Перейти до основного вмісту

Айвазовський і Україна

30 липня, 13:04
Айвазовський І. К., Місячна ніч. Розбитий корабель

Останній спогад про Крим у мене асоціюється з надписом «Крим- це Україна» на паркані, Сімферопольським вокзалом , картиною «Дев’ятий вал» на стіні та проханням касира - «Говорите по-русски». Не зважаючи на останню фразу, я пам’ятаю Крим українським - рідним. Хоча б тому, що сувенірні лавки там рясніють виробами з українською символікою, а люди їх  скуповують  швидше ніж матрьошки. Завдяки картині Айвазовського я згадую півострів частіше і розумію, що чорноморським хвилям байдуже якою мовою розмовляють туристи. Вони піднімаються і вщухають, як наші суперечки, а мистецтво - вічне. Кожен, хто споглядав картини Айвазовського, це розуміє.

Учора, 29 липня, Айвазовському був день народження. Він народився у 1817 році в Феодосії  у сім`ї вірменського крамаря. В історію світового мистецтва увійшов, як живописець, мариніст-романтик, котрий зумів достеменно передати красу морської хвилі.

За життя Іван Костянтинович зумів стати національною гордістю для багатьох країн. Він працював у Римі, Неаполі, Сорренто, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі та Туреччині. Художник зі світовою славою міг оселитися та працювати в Європі, Туреччині чи Росії, проте  після  численних подорожей, митець повернувся в Україну і назавжди оселився тут. «Мене тягне в Крим, до Чорного моря»- розповідав Іван Костянтинович саме тому у Феодосії  збудував будинок та майстерню, влаштував виставки, грошові надходження від яких передавав на благодійні цілі. У 1880 р. Айвазовський  заснував у рідному місті першу в Криму майстерню для навчання місцевих художників, картинну галерею, яка за його заповітом  у 1900 р. разом із колекціями митця перейшла у дар місту. Нині це Феодосійська картинна галерея ім. І. Айвазовського.

Ім'я художника Айвазовського нерозривно пов'язане з морем. Він народився в Криму, у Феодосії і провів все своє дитинство біля хвиль, то ласкавих, то бурхливих, то каламутних, то іскристих на сонці. З дитячих років ця стихія, вчинена в своїй мінливості, вабила його.  Айвазовський зізнавався: «Море - моє життя»  саме тому у творчій спадщині митця, що містить близько 6 тисяч картин, більшість присвячено провідній мариністичній тематиці. Живописець, здається, зумів передати весь колорит настроїв Чорного моря.  Проте, окрім морських пейзажів  Іван Костянтинович створював високого рівня жанрові картини, писав на біблейські та античні теми, створював портрети.  Айвазовський  став першим, хто зобразив степові українські пейзажі із вітряками, женцями, чумацькими возами, запряженими волами, стадами овець у степу - «Очерет на Дніпрі», «Чумацьке валяння», «Український пейзаж», «Під час жнив на Україні». У цих полотнах  митець висвітлив свою любов до України, емоційно зафіксував звичаї та культуру українців. Крім того, живописець особисто був знайомий з українськими письменниками Тарасом Шевченком та Миколою Гоголем. Любов Івана Айвазовського до України проявлялася й в тому, що він вільно володів українською мовою.

Читати також: Доброму генію...

До речі, найбільше картин видатного художника можна побачити в таких музеях:  

Національній картинній галереї імені І.К. Айвазовського,

Київсьому музеї російського мистецтва,

Феодосійськоому літературно-меморіальному музеї  А. С. Гріна,

Феодосіївській картинній галереї  імені І. Айвазовького.

Ганна КАЛАУР, Літня школа журналістики «Дня»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати