Мер Маріуполя Бойченко: Близько 30% маріупольців повернулися в окупацію
До основних обставин, які змушують переселенців повертатися до окупації, є пропаганда, відсутність власного життя на підконтрольній території та брак компенсацій від держави, повідомляє Вільне радіо.
Про це на засіданні секції “Асоціації міст України” з питань тимчасово окупованих та деокупованих територій розповів мер Маріуполя Вадим Бойченко, передає “РБК-Україна”.
Через відсутність власного житла, російську пропаганду та інші обставини переселенці з Маріуполя поступово повертаються до рідного міста, яке досі перебуває під російською окупацією. Мер Маріуполя Вадим Бойченко стверджує, що кількість таких людей вже досягла “близько 30%” від тих, які раніше покинули місто.
“Переважно, це відбувається через російську пропаганду та відсутність власного житла. Люди не мають, де жити, а також не мають можливості відновити ті умови [життя], що були у них до початку повномасштабного вторгнення, через це вони змушені повертатися в окупацію.
Тому спільним завданням для держави та місцевої влади є створення якісного та доступного соціального житла, яке збереже людей в Україні та стане основою для їх повернення з-за кордону”, — заявив мер Маріуполя Бойченко.
Також на засіданні секції “Асоціації міст України”, про яке йдеться, експерти назвали ще одну причину повернення переселенців у окупацію — зневіру людей у справедливості. Адже вони розраховували отримати компенсації за втрачене через війну майно, чого досягти поки змогли не всі ВПО. Україна має механізм виплати цих компенсацій, але для покриття всіх переселенців він потребує більших фінансових вливань, ніж нині може дозволити держава
Україна сподівається відсудити у Росії гроші на виплати компенсацій за пошкоджене та знищене майно, тому для цього формує міжнародний Реєстр збитків. Його планують застосовувати під час судових процесів як доказ.
“Реєстр збитків — фундамент для використання міжнародної допомоги та заморожених російських активів на відбудову України. Однак його значення виходить за межі фінансових питань — він захищає правду, яка буде важливою для майбутніх поколінь”, — зазначила голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, народний депутат Олена Шуляк.
Нагадаємо, переселенців на повернення до окупації часто спонукають бажання возз’єднатися з рідними, втрата відчуття небезпеки та вплив російської пропаганди. Експерти, які працюють з такими людьми, розповіли, чому ті обирають дім замість нового життя на підконтрольній території. Журналісти Вільного радіо зібрали основні думки та аргументи в одному матеріалі.