Перейти до основного вмісту

За «Ангелус» знову борються українці

07 серпня, 16:27
АФІША З ВИСТУПУ АНДРІЯ ЛЮБКИ НА ПОЛЬСЬКОМУ ФЕСТИВАЛІ PORT LITERACKI («ЛІТЕРАТУРНИЙ ПОРТ») У ВРОЦЛАВІ / ФОТО З ПОРТАЛУ «PORT LITERACKI»

Двоє наших письменників пройшли у півфінал Центральноєвропейської літературної премії «Ангелус»-2014 — Олександр Ірванець з компактним романом «Хвороба Лібенкрафта» та Андрій Любка зі збіркою оповідань «Кілер». Цікаво, що обидва літератори нещодавно читали разом ці ж книжки на польському фестивалі Port Literacki («Літературний порт») у Вроцлаві.

На Батьківщині тексти Ірванця і Любки отримали неоднозначні відгуки з літературного середовища «В історіях, які розповідає Андрій Любка, присутня пристрасна еротична фантазія, яка не полишає його й у житті. Він то постає романтичним і наївним, то самовідданим і самовпевненим, то з головою пірнає в письменницькі пиятики, а то перевтілюється на кілера і вилущує свої потаємні сни», — написав Юрій Винничук. А от щодо «Хвороби» Ірванця, то думки у рецензентів не дуже радісні. «Начебто критиковані автором реалії сучасного життя вправно гротесковані (медійна зомбованість, страх перед загадковою епідемією, інтелектуальна обмеженість, суспільна збайдужілість), але чому без фірмової Ірванцевої саркастичної іронії чи то іронічного сарказму? Якщо автор хотів гіперболізувати жорстокість (часто невиправдану) як типову рису людини ХХІ століття, то йому це з успіхом вдалося», — висловлюється Дмитро Шульга.

Та позаяк премія вручається за найкращі прозаїчні твори літераторам, які у своїх текстах звертаються до найважливіших, найбільш актуальних тем сучасного світу, дають поштовх до міркувань і глибокого пізнання інших культур, то і книжки Олександра Ірванця і Андрія Любки мають шанс перемогти. Нагородою є чек на 150 тис. злотих (близько 35 тисяч євро) і статуетка авторства вроцлавської різьбярки Еви Россано. Із 2009 року нагороджують також і перекладача книжки-лауреата.

Нагадаємо, що за всю історію існування «Ангелуса» (вісім років) українські письменники вже двічі ставали лауреатами престижної премії, заснованої поляками: першого ж «Ангела»  2006 року забрав Юрій Андрухович за роман «12 обручів», а  торік відзнаку здобула Оксана Забужко за роман «Музей покинутих секретів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати