Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Міст через півтора століття

Чим саме уроки польського повстання 1863 року можуть бути корисними для нашого буремного сьогодення
06 грудня, 13:29

Відповіді на небезпечні виклики часу часто-густо доводиться шукати в минулому: історичний досвід таїть в собі дуже багато несподіваних аналогій, варто тільки не лінуватися їх відшукувати й не розуміти їх занадто прямолінійно, бо прямих, «грубих» паралелей в історії не буває. Серед превеликого розмаїття численних революційних збурень ХІХ—ХХ століть, на нашу думку, особливу увагу (для тих, хто хоче розібратися в суті й причинах, а також у подальшому перебігу подій Євромайдану-2013) має привернути історія польського повстання 1863 року, 150-ту річницю якого відзначала громадськість як України, так і нашого західного сусіда і найближчого партнера. «День» уже опублікував низку матеріалів про героїв, дійових осіб та катів цього народного руху, проте після того, як Історія наприкінці листопада — на початку грудня 2013-го голосно постукала в наші двері, ця тема явно й гостро актуалізувалася.

Назвемо дуже стисло лише основні питання, які слід проаналізувати. Чи вдалося тоді, 1863-го, повною мірою використати протестну енергію багатьох сотень тисяч повсталих? Чи був у керівників повстання раціональний план, і якщо його не було, то чому? З яких причин повстання 1863 року виявилося «незавершеною революцією» (непряма аналогія з Україною очевидна!), завдання якої довелось розв’язувати уже наступному поколінню? Як вибудовував тоді координаційний центр повстання відносини з потенційними союзниками (російськими та українськими демократами), із супротивниками — імперським табором, з військовими, з молоддю — рушійною силою повстання? У чому були недоліки програми повстання, якщо така була?

Розібратись у цих проблемах справді необхідно — для масового руху на українських Євромайданах вони є зовсім не абстрактними, бо для того щоб не повторити помилок, їх треба усвідомити. Хай це не зовсім українська історія, хоч і до нас вона теж має стосунок. Статтю на цю тему читайте в одному з найближчих номерів «Дня». Запрошуємо до дискусії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати