19 мільярдів причин для можливостей в Україні

Відстань між Майданом у центрі Києва в Україні та центральним офісом WhatsApp у центрі Маунтін-В’ю у Каліфорнії становить 6 тис. 139 миль. Це досить велика відстань, однак їх поєднує ще й інша цифра — 19.
19 лютого, після кількох місяців протестів у центрі Києва, які вийшли з-під контролю, де-факто в Україні настав надзвичайний стан, який призвів до вигнання Віктора Януковича з посади президента. У Силіконовій долині 19 лютого стало поворотним пунктом для автора WhatsApp, Яна Кума, який підписав угоду на продаж своєї компанії «Фейсбуку» за $19 млрд. Для України ці самі $19 млрд стали би відповіддю на її короткострокові борги та рахунки за газ.
Хоч це і суто випадковий збіг обставин, але той факт, що лінія економічного життя в одній країні може дорівнювати вартості купівлі мобільної прикладної програми повідомлень в іншій, ще раз доводить, що реальна відстань між Майданом та Маунтін-В’ю не географічна.
До того, як Ян Кум став мільярдером, і задовго до того, як він став розробником технологій у Силіконовій долині, він був українцем. Кум народився у селі неподалік від Києва, емігрував з політично нестабільної України ще підлітком.
На початку XX століття мій прадід, який народився у Києві, зробив такий же вибір. Розчарувавшись в авторитаризмі, він став анархістом у той час, коли анархізм був не культовим стереотипом панк-рокерів і скейтбордистів, а справжнім політичним рухом. Він поїхав до Чикаго, де створив мале підприємство.
Є в Україні й інші, такі, як мій дідусь і Кум.
Я на власні очі бачив потенціал і технологічну винахідливість українського народу. Мене надзвичайно вразив проект Enable Talk — розроблена українськими студентами рукавичка для перекладу мови жестів на звук. Enable Talk виборов перше місце на конкурсі Imagine Cup від компанії Microsoft 2012 року, а журнал Time назвав його одним з найкращих винаходів року.
Згідно з Асоціацією аутсорсингу Центральної та Східної Європи (СЕЕОА), Україна є країною номер один у регіоні, що стосується аутсорсингу в сфері інформаційно-технологічних послуг.
Технологічні компанії Силіконової долини, Лондона та Берліна співпрацюють з українськими інженерами — українські хакери-найманці одні з найкращих у світі.
Але такі молоді інноватори, розквіт яких затримувався через дисфункцію управління у їхній країні, не мали змоги насолодитися успіхом, який має сьогодні WhatsApp.
У той самий момент, коли Кум і Марк Цукерберг підписували свою угоду, жінки-підприємці в Україні готували захід під назвою «Стартап Вихідні Києва», який мав відбутися у столиці минулими вихідними. Інтернет-сторінка групи зараз повідомляє: «У зв’язку з заворушеннями в країні проведення цього заходу відкладається». Україна, що загрузла у корупції, клептократії та авторитаризмі, не виховала своїх майбутніх Кумів.
Багата історія наукової і технологічної майстерності показує, що народжені Україною таланти зазвичай повністю реалізовують свій потенціал лише після того, як залишають позаду політичне середовище України. Близько 100 років тому уродженець Києва Ігор Сікорський емігрував після більшовицької революції до Сполучених Штатів. Він започаткував Авіаційну корпорацію Сікорського, де було збудовано перший вдалий вертоліт. 70 років по тому родина Макса Левчина також утекла з Києва і попросила політичного притулку в Чикаго. 1998 року Левчин створив усім нам добре відому компанію PayPal.
Зараз Україна має надію, що скоро настане кінець тих днів, коли люди тікатимуть від політичних заворушень, що з’явилася можливість обрання нового керівництва, яке будуватиме нову функціональну демократію, викорінюватиме корупцію і створюватиме умови для реалізації потенціалу. Однак усі обіцянки, зроблені у Києві, зведуться нанівець, якщо поширюватимуться заворушення у Криму. Почнеться нова хвиля еміграції з кримського регіону, якщо він стане плацдармом вирішення конфлікту між Росією та Заходом.
Що б не сталося, а українське коріння Кума повинно слугувати американцям нагадуванням того, що ми живемо серед нації емігрантів, а постійна хвиля імміграції живить нашу економіку.
Коли Кум із мамою іммігрували до Маунтін-В’ю 1992 року, вони виживали за рахунок талонів на продукти і доброчинності. Кум ледве закінчив школу і вилетів з коледжу. Він самотужки по підручнику з книжкового секонд-хенду вивчив комп’ютерні мережі й створив WhatsApp 2009-го. У 20 років Кум із «жебрака» перетворився на мільярдера, втіливши американську мрію в життя. Однак він саме з тих емігрантів, яких опоненти імміграційної реформи не раді бачити в Америці.
У той час, коли наш народ продовжує вирішувати важливе питання імміграційної реформи, ми повинні пам’ятати, що успішні компанії не завжди засновують іммігранти з уже здобутою вищою освітою. Символічно те, що Кум підписав минулого тижня угоду на $19 млрд саме на тому місці, де колись стояв у черзі, щоб отримати талони на продукти.
Як і WhatsApp, 40% компаній з рейтингу Fortune 500 були засновані іммігрантами або їхніми дітьми.
У березні 2013 року Кум написав у «Твіттері» про свою прийомну батьківщину: «Програму спілкування WhatsApp створено в США. У країні вільних людей, домі для сміливих». Нові лідери України повинні усвідомити, що вона може стати домом для мультимільярдного прориву, якщо створить функціональне середовище для своїх інноваторів. Натомість Америці не завадило б пам’ятати, що їй слід радісно приймати більше таких сімей, як родина Кума, якщо вона хоче залишитися глобальним центром інновацій.
Алек РОСС — старший викладач школи міжнародних і громадських відносин при Колумбійському університеті. Упродовж першого президентського строку Обами працював старшим радником Державного секретаря Гілларі Клінтон з питань інновацій.