Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Замість... підручника з історії

Молода авторка Лілія Черен представила роман «Марта»
26 березня, 16:35

Україна 1918—1932 років — саме цей період описано в новинці від видавництва «Дуліби». Лілія Черен ґрунтовно вивчає тодішню літературу і побут, тому й тогочасні події, й настрій людей, їхні переживання описує напрочуд цікаво і правдиво. Вже з назви видно, що головна героїня повісті — молода дівчина, чия юність припала на роки війни, а молоді літа — на старт побудови ідеологічної держави СРСР. Попри це, для Марти на першому плані стоять не політичні заморочки чи ідеологічні баталії, а прості життєві радощі й мрії молодої панночки. Вона хоче стати кравчинею і моделювати сукні, мріє про гарний одяг, про те, щоб знайти своє щире кохання, як і більшість молодих дівчат у всі часи та епохи. Тому і сучасним юнакам, і дівчатам буде цікаво прочитати про однолітка, який жив рівно сто років тому.

Важлива риса книжки — історична достовірність. Оповідь легко пов’язується із підручником історії. Наприклад, читаючи про поступове зубожіння міщан у повоєнні роки, ви зможете обізнано кивнути головою — атож, Марта тоді опинилася ще й у якій скруті! Про становлення радянської дійсності та роль молоді в цьому процесі нагадає Іван, партійний функціонер, який навіть одружився «на громадських засадах». Більше про НЕП (нову економічну політику радянського уряду) розкажуть коханець Марти Володимир та його друзяки. Репресії кінця 1920-х — початку 1930-х років проілюструє доля Мартиного чоловіка — Герберта, знищеного каральною машиною за сфабрикованою справою. А чоловік колишньої Мартиної подруги Маргарити стане яскравим прикладом збирача продрозверстки і виконавця Голодомору на місцях.

Але на відміну від описаної у підручнику, тут історія стає цікавою і навіть захопливою. До того ж є тут і те, про що у жодному підручнику не напишуть, те, що ховається за датами і статистичними даними. Власне найцікавіше — людське життя. Як жили тоді люди, про що мріяли? Отож — мріяли про те, про що й ми з вами, а жили... По-різному жили.

Дорослішання Марти, її власні, часто неправильні рішення, її кохання та закоханості, її душевні поривання — все це нанизано на цікаву оповідь, яка увібрала в себе всю історію Києва початку ХХ століття... До речі, книжка навіть географічно дуже чітка — якщо ви колись були в Києві, то точно ходили по тих самих вулицях, що й Марта.

А насамкінець буде диво, втілення мрії й омріяне кохання, як і має бути у цікавій книжці.

Лілія Черен. «Марта» — К.:» «Дуліби», 2014, с. 354

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати