Перейти до основного вмісту

Хроніка подій у Хмельницькому 19 лютого

20 лютого, 10:52

З 8:00 до 9:00 люди збиралися на Майдані. До 9:00 нас вже було близько двох сотень. О 9:00 двома колонами сотня протестувальників вийшла з головної площі міста: одна — на Речовий ринок (для мобілізації підприємців), а інша — на нерегульований пішохідний перехід на перехресті вулиць Кам'янецької та Пушкіна (аби зупинити рух транспорту і закликати громаду до загальноміської мобілізації та страйку).

О 10:00, частина «майданівців» перекрила рух транспорту на перехресті вулиць Кам'янецької та Гагаріна.

Близько 11:00 колони, які мобілізовували підприємців на ринку, вирушили на Майдан. По маршруту до колони приєдналися люди, які блокували перехрестя.

11:40 — на Майдані почався мітинг. Люди, яких зібралося на площі понад 5000, обговорили ситуацію в країні і ймовірні сценарії дій та проголосували за:

1. Вхід в споруду Хмельницької обласної ради (ОДА).

2. Пікет Прокуратури.

3. Пікет СБУ.

Ідею блокувати залізницю Майдан підтримав, але не реалізував. 

Після полудня люди зайшли у приміщення міської ради. Почали  формувати загони самооборони для забезпечення порядку, протидії провокаціям та захисту споруди від мародерства.

Через декілька хвилин до нас вийшов Голова Хмельницької обласної ради. Я домовився з ним, що він вийде до людей на Майдан та зробить публічну заяву: про вихід з Партії Регіонів, засудження застосування зброї та спецзасобів проти протестувальників у Києві та про скликання позачергової сесії облради.

Близько пів на першу ми з Головою облради вишли на Майдан, де він зробив відповідні заяви, зокрема публічно підписав заяву про вихід з Партії Регіонів.

Після цього частина Майдану вирушила до СБУ, а інша — до Прокуратури.

Близько першої надійшла інформація, що проти протестувальників біля СБУ застосували вогнепальну зброю. Трьох людей поранили автоматною чергою спецпризначенці СБУ. Жінка отримала важке поранення в голову.

Після тривалої відсутності реакції керівництва СБУ на "ЧП" розлючені застосуванням зброї активісти заблокували тролейбусами центральний вхід в споруду та бокові заїзди в її двір. На блокування споруди СБУ відреагувала автоматними чергами, вочевидь холостими патронами, та спробою облити мітингувальників водою з брандспойту. Це спровокувало людей і вони почали жбурляти в напрямку внутрішнього двору СБУ, силовики відкрили вогонь. Окремі активісти спробували заспокоїти натовп та організувати перемовини. Начальника СБУ вийшов до людей  і підтвердив, що силовики відкрили вогонь, та вибачився. Люди вимагали його відставки та притягнення до відповідальності людини, яка відкрила вогонь. Головний силовик не погодився на вимоги людей і пішов. В момент, коли він повертався, невідома людина у масці поцілила йому бруківкою у потилицю.

В результаті тривалих перемовин людей, які хотіли вирішити конфлікт у мирний ненасильницький спосіб, з розгніваними на дії СБУ протестувальниками, вдалося дійти згоди щодо виводу технічного персоналу з споруди спецслужби. Після цього тривали затяжні перемовини з силовиками щодо способу евакуації їх працівників. Зрештою вдалося домовитися, що мітингувальники зроблять живий коридор через який працівники СБУ пройдуть до мікроавтобусів, які мають їх евакуювати.

Коли вже сутеніло вдалося забезпечити евакуацію технічного персоналу СБУ з чорного входу. Та невідомі активісти у масках, які були незадоволені мляві перебігом перемовин та відсутністю серйозних поступок і компромісів з боку силовиків, почали палити скати та жбурляти "коктейлі молотова" в споруду СБУ. Спершу спецпризначенці намагалися гасити полум'я, але після того як фасад споруди СБУ почав палати звідусіль припинили. Силовики застосували світло-шумові гранати та вогнепальну зброю. Декількох молодих людей було серйозно поранено. Одного хлопця — мертельно!

Збільшення кількості постраждалих від дій спецпризначенців СБУ підлило масла у вогонь, конфлікт загострився. Згодом, ввечері, від силовиків надійшла інформація про те, що двоє людей в споруді СБУ потребують медичної допомоги, і вони готові піти на перемовини. Стало відомо, що в споруді начебто є жінки, які не були евакуйовані, хоч у них була така можливість... Протестувальники оголосили  перемир'я.

Пізно ввечері людей під СБУ було небагато. Оскільки домовитися з силовиками так ні про що і не вдалося, частина «гарячих голів» продовжила закидати споруду СБУ запалювальними сумішами, а інша частина пішла відіспатися додому. Аби продовжити перемовини в четвер. Ще декілька людей залишилась на місті для патрулювання прилеглих до СБУ територій вночі.

Висновки:

Плюси: велика частина громади міста мобілізувалася; свідомі громадяни готові до рішучих дій; велика кількість людей готова боротися до перемоги.

Мінуси: відсутність органу чи осіб, які готові взяти відповідальність за організацію та координацію людей, призводить до стихійних процесів і загрожує переростанню спротиву з мирного на насильницький; відсутність добре організованих загонів самооборони унеможливлює здатність громади забезпечити порядок та безпеку протестувальникам та загрожує анархією.

Завдання:

1. Створити координаційний орган, який би організовував, координував, інформував, формував плани дій та ніс відповідальність за їх втілення у життя.

2. Створити загони самооборони, які мають захищати протестувальників та забезпечувати безпеку людей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати