Перейти до основного вмісту

Українське село (кілька спостережень)

16 жовтня, 10:01

Приїхати до Чикаго й не побувати в районі під назвою Ukrainian Village  було неможливо.

Історія широко відома. Еміграція українців до Америки почалася ще наприкінці ХІХ століття й триває досі. Розселялися вони по всіх штатах, але в Чикаго склалася особлива ситуація: вже в 1930 роках тут діяло понад 100 малих українських підприємств і торгових закладів, а на 1980-й рік у місті мешкало близько 60 тисяч наших земляків.

Осідали вони переважно в районі, окресленому вулицями Дівіжен, Рокуел, Чикаго-авеню та Дамен-авеню — у західно-центральній частині мегаполісу. Юкрейніен-вілледж не особливо виділяється серед оточуючих кварталів — хіба що тільки після певного перехрестя на стовпах з’являються транспаранти англійською — «West Town — Ukrainian Village». У чиємусь прибудинковому садочку подибуєш височенні декоративні соняхи; у списку прізвищ на дверях впадає у вічі Kramnik; однак все чітко стає зрозумілим уже біля греко-католицької церкви святого Миколая. Там з’являється навіть муніципальна табличка про те, що довкола — саме історично значущий (і, що важливо, добре збережений) район, вулиці якого оповідають історію німецьких, польських, але, передусім, українських мігрантів.

Церкву св. Миколая засновано  1905-го, а храм збудовано в 1913—1915 роках. Стиль являє доволі цікаве поєднання козацького псевдобароко з суто римською католицькою стриманістю: стрункі дзвіниці, але зеленкуваті бані, проста пісочного кольору цегла, ніякої позолоти. Яскраві мозаїки на фасаді з’явилися вже на честь 1000-ліття хрещення Русі. Неподалік — ще один католицький храм, більш модерний і присадкуватий собор св. Володимира та Ольги (1973).

Видно, що обидві церкви, надто ж св. Миколая, є центром діаспорного життя: при храмі діє школа, котра обіцяє повне виховання дитини. І справді, судячи з афіш, тут учать усьому: від мотанок до йоги й аргентинського танго.

Що ж до загального краєвиду, то по архітектурі помітно, що це були не дуже багаті квартали: переважно цегляні триповерхові будинки з пласкими дахами, розраховані на кілька родин кожний. Українці приїздили як недорога робоча сила, і, поступово організовуючись, піднімалися по  соціальній ієрархії.

Не обійшлося й без курйозів. На фронтоні собору святих Володимира та Ольги зображено сцену хрещення Русі: в Йордані біля ніг князів хрестяться й роздягнені новонавернені, й народ у вишиванках. Зрозуміло, що художник хотів передати зв’язок часів, але вийшло так, наче в ранньому Середньовіччі люди в Києві вже ходили у вишиванках.

Напроти собору — офіс однієї доволі відомої української партії. З огляду на їхні специфічні переконання, дуже цікаво бачити прямо під червоно-чорним прапором  величезний рекламний щит «Автентичний ямайський бар містера Брауна». Через дорогу — магазинчик українських продуктів Ukraina Deli, у всьому подібний до київських крамниць, з тою лише відмінністю, що в Києві асортимент багатший. Із другого боку, добре що й це є.

А головне та найкраще — балетна школа при церкві Володимира та Ольги. Повні класи дітей. І довжелезна черга з батьків із дітьми. І всі розмовляють українською. Отак. Без будь-яких партій.

Детальніше про Ukrainian Village  й загалом про Чикаго дивіться в найближчому випуску рубрики «Міста і місця».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати