Перейти до основного вмісту

Росія: до тоталітаризму - один крок

24 грудня, 15:28

Суд у Москві засудив до двох років позбавлення волі умовно активістку й муніципального депутата Тімірязєвського району Москви Юлію Галяміну. Прокурор раніше запросив для неї три роки колонії. Депутатку визнали винною за статтею про неодноразове порушення правил проведення публічних заходів, завдяки якій адміністративні правопорушення у міру накопичення плавно перетікають у кримінальні. Відповідна стаття з'явилася в російському кримінальному кодексі в 2014 році, після анексії Криму. Вона носить вузько спрямований характер проти позасистемної опозиції і передбачає кримінальне покарання для тих, хто більше трьох разів за півроку отримав адміністративне стягнення за порушення правил проведення мітингів. Першим засудженим за цією статтею став опозиційний активіст Ільдар Дадін, засуджений до трьох з половиною років позбавлення волі. Тому цю статтю часто називають «дадінською».

Зрозуміло, що справа проти Галяміної носила суто замовний характер, і відносно м'який вирок, цілком імовірно, був продиктований заздалегідь, а не став наслідком того, що підтримати депутата до будівлі Тверського суду Москви вийшли десятки прихильників (що не так уже й мало в умовах пандемії ). «Я вільна - завдяки вам! Спасибі! І обов'язково підтримуйте інших політичних в'язнів!» - написала Юлія Галяміна, звертаючись до них у Твіттері. Вона дійсно була впевнена, зокрема з поведінки судових приставів, що спочатку їй збиралися дати реальний термін і що рішення про умовне покарання ухвалювалося безпосередньо в ході останнього судового засідання. Що ж, може й так. За півгодини до початку оголошення вироку Галяміна заявила: «Якщо я поїду в СІЗО, нічого страшного, це шлях, який треба пройти, для того щоб рухатися далі. Будь-яка перешкода, будь-які проблеми створюють для нас нові можливості. Якщо ви не хочете, щоб таких людей, як я, як Костянтин Котов (ще один засуджений за «дадінською» статтею - Б. С.), і просто людей саджали в тюрми, якщо ви не хочете, щоб у вас руйнували міста, забудовували й вирубували парки, щоб у нас були нормальні зарплати, нормальна медицина й освіта, просто ходіть на вибори й вибирайте, й думайте. Це єдиний наш шанс щось змінити».

Але швидше за все, як мені здається, цього разу мета влади полягала не в тому, щоб посадити Юлію Євгенівну, а в тому, щоб не допустити висунення її кандидатури на виборах в Державну Думу або в будь-які законодавчі органи. За статтею, за якою її засудили, засуджений на п'ять років позбавляється права балотуватися в депутати федеральних і регіональних органів влади. Саме для з цією метою Рада Федерації в травні 2020 року схвалив закон про заборону брати участь у виборах протягом п'яти років засудженим за кримінальними статтями середньої тяжкості, зокрема за «дадінською статтею». При цьому умовний характер вироку, хоча прокуратура просила реальний термін, - це теж один зі способів тиску на Галяміну та її прихильників. Їм прямо натякають, що не варто подавати апеляцію, інакше апеляцію також подасть прокуратура, і, як і в випадку з правозахисником Юрієм Дмитрієвим, у суді наступної інстанції м'який вирок перетвориться на жорсткий, з реальним терміном. Але, як я думаю, Юлія Євгенівна не злякається й оскаржить несправедливий і неправосудний вирок попри ризик перетворення умовного терміну на реальний. Вона вже зазначила в Твіттері: «У тексті в судді помилки! Чомусь мої зустрічі з виборцями, які проходили влітку минулого року, суд вважає «неузгодженими акціями». А нічого, що зустрічі з виборцями узгоджувати не треба?» Очевидно, це буде одним з аргументів апеляції її адвокатів.

Галяміній інкримінували те, що на початку липня цього року вона розмістила в інтернеті заклик до участі в незаконному масовому заході в центрі Москви - акції проти поправок до Конституції, на яку 15 липня прийшло не менше 150 осіб. У своєму останньому слові Галяміна заявила, звертаючись до Центру «Э», ФСБ, слідчих, суддів й особисто до Володимира Путіна: «Ви довели всій країні, що я становлю для вас реальну загрозу. Я педагог, муніципальний депутат, політик, яка виступає за ненасильницькі зміни, за чесну політичну боротьбу, за гідне життя людей, я, жінка, становлю загрозу чоловікові, який, здавалося б, наділений усією можливою владою. Але цей чоловік - лише маленький чоловічок, який боїться м'якої жіночої сили. Боїться, бо, як показало вчорашнє шоу, йому абсолютно нічого запропонувати народу Росії, крім дешевих макаронів і насильства». Влада таким чином готується до вибору в Державну Думу 2021 року, заздалегідь нейтралізує найбільш перспективних кандидатів від позасистемної опозиції.

Обвинувальний вирок Юлії Галяміній цілком вписується в загальне посилення репресивної політики російської влади, що неухильно відбувається протягом кількох останніх років, починаючи з анексії Криму. Якраз цими днями Державна Дума ухвалила в різних читаннях цілу низку законів, що ще більше обмежують суспільний простір у Росії і перетворює її на майже тоталітарну державу. Один із законів вводить кримінальну відповідальність за наклеп в інтернеті, причому під визначення наклепу може потрапити будь-який пост політичного змісту. А ухвалений поки що тільки в першому читанні закон про просвітницьку діяльність ставить під контроль держави будь-які заходи, включно з лекціями і семінарами, за участю студентів і школярів. У зв'язку з цим опозиційний політик Дмитро Гудков абсолютно справедливо заявив: «Це називається - зачистка політичної галявини напередодні виборів до Державної Думи. Все те, що зараз ухвалюється в Державній Думі, відповідає тільки одній вимозі: заборонити вибори, заборонити свободу слова в інтернеті, заборонити протести. Юля Галяміна, яка становила реальну загрозу в одному з округів Москви на виборах в Держдуму і, швидше за все, виграла б ці вибори, таким чином усувається від виборчої кампанії. Тепер їй не можна займатися політикою з точки зору участі у виборах, їй не можна викладати». Він підкреслив, що в справі Галяміної «влада наплювала навіть на визначення Конституційного суду, в якому було чітко сказано, що якщо при порушенні закону про мітинги протягом трьох раз не завдається шкода чиємусь здоров'ю або власності, збиток майну тощо, то людина не може переслідуватися в кримінальному порядку». Думаю, що до розгляду апеляції влада щось придумає щодо шкоди майну, на зразок переверненої урни для сміття.

Що ж, у Росію стрімко повертається радянське минуле, причому навіть не в брежнєвському, а в сталінському варіанті.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати