Міст через півтора століття
Чим саме уроки польського повстання 1863 року можуть бути корисними для нашого буремного сьогоденняВідповіді на небезпечні виклики часу часто-густо доводиться шукати в минулому: історичний досвід таїть в собі дуже багато несподіваних аналогій, варто тільки не лінуватися їх відшукувати й не розуміти їх занадто прямолінійно, бо прямих, «грубих» паралелей в історії не буває. Серед превеликого розмаїття численних революційних збурень ХІХ—ХХ століть, на нашу думку, особливу увагу (для тих, хто хоче розібратися в суті й причинах, а також у подальшому перебігу подій Євромайдану-2013) має привернути історія польського повстання 1863 року, 150-ту річницю якого відзначала громадськість як України, так і нашого західного сусіда і найближчого партнера. «День» уже опублікував низку матеріалів про героїв, дійових осіб та катів цього народного руху, проте після того, як Історія наприкінці листопада — на початку грудня 2013-го голосно постукала в наші двері, ця тема явно й гостро актуалізувалася.
Назвемо дуже стисло лише основні питання, які слід проаналізувати. Чи вдалося тоді, 1863-го, повною мірою використати протестну енергію багатьох сотень тисяч повсталих? Чи був у керівників повстання раціональний план, і якщо його не було, то чому? З яких причин повстання 1863 року виявилося «незавершеною революцією» (непряма аналогія з Україною очевидна!), завдання якої довелось розв’язувати уже наступному поколінню? Як вибудовував тоді координаційний центр повстання відносини з потенційними союзниками (російськими та українськими демократами), із супротивниками — імперським табором, з військовими, з молоддю — рушійною силою повстання? У чому були недоліки програми повстання, якщо така була?
Розібратись у цих проблемах справді необхідно — для масового руху на українських Євромайданах вони є зовсім не абстрактними, бо для того щоб не повторити помилок, їх треба усвідомити. Хай це не зовсім українська історія, хоч і до нас вона теж має стосунок. Статтю на цю тему читайте в одному з найближчих номерів «Дня». Запрошуємо до дискусії.