Educational travelling «по-українськи»
Продовжу тему налагодження діалогу молоді Сходу, Півдня та Заходу України, перейшовши від теорії до практики. У одному з своїх попередніх блогів уже порушував цю тему, наголошуючи на тому, що поняття «діалог між молоддю Сходу, Півдня і Заходу України» – значно ширше від одного тільки звичайного спілкування на побутовому рівні. Йдеться також про реалізацію спільних ініціатив, проектів і т.п.
У понеділок, 11-го квітня, разом із своїм колегою реалізував перший проект, який покликаний популяризувати ідею обмінних поїздок по Україні та загалом закликати молодь активніше брати участь у різноманітних освітніх програмах, навчальних мандрівках, волонтерських подорожах і т.п. У стінах географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка ми організували розповідь-презентацію «Educational travelling: мета, досвід, можливості». Цілком ймовірно, що вона стане відправною точкою у цілій серії лекцій.
У блозі вирішив поділитися тією інформацією з лекції, яка гарантовано стане вам у пригоді, якщо ви захочете на собі відчути, що таке «educational travelling». А, власне, що це таке взагалі? Аби відповісти на це питання, достатньо не просто процитувати його визначення, а проаналізувати ті два слова, з яких він складається. Із чим у вас, наприклад, асоціюються подорожі? Напевно, з новими враженнями та знаннями, унікальним досвідом… Усе це чітко перегукується з самим поняттям освіти. Покидаючи свою зону комфорту, можна відкрити нові куточки не лише України або цілого світу, а й самих себе. Ще англійський філософ Френсіс Бекон наголошував: «Подорожі для молодих – частина їхньої освіти, для літніх – частина їхнього досвіду».
«Educational travelling» – це навчатися нового, подорожуючи. Чому значна частина молоді мало подорожує? Для студентів зазвичай особливо гостро стоїть питання коштів. Натомість мандрівки формату «educational travelling» не завжди, але більш, ніж часто дозволяють подорожувати туди, куди сума на стипендіальній банківській картці не дозволяє поїхати. Справа в тому, що чимала частина проектів покривають учасникам витрати на дорогу, харчування та проживання. А це, за нинішніх реалій, досить важливо.
У рамках лекції ми не тільки поділилися власними міркуваннями та досвідом, а й детально розповіли, де шукати ці заповітні «можливості». Йшлося не про абстрактні речі, а про конкретні варіанти. Якраз зараз і настав час для найбільш цінної на практиці частини: де і як шукати можливості для програм обміну, освітніх мандрівок і волонтерських поїздок? Задля відповіді на це запитання сформував власний перелік інтернет-ресурсів, яким довіряю з власного досвіду. Без сумніву, його можна і треба буде доповнювати. Що ж, в епоху соціальних мереж розпочати доцільно буде з сторінок у «Фейсбуці», на які, вважаю, слід підписатися молоді. Ось для прикладу декілька:
• ГО «Молодіжна альтернатива» – facebook.com/youth.alt
• ГО «Інститут Суспільних Ініціатив» – facebook.com/SocietyInitiativesInstitute
• «Opportunities for Ukrainian youth» – facebook.com/OpportunitiesForUkrainians
• ГО «Фундація Регіональних Ініціатив» – facebook.com/fri.com.ua
А також подаю веб-сайти, які наполегливо рекомендую активній молоді регулярно моніторити (зауважу, що останні два ресурси спеціалізуються виключно на закордонних освітніх програмах):
• Платформа національних обмінів – obminy.org.ua
• «ВеликаІдея» – biggggidea.com/opportunities
• Ресурсний центр «Гурт» – gurt.org.ua
• «Studway» – studway.com.ua/diem
• «Unistudy. International education» – unistudy.org.ua
• FUBstudy – fubstudy.wix.com/fubstudy
І насамкінець поділюся власними порадами. По-перше, це почати (!!!) подорожувати з користю, не сидіти на місці та не мислити стереотипно. По-друге, слід пам’ятати, що найважливіше – це мотивація. Заповнювати анкети слід насправді сумлінно та щиро. Освітні програми заради однієї тільки участі – також не варіант. По-третє, варто черпати натхнення та знання з кожної поїздки. Стимулюватимуть та надихатимуть не тільки нові відкриті місця, а й коло спілкування активних молодих людей, які складатимуть вам компанію під час цих мандрівок. По-четверте, обов’язково треба втілювати у життя ідеї та реалізовувати ініціативи. Впевнений, що декілька хвилин, які ви присвятили прочитанню цих рядків, були витрачені не дарма, і прочитане стане вам у пригоді. У будь-якому випадку – успіхів вам!