У Вінниці представили документи про столітню історію архіву
У читальному залі Державного архіву Вінницької області розгорнули експозицію до Дня працівників архівних установ. На виставці представлені документи, які стосуються історії вінницького архіву – від дореволюційного періоду і до сучасності.
Чільне місце посідають справи про створення Подільського губернського історичного архіву, у якому зберігалися дореволюційні архівні документи. Він був укомплектований з матеріалів Подільського та Камя’нець-Подільського архівних управлінь. З Кам’янця до Вінниці було перевезено документи губернських установ, а також частини повітових. Губернський історичний архів підпорядковувався Подільській комісії з вивчення історії партії та історії революції. Саме з його заснування бере початок історія сучасного Державного архіву Вінницької області, який наступного року відзначатиме своє 100-річчя.
«Взагалі архівна справа на Вінниччині зародилася ще в другій половині ХVІ століття, коли було створено Брацлавське воєводство й розпочали діяльність шляхетські суди: ґродський, земський та підкоморський. Перша конкретна вказівка на існування місця концентрації архівних документів сягає 1580 року, коли через необережність сталася пожежа Вінницького замку, у якій згоріла переважна більшість королівських надавчих актів на маєтки місцевій шляхті, межових обводів тощо. Але у Вінницьких мурах архів почав діяти сто років тому, коли було утворене Подільське губернське архівне управління при губнаросвіті, яке переросло в Подільський губернський історичний архів. У різні періоди заклад називався по різному, але основний вид діяльності від того не змінювався», – розповідає начальниця відділу інформації та використання документів Державного архіву Вінницької області Любов Загородня.
На виставці документи розміщені у хронологічному порядку, вони відображають основні віхи з історії архівної справи. Особливо цінними є справи, які стосуються періоду УНР та Гетьманату, окупації у часи Другої Світової війни, приєднання колишніх облпартархів, архівних відділів, передачі розсекречених документів з СБУ тощо. Окремим блоком представлені праці співробітників Державного архіву Вінницької області, які відображають значний масив інформації як про загальну історію рідного краю, так і окремі події громадсько-політичного життя, зокрема розвитку народного господарства, освіти, охорони здоров’я, побуту населення. Загалом у сховищах Державного архіву Вінницької області зберігається понад 1,5 млн документів, які є безцінними джерелами з історії Вінниччини від середньовіччя до сучасності. Головний корпус архіву розташований у найстарішій будівлі міста – колишньому єзуїтському монастирі, який споруджено у першій чверті ХVІІІ ст.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День»