Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Утопія без батога

23 жовтня, 10:12

Після кожної більш-менш тривалої поїздки за західний кордон виникає скороминуща звичка до ризикованих узагальнень. Скороминуща — бо згодом рутина візьме своє. Розбиті дорогі, брудні туалети, похмурі перехожі, небезпечні міліціянти, китайські товари за західними цінами, продажні політики зі східними розкошами знову посядуть місце єдиної, непереборної, об’єктивної реальності; але поки враження ще свіжі, ризикну опублікувати одну нехитру й очевидну концепцію.

Варто зробити відступ і визначитися, що ж таке утопія, принаймні в розумінні автора цих рядків. Звісно, є стаття у Вікіпедії: утопія (грец. пэ + фьрпт — «місце, якого немає») — фантазія, вимисел, нездійсненна мрія. Термін з’явився в книзі англійця Томаса Мора «Утопія» (1516 р.) — там так називався острів, на якому панувало ідеальне суспільство. Мор був не першим — своє розуміння проблеми виклав ще Платон у трактаті «Держава». Спроби створити комуни, де всі ресурси розподілялися справедливо, а всі мешканці корилися єдиному закону, задокументовані  у ХVІІ столітті.

Моя аматорська дефініція: на відміну від звичайної держави, котра поступово виробляє правила співжиття, накопичуючи суспільний досвід, наче дерево річні кільці, утопія починає з чистого аркуша, кладучи від початку в свою основу раціонально сформульовані, конкретні  ідеї та декларації.

Отже, новітня історія знала три великі спроби побудувати утопічний лад у загальнодержавних масштабах: це Франція у 1789 році, СРСР — у 1917-му, і США — у 1776-му. До речі, французькі революціонери у дечому навіть перевершили більшовиків: намагалися ввести тотальну метричну систему і навіть почали відлік календаря з першого року революції, перейменувавши всі місяці і дні тижня. Експеримент тривав недовго, якобінську гільйотину зупинив Термідор. Чим закінчився СРСР (чи закінчився остаточно?), ми теж знаємо. А ось утопія в США вдалася.

Це, певним чином, помітно по таких американських мегаполісах, як, наприклад, НЬю-Йорк і Чікаго: знаменитий хмарочосовий краєвид тих неофіційних столиць нагадує утопічні фантазії художників і кінематографістів кінця ХІХ — початку ХХ століть. Але найбільше вражає те, що Америка досі живе за правилами, сформульовані батьками-засновниками два століття тому, і має при тому здебільшого некорумпованих поліцейських та політиків, хороші дороги, процвітаючу культуру і ще багато чого, що на нашій території, де теж скуштували утопії, чомусь немає.

То чому ж у тих, хто заявив 4 липня 1776 року «Ми, народ», вийшло? Елементарно: не намагалися, на відміну від комуністів та якобінців, переробити природу людини. Натомість  взяли основні людські слабкості і, мінімально, але чітко обмеживши їх, обернули на неабияку силу. Просто, правда?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати