вже тексти ми маємо, але смолоскипівська серія представляє те, що навколо текстів. Із протоколів ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури) дізнаємося, що і як було». Вона не певна, що вдасться прояснити всі темні плями в житті й творчості Хвильового, проте зазначає, що в книжці вміщено чимало текстів, які раніше ніде не публікувалися. Її слова підтверджує професор Володимир Панченко, зазначивши, що в книжці є така важлива річ, як контекст. Він наголошує на додатках, літературному супроводі — це не тільки похвальні статті, тут є критичні речі, які спричинили трагедію в житті письменника. Укладач Ростислав Мельників розповів, що, почавши працювати над книжкою 2009 року, намагався систематизувати і зібрати всі відомості, які вдасться. Хвильовий фактично дав поштовх для подальших повернень, відкриттів і пошуків. Тож не дивно, що й нині продовжуються відкриття на літературній ниві. Олекса Слісаренко — ще недостатньо широко відомий сьогодні, але яскравий і талановитий представник «Розстріляного Відродження». Його «Вибрані твори» уклала Віра Агеєва. «Критики 1920 років хором діагностували «фабульну анемію» тогочасної прози й докоряли письменникам невмінням зацікавити масового читача, — аналізує вона. — Сучасні літературознавці та видавці також охоче нарікають на цю затяжну, як виявилося, хворобу. Олекса Слісаренко був одним із найуспішніших авторів, що вміли з нею боротися, так що аматорам гостросюжетного роману його досвід може неабияк придатися». У поезії він пройшов складний шлях через символізм і футуризм. У прозі Слісаренко став автором цікавих, підкреслено сюжетних, «конструктивних» текстів, — повідомляє Любов БАГАЦЬКА.
«Підняти» в космос читача»В Університетському видавництві «Пульсари» вийшла книжка «Місія — космос». Її автор — Леонід Каденюк. Як відомо, він став першим космонавтом незалежної України, коли 1997 року ввійшов до складу екіпажу космічного корабля «Колумбія». Про своє повернення на Батьківщину Леонід Костянтинович пише в книжці: «Виглянувши назовні, я побачив довгу червону килимову доріжку, яка дала змогу глибше усвідомити, що зробив щось значуще для моєї держави». Очевидно, він не міг не згадати і про зустрічі із харизматичним Папою Іваном Павлом ІІ. (Вона відбулася під час перебування понтифіка з душпастирським візитом у Києві влітку 2001-го.) Так, у передмові до видання сказано: «Моє рішення написати книжку зумовлене і палким бажанням поділитися унікальною інформацією, отриманою впродовж перебування на космічній орбіті, й глибоким усвідомленням обов’язку це зробити. Крім того, якомога детальніше і глибше описуючи побачене, відчуте і пережите, я намагався «підняти» в космос свого читача... Нарешті, космічна місія дала мені змогу глибше зрозуміти й оцінити земні проблеми людського суспільства. Політ значно наблизив мене до розуміння того, що поява у Всесвіті такої планети, як Земля, не випадкова, що вона, як і сам Всесвіт, в якому з моменту його виникнення існує беззаперечний порядок, є наслідком діяльності Розуму». Вітчизняні видавництва здебільшого мають проблеми, коли треба знайти гроші на нові книжки. Часто їх шукають (і знаходять!) за межами України. Так, витрати на друк «Місії — космос» покрила українська громада в Данії, — повідомляє Максим МАУРІТССОН.
Випуск газети №:
№210, (2011)Рубрика
Українці - читайте!