Полум'я олімпійського вогню
Чи чекати від Кремля якихось військових сюрпризів під час або після літніх спортивних змагань у Ріо?
Останніми роками з Олімпійськими іграми у людства пов'язані передусім сумні асоціації. Під час літньої Олімпіади в Пекіні в серпні 2008 року Росія введенням своїх військ до Південної Осетії спровокувала п'ятиденну російсько-грузинську війну. Одразу після чудового виступу російської команди на зимовій Олімпіаді в Сочі в лютому 2014 року почалася російська окупація й анексія Криму. А після цього Росія розв'язала війну на Донбасі, яка, нехай і в уповільненому режимі, тривай досі й навряд чи буде зупинена черговим олімпійським перемир'ям.
Чи чекати від Володимира Путіна якихось подібних сюрпризів під час нинішньої літньої Олімпіади в Ріо-де-Жанейро чи одразу після неї? Ось авторитетна польська «Газета виборча», повідомляючи про перекидання додаткових російських військ і бойової техніки до кордонів України, не виключає виникнення нової «великої війни».
Наскільки реальні подібні страхи сьогодні? Думаю, що цього разу все обійдеться без якихось трагічних потрясінь. Причин для цього кілька. Почнемо з того, що російські спортсмени в Ріо навряд чи порадують Росію й світ великими спортивними досягненнями та значною кількістю олімпійських медалей. Росія все ніяк не може відмитися від найбільшого в історії допінгового скандалу. І ще довго не зможе відмитися, щонайменше до кінця путінського правління. Досі не зрозуміло, скільки російських спортсменів допустять до участі в Олімпіаді. Вочевидь, остаточний список «чистих» російських олімпійців буде оприлюднений лише 5 серпня, в день відкриття ігор, причому їхній первинний заявочний список ризикує стиснутися вдвічі.
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА
Росія на Олімпіаді в Ріо перебуває у становищі відомого героя гоголівських «Мертвих душ» Ноздрьова, у якого під час карткової гри перевіряли кожну взятку. Зараз російським спортсменам для допуску на Олімпіаду доведеться пройти потрійний фільтр: міжнародні спортивні федерації – Спортивний арбітражний суд у Лозанні – спеціальну комісію МОК. І в пропагандистському плані таке рішення, можливо, буде навіть ефективнішим, ніж відсторонення всієї російської олімпійської команди, на чому наполягає Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА). Спеціальна комісія МОК – це якраз поступка вимогам ВАДА й низки олімпійців, обурених, що їм доводиться змагатися зі справжніми шулерами, і, ймовірно, якусь додаткову кількість спортсменів ця комісія теж відсіє.
Поки ж у повному складі відсторонені російські збірні у двох найдопінгоємніших видах спорту – легкій і важкій атлетиці. У третьому найдопінгоємнішому виді спорту – плаванні російські олімпійці теж зазнали істотних втрат, але усунення від ігор у повному складі поки уникнули. Тепер тема російського державного допінгу звучатиме у світових ЗМІ аж до самого відкриття Олімпіади в Ріо, а швидше за все і під час її.
ВАДА обіцяє оприлюднити найближчим часом список російських олімпійців, які вживали допінг у Сочі. Серед них, нагадаю, – п'ятнадцять медалістів. І після перевірки їхніх допінг-проб російська команда на останній зимовій Олімпіаді ризикує в загальнокомандному заліку опуститися з абсолютно несподіваного й не цілком чесного 1-го місця на скромне 11-те, яке вона завоювала на попередній Олімпіаді у Ванкувері, в умовах більш-менш об'єктивного допінг-контролю. Після цього й була на всю потужність запущена система державного допінгу за участю ФСБ, щоб перемогти в Сочі за будь-яку ціну й незважаючи на можливі наслідки. Не кажучи вже про те, що за допущеними російськими спортсменами під час Олімпіади в Ріо буде особливо пильний допінг-контроль, й можна чекати нових викриттів.
Як усе це стосується політики? Безпосередньо. Під час Олімпіади в Сочі, звісно, не без допомоги російської спецпропаганди, у світі створився в цілому вельми позитивний образ Росії у зв'язку з доброю організацією зимової Олімпіади й вражаючими успіхами російських олімпійців. На тлі цієї ейфорії, що тривала ще й деякий час після сочинської Олімпіади, Росії легко було здійснювати «повзучу» окупацію Криму.
А зараз ситуація склалася прямо протилежна. У світі російський престиж у всіх сферах, зокрема й у спорті, впав нижче плінтуса. Олімпіада в Ріо проходить під знаком російського допінгового скандалу, лише привертаючи до Росії додаткову увагу й викликаючи негативні емоції, і прикриттям якихось політичних авантюр Олімпійські ігри цього разу не слугуватимуть. У Ріо, повторюю, російських спортсменів навряд чи чекають значні успіхи. Адже кожна завойована ними медаль лише провокуватиме додаткові підозри у вживанні допінгу. Але й, відволікаючись від Олімпіади, політична й економічна ситуація у світі зараз не така, щоб Путін ризикнув розпочати нову війну в найближчі тижні й місяці.
У третьому кварталі ціни на нафту передбачено відновили своє падіння й впритул наблизилися до критичної для російської економіки позначки в 40 доларів за барель. Падіння нафтових цін нижче за цю позначку призведе до прискореного витрачання Росією резервного фонду. Невипадково вже з'явився панічний прогноз російського Мінфіну, що резервний фонд може бути повністю вичерпаний 2018 року, якраз до президентських виборів. Та й напередодні думських виборів зайвий раз нервувати виборців ескалацією бойових дій, що на Донбасі, що в Сирії, причому з незрозумілим для російської сторони результатом, навряд чи варто.
Тим паче що на Донбасі ресурс прибічників «русского мира» вже практично вичерпаний. Пригадаємо, що за перше півріччя 2015 року смертність у Росії раптом зросла на 26,2 тис. осіб, здебільшого за рахунок жертв на Донбасі, зокрема й загиблих 2014 року. А за п'ять місяців 2016 року смертність зменшилася на 22,8 тис. осіб. Це означає, що більш як 20 тис. громадян Росії вже загинули на Донбасі. З урахуванням поранених, а також тих, хто розчарувався в «російській весні», добровольців, готових битися в Україні, в Росії вже не залишилося. Отже, в разі відновлення широкомасштабних бойових дій на Донбасі доведеться одразу використовувати майже виключно російські регулярні війська. А це викличе набагато різкішу реакцію, ніж раніше. І це в умовах, коли для Путіна життєво важливим стає швидке ослаблення запроваджених проти Росії санкцій. Тому вважаю, що цього разу світ уникне великих потрясінь в олімпійські й поолімпійські дні.
Борис СОКОЛОВ, публіцист, Москва