Вони нищать наші символи
Останній раз в Україні університети підривали нацисти, а церкви комуністи, тепер те саме роблять рашистиВ Чернігові російська орда фактично знищила церкву святителя Феодосія. Храм новий – 90-х років ХХ ст, збудований в еклектичному стилі, що в основі своїй продовжує традиції українського бароко. Належить УПЦ, що підпорядковується ПЦУ. Для шанувальників «духовних скреп» такі деталі значення, вочевидь, не мають. Цей черговий прояв московського варварства дуже символічний для Чернігова. Св. Феодосій (за життя – архієпископ Углицький) вважається духовним покровителем міста. В 1986 р., коли сталася аварія на Чорнобильській АЕС, вітер зі станції оминув Чернігів у перші, найпекельніші дні. Народна молва тут же приписала таке диво заступництву святого. Згодом чернігівці трохи жартували з цього припущення, навіть випустили місцеві гумористичні гроші, на яких Феодосій зображений з дозиметром. Але то в минулому. А тепер сатанізм, що взяв в облогу сакральне місто, спочатку пошкодило, а потім й доруйнувало храм на честь заступника міста. Не має значення випадково в розпал бою чи навмисно: вони нищать наші символи.
І освіту – сильно постраждав Чернігівський національний технологічний університет – його головні корпуси опинилися в зоні обстрілу. Колись ми чули таке: українцям вистачить знань правил дорожнього руху, аби вони не потрапляли під колеса німецьких автомобілів. Перепрошую – тепер вже російських. Гримаса історії. Останній раз в Україні університети нищили нацисти, тепер те саме роблять рашисти.
Поруч із церквою та університетом незрозумілою виглядає атака на горілчаний завод. Ймовірно, через неможливість добратися до запасів його продукції орки вирішили знищити підприємство. Це якщо шукати якусь послідовність в їхніх обстрілах. Але дуже часто вона відсутня. Скажіть, будь ласка, навіщо обстрілювати приміщення банку та аптеки? Це на додаток до попередніх «подвигів». «Тупа сила у стилі Другої світової війни», - так визначив дії російської армії в Україні один із функціонерів НАТО. Злість та ненависть до нас із тієї сторони зростає. Цілком ймовірно, що принаймні частина обстрілів Чернігова – це банальна помста. Гатять із артилерії, градами, смерчами – просто по забудові. Канонада в місті лунає майже весь день із невеликими перервами. Схоже, що до її гуркотіння люди звикли – на вулицях містяни навіть не прискорюють крок, лише прислуховуються з якої сторони обстріл. Літаків стало менше, хоча є – позавчора один із них пішов у піке до лісосмуги. Втім певна послідовність дій орків простежується.
Тепер вони намагаються, насамперед, ущільнити блокаду міста, для чого облаштовуються навколо нього. І водночас прагнуть зробити життя в місті нестерпним. Мета – максимально вичавите мирне населення, а тих, хто залишився підштовхнути до акцій протесту – мовляв, навіщо ви обороняєтеся, мені до поліклініки треба (умовно). Звідси така увага московитів до комунальної сфери міста. Вони накрили вогневим ударом один із водозаборів міста, вбили та поранили при цьому кілька цивільних співробітників водоканалу. Чим не почерк нацистів під час облоги Ленінграду? В сенсі дій, засобів та мети.
Також у зоні пильної уваги російської орди система енергопостачання міста. Більша його частина вже не перший день без струму та тепла. Окупанти перешкоджають ремонтам, а обстрілами намагаються збільшити відсоток знеструмлених об'єктів. Показовий момент – кілька років тому міська рада встановила на площі Героїв Небесної Сотні кілька лавок із сонячними батареями. То був ще один штрих до європеїзації повсякдення, радше символічний. А тепер це реальна опція.
Втім не на тих нарвалися. Місто справді поступово порожніє, але мешканців все ще дуже багато. І навряд чи за нинішніх обставин значна їх кількість зможе виїхати з міста. Втім настрою додають армія та територіальна оборона. Як із захопленням вигукнув мій знайомий: «Вони Боги!». Справді, кожного дня Північне оперативне командування оприлюднює підтверджені фотографіями повідомлення про знищення на просторах Чернігівщини ворожої техніки.
Чужинці прагнуть вдертися до міста. Вони нищать його символи, освіту, елементарні засади життя. Хочуть позбавити самобутності та нав'язати власну. Але ми проти.
Володимир БОЙКО, історик, Чернігів