Перейти до основного вмісту

У 2022 року Генштаб пропонував перейти на модель ЗСУ з ієрархією "корпус-дивізія-бригада" та ініціативу заблокували, – Залужний

06 травня, 12:51

Влітку 2022 року була запропонована модель Збройних сил України, яка передбачала ієрархію "корпус-дивізія-бригада" у Сухопутних військах, але ініціатива була заблокована.

Про це розповів посол України в Великій Британії, колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в колонці "Мілітарист".

Як пояснив колишній головком, для оперативного керівництва військами у складних, нерідко критичних ситуаціях, та переваги над противником у сфері управління, необхідно:

  • безперервно покращувати технічну базу управління, впроваджувати автоматизовані системи управління та ситуаційної обізнаності у всі ланки управління;

  • удосконалювати професійну підготовку органів управління, особливо розвивати їхні творчі якості.

"Без сумнівів, успіх нових органів управління – це сила інтелекту, глибина передбачення, оригінальність задуму та гнучкістю узгодження зусиль, сил та засобів", підкреслив він.

Залужний зазначив, що на момент повномасштабного вторгнення проявилися проблеми у системі управління ЗСУ "як на функціональному, так і на ієрархічному рівнях".

Генерал вважає, що однією із проблем, яка суттєво знижувала ефективність управління військами, була відсутність органу управління розвідкою на стратегічному рівні та, відповідно, комплекту сил та засобів.

"Ми реалізували ідею щодо залучення цивільного космосу до процесу збору та обробки розвідувальної інформації…Проте згодом цей орган одним із перших було ліквідовано", зауважив він.

Залужний зазначає, що улітку 2022 року Генеральний штаб ЗСУ ініціював перехід до армійських корпусів.

"Була проведена величезна робота чималого колективу щодо підготовки саме такої моделі, яка б відповідала запитам не тільки сьогоднішнього дня, а й майбутнього. Адже потрібно було не лише запропонувати структуру органу управління, а й органів забезпечення, зв'язку, логістики й врешті – пунктів постійної дислокації", пояснює ексголовком.

Генерал повідомив, що модель ЗСУ, запропонована наприкінці літа 2022 року, передбачала ієрархію корпус-дивізія-бригада у Сухопутних військах.

"Цю ідею тоді підтримали американські та британські партнери. Врешті-решт, нам вдалося створити 9 і 10 корпуси й розпочати їхню прискорену підготовку. Але, на жаль, сама ініціатива була заблокована. Корпус ДШВ, який ось-ось мав розпочати підготовку за кордоном, так і залишився лише на папері", підкреслив Залужний.

Колишній головнокомандувач ще раз наголосив, що орган військового управління – це надскладний орган. 

"Тому, звісно, я погоджуюсь, що він ще неідеальний. Але разом з тим орган управління не лише важливий, а й надвразливий – як для ворога, так і для надмірної централізації.

Тому успіх на полі бою завтра повністю залежить від того, на скільки якісно нові органи управління будуть підготовлені сьогодні. Зовсім не важливо, які назви вони будуть мати і якими будуть імена командирів", резюмував Залужний.

Що таке Корпус

У військовій теорії армійський корпус — це постійне з'єднання, що складається з кількох бригад. Головна функція корпусу – координація дій бригад у певній зоні під час наступу чи оборони. А також забезпечення своїх підрозділів ресурсами відповідно до поставлених задач та ситуації на полі бою.

До корпусу може входити від двох до п'яти бригад, а чисельність особового складу варіюється від 10 до 50 тисяч і більше бійців, залежно від країни, типу війська та задач. Командування корпусу має у своєму розпорядженні досить багато ресурсів, щоб на власний розсуд перекидати їх на ті чи інші ділянки фронту для виконання поставлених задач.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати