Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Учені переймаються через високі температури води в океані біля Великого бар'єрного рифу

11 серпня, 22:35

Океанічна вода біля Великого бар'єрного рифу нагрілася до рекордних температур за останні 400 років. На думку вчених, причиною цього є безпосередньо людська діяльність.

Про це звітує Рубрика, спираючись на результати дослідження, опублікованого в журналі Nature.

Великий бар'єрний риф – це найбільша коралова система на планеті. Тут мешкає понад 400 видів коралів, 1400 видів риб і 4000 видів молюсків, а також черепахи та дюгоні, які під загрозою зникнення.

Проте за останні 30 років риф зазнав серйозних втрат через знебарвлення коралів. Це відбувається, коли корали стають надто гарячими і знищують маленькі організми, що живуть всередині них. Вони надають коралам колір і допомагають функціонувати.

Іноді корали можуть відновитися, але останнім часом багато з них гине. За останні дев'ять років Великий бар'єрний риф пережив п'ять масових знебарвлень.

"Якщо зібрати всі докази разом, біологія коралів та екологія рифів показують, що екстремальна спека трапляється занадто часто, щоб ці корали могли ефективно адаптуватися та еволюціонувати", – заявив провідний автор дослідження Бенжамін Генлі з Мельнбурнського Університету.

Фото: Sam McNeil

Вчені вирішили з'ясувати, як змінювалася температура води біля рифу за останні 400 років. Для цього вони досліджували найгарячіші місця з січня по березень. Вони порівняли дані за 400 років і сучасні записи з 1900 по 2024 рік.

Результати виявились тривожними. Упродовж 1960 до 2024 років температура води що десять зростала на 0,12°С. Середні температури у 2016, 2017, 2020, 2022 та 2024 роках були одними з найвищих за останні 400 років.

Щоб зрозуміти, наскільки це підвищення температури пов'язане з людською діяльністю, вчені провели моделювання клімату з урахуванням та без урахування впливу людини.

Виявилося, що без людського впливу температура була б відносно стабільноюз 1900 року. Але через діяльність людини з 1960-х років вода почала нагріватися набагато швидше.

"Це нове дослідження доводить, що масштабне знебарвлення та загибель коралів – це прямий результат людської діяльності. Таким чином розвіюються всі сумніви щодо того, що воно є нормальним та природним явищем", – зазначає професор Террі Гʼюз з Університету Джеймса Кука.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати