Перейти до основного вмісту

Карго-культизм тридцять восьмого дня

02 квітня, 21:00

1946 року австралійські рейнджери виявили на віддалених островах Нової Гвінеї первісних людей, охоплених дивною хвилею релігійного збудження. Прибуття білих людей повітрям, як потім з'ясувалося, було для них знаком кінця світу. Тубільці забили всіх своїх свиней, якими вимірювався розмір авторитету їхньої культури. Сподівалися, «за три дні темряви з неба з'являться «Великі свині». Мали запастися їжею, дровами, іншими предметами першої потреби, щоб дожити до прибуття Великих Свиней. З бамбука, мотузок та листя вони зробили антени та аеродромні вежі, щоб отримувати «новини тисячоліття». Такі приготування віщували на островах Меланезії радикально нову еру, яка відкриється катастрофічними подіями, поховає старий порядок, але принесе райський достаток разом із свободою та справедливістю. Островітяни твердо вірили, завдяки величезній жертві, вони поміняють свою чорну шкіру на білу, продовольство впаде з неба, і вони стануть великими та багатими у своєму тубільному світі.

Так виник карго-культизм, термін, яким сьогодні характеризують російську політику з економікою в західній пресі. Ось лише одна цитата з «Вашингтон Пост». Приєднання до руського світу жителів Донбасу «означає таємний поліцейський терор, російський шовінізм, радянський карго-культизм і економічну деградацію. Це може бути навіть гірше, ніж те, з чим досі стикалися жителі регіонів, що відкололися. Тепер Росія керуватиме набагато більшою окупованою територією, ніж раніше, і їй доведеться робити це за допомогою значно скорочених ресурсів через руйнівні санкції та розірвані нафтогазові контракти».

Карго-культизм в Росії завжди був основною релігією, але ми не помічали її через падіння з неба продуктів цивілізації: гаджетів, автомобілів, одягу, продуктів, всього, що виставлялося на московській вітрині бідної країни. Тепер, коли російські солдати крадуть у будинках українців пранні труси, коли зроблена в країні табуретка коштує дорожче за шафу з IKЕA, коли вони не можуть виготовити нормальний папір для офісів, парфуми, щоб відбити звірячий запах, міф про багатство впав. І це підтвердили самі російські окупанти, які дзвонили додому з подивом: «Мамо, вони тут живуть краще за нас».

Сьогодні путінська Росія ріже останню свиню, яка б могла годувати країну довгі роки. Нафтогазовий борів уже відведений у загін для заклання. Останнє багатство, що залишилося серед берестяних хатин Сколково, не струганих дошок РосНано, сучкуватих коробів з Гланасом та іншого начиння дикунів. Як і жителі Меланезії, росіяни вірять, що, скопіювавши зовнішні прикмети цивілізації, можуть жити приспівуючи з реліктовими мізками.

"Після чотирьох століть західної експансії густонаселені центральні гірські райони Нової Гвінеї залишаються одним з небагатьох регіонів, де люди все ще продовжують своє примітивне існування в умовах повної незалежності від зовнішнього світу", написано в журналі Scientific American за 2009 рік. Тепер до них приєднається половина Євразії.

Олександр ПРИЛИПКО

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати