Перейти до основного вмісту

На що цілить Путін?

Не на пограбовані Донецьк та Луганськ, а на Київ. І в цьому йому поки що допомагають наші корупціонери та європейські «чемберлени»
20 квітня, 11:41

В той час як деякі європейські політики вимагають від України проведення виборів на окупованих територіях (наче об’єктивні вибори там залежать від Києва, а не від асоціальних ватажків з автоматами), Парламентська асамблея Ради Європи визнала дії РФ на Донбасі «гібридною анексією», як наслідок «гібридної війни», яку веде РФ проти України. Звичайно, навіть таке визначення є обережним, адже на сході України є всі ознаки окупації і етноциду. Але важливий ще один висновок ПАРЄ – вибори на Донбасі неможливі. Тим більше враховуючи те, що мешканці окупованих територій вже майже два роки знаходяться в герметичному інформаційному просторі, наповненому виключно проросійською пропагандою. Там не можна не те що побачити українське телебачення, але й навіть «баняться» українські сайти (таких більше 300) та глушаться (знадобились радянські «глушилки» так само, як і радянські методи) радіостанції.

Прогноз ПАРЄ, який був оголошений в рамках слухань «Конфлікт на Сході України: політичні та гуманітарні проблеми», щодо окупованих територій в Україні вкрай песимістичний, окрім того, відмічено посилення ескалації конфлікту.

Слід зазначити, що доповідачки з питань України в ПАРЄ Крістіна Зелєнкова (Чехія) та Марілуїзе Бек (Німеччина) побували у Києві, Дніпропетровську та Маріуполі. Гадаю, ще більше інформації вони б отримали, якби їм довелось потрапити саме на окуповану територію – в Луганськ чи Донецьк (щоправда, гарантії безпеки їм навряд чи хтось дав). Тим не менше вони переконані, що на Донбасі вплив Росії значно посилився. Німкеня Марілуїзе Бек, зокрема, зазначила: «За нашою інформацією, в Кремлі створено п'ять «міністерств», які фактично керують так званими «ЛНР» та «ДНР». І ще важливе спостереження Бек: поки тривають переговори у Мінську, ситуація на Донбасі «їх випередила і пішла далі». Інакше кажучи, РФ зробила все для того, щоб окупована території де-факто не повернулась в лоно українського впливу.

Щоправда, інформація про кремлівські «міністерства» вже лунала не так давно в гучній статті поважного німецького видання Bild, яка фактично вийшла в розріз з позицією іншого німця – міністра закордонних справ Німеччини Франк-Вальтера Штайнмаєра. Останній в безпосередній бесіді з деякими українськими політиками відверто натякнув на те, що мета його уряду - якнайшвидше розв’язати питання Донбасу. І таке озв’язання він бачить через проведення там виборів. Так само і МЗС Франції заявило, що Україна має включити в проект нової Конституції пункт про «особливий статус» Донбасу (ще одна колізія – чому всім Донбасом європейські політики називають його окуповану частину?).

По всьому видно, що цинічна позиція європейських урядовців, яка нагадує чимось позицію Чемберлена на початку Другої світової війни, зовсім не співпадає з спостереженнями, даними і висновками європейських журналістів та делегатів ПАРЄ.

«Я змушений із сумом констатувати, що якщо так триватиме і далі, то в центрі Європи виникне велика «сіра зона», де не діють механізми захисту прав людини», – сказав комісар Ради Європи з прав людини Нільс Муйжнієкс, який нещодавно побував не лише на вільній території України, але й потрапив до окупованого Донецька.

В свою чергу український Мін'юст повідомив, що готує вже п’ятий позов до Європейського суду проти РФ.  «В рамках Європейського суду з прав людини ми маємо чотири великих позови проти Російської Федерації – і на цьому тижні буде наступний позов, про який ми пізніше проінформуємо, - повідомила в ефірі «5 каналу» перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова, - Це фото, відео, постійні докази, це хронологія війни».

До розуміння всієї складності загальної картини на сході України варто додати ще низку штрихів. В той час як, наприклад, на Луганщині після обстрілу бойовиками було закрито останній перехід (КПВВ) в Станиці-Луганській, щоночі зі Щастя на Луганськ їздять фури. Розтлумачимо – містечко Щастя (пригород Луганська) знаходиться на звільненій території. А отже торговельне сполучення по мосту, який міг би стати для цивільного населення зручним засобом пересування, процвітає. І це вже давно ні для кого не секрет. Інша справа, що у місцевих мешканців так само виникає питання – а чи згадані обстріли, які стають приводом до закриття КПВВ на Луганщині, не координуються обома сторонами конфлікту на якихось нижчих чи вищих ланках? Адже бачимо, що, де шлагбаум, там і гроші. На це й вказує дивне відкриття і термінове закриття (через три години) КПВВ в Золотому, наче ті, які його відкривали, не здогадувалися про те, що бойовики не дадуть проходу цивільним. Якщо на тих землях кояться такі дивні речі і очевидним є розгул не лише російського впливу, але й «казачого» бандитизму, то про які більш-менш легітимні засади виборів та взагалі існування можна говорити?

Інший момент – для чого РФ, яка, як було сказано, де-факто встановила контроль над частиною Донбасу, розмови про місцеві вибори? В тому і справа, що РФ цікавлять не «вибори» і не окуповані території, а руйнація цілісності України. Путін цілить не на пограбовані Донецьк та Луганськ, а на Київ. І в цьому йому поки що допомагають наші корупціонери та європейські «чемберлени».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати