Міжнародна спільнота негативно реагує на визнання Росією "Л/ДНР"
Визнання правосуб’єктності так званих Донецької та Луганської "народних республік" є "кричущим порушенням міжнародного права, територіальної цілісності України та Мінських домовленостей".
Як передає Суспільне, про це заявили високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської Ради Шарль Мішель.
"Союз відреагує санкціями проти тих, хто причетний до цього незаконного рішення. ЄС та його партнери діятимуть спільно, твердо і рішуче солідарно з Україною", — йдеться в їхніх ідентичних заявах. Раніше Боррель заявляв, що Європейський Союз може ввести додаткові санкції проти Москви.
З аналогічною заявою виступили і США. Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що Джо Байден незабаром підпише указ, який "заборонить інвестиції, торгівлю і фінансування так званих ОРДЛО з боку фізичних та юридичних осіб США". Крім того, вона анонсувала "додаткові заходи, пов'язані із сьогоднішнім грубим порушенням Росією своїх міжнародних зобов'язань".
"Уточню: ці заходи не пов'язані з оперативними і серйозними економічними заходами, які ми готували спільно зі своїми союзниками на випадок вторгнення Росії в Україну, а доповнюватимуть їх", — зазначила Псакі.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич закликав до "жорсткої міжнародної реакції" на рішення Путіна про визнання "Л/ДНР".
"ЄС має негайно запровадити санкції", — додав він.
Президент Естонії Алар Каріс наголосив, що країна не визнає "протиправне рішення РФ визнати ОРДЛО".
"Вочевидь, Москва не хоче насправді йти шляхом дипломатії, а натомість шукає причину для початку війни", — написав політик.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що визнання Росією "Л/ДНР" є "повною зневагою до міжнародного права і Статуту ООН": "Росію треба визнати тим, чим вона є: державою, що перебуває за межами міжнародних правил і цивілізованих норм. Я й далі переконаний, що на такий шлях ескалації треба відповідати санкціями".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі зазначила, що рішення Путіна є "повторенням сценарію, який призвів до окупації 20% території" країни: "Грузія підтримує вас, президенте Зеленський, і підтримує територіальну цілісність і мир України".
Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс також засудила рішення Путіна. "Цей крок є черговою атакою на суверенітет України та її територіальну цілісність. Він сигналізує про кінець Мінського процесу і порушення Статуту ООН. Він свідчить про рішення Росії обрати шлях конфронтації, а не діалогу", — йдеться в її заяві.
У заяві міністерства закордонних справ Німеччини вказано, що визнання "Л/ДНР" Росією "свідомо і без зрозумілої причини знищує роки зусиль у "Нормандському форматі" та ОБСЄ".
"Своїм рішенням Росія порушує всі обіцянки міжнародній спільноті. Закликаємо Росію скасувати рішення і повернутися на шлях політико-дипломатичного вирішення конфлікту на основі Мінських домовленостей", — ідеться у заяві.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що визнання "Л/ДНР" "ще більше підриває суверенітет і територіальну цілісність України, розмиває зусилля, спрямовані на вирішення конфлікту, а також порушує Мінські домовленості, стороною яких Росія є".