В Україні розпочинається трирічний проєкт "Жінки, мир, безпека"

Посольство Королівства Нідерландів та Український Жіночий Фонд презентували проєкт «Жінки, мир, безпека: місцеві потреби – місцеві рішення».
Трирічний проєкт “Жінки, мир, безпека” стартує в Україні. Він націлений на локалізацію Національного плану дій 1325 в Луганській, Львівській, Харківській та Хмельницькій областях.
«Локалізація – це індивідуальний підхід до місцевих потреб і залучення місцевих зацікавлених сторін до реалізації. В умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації частини території Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь місцеві плани дій в питаннях миру, безпеки і участі жінок будуть різними в кожній області, в кожному відомстві. Для того, щоб вони були дієвими, над ними разом повинні працювати державні структури і органи місцевого самоврядування, громадські та міжнародні організації», – пояснює необхідність проєкту Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко.
Уряд Королівства Нідерланди надає на реалізацію Проекту фінансову та консультаційну підтримку в розмірі 2,2 млн євро.
“Нідерланди підтримують Україну в багатьох сферах на її шляху до стабільності та процвітання. Для нас дуже важливо допомогти у втіленні Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” в регіонах України. Залучення жінок до прийняття рішень щодо побудови миру і зміцнення безпеки в громадах – це принципове питання. Адже лише таким інклюзивним шляхом можна врахувати інтереси усіх, на кого впливють та вплинули воєнні дії», – зазначає заступник Голови Місії Посольства Королівства Нідерланди в Україні Пітер ван Вліт.
Український Жіночий Фонд, який реалізовуватиме проєкт, застосовуватиме власну методологію локалізації процесу 1325, яка доводить ефективність з 2018 року. Фонд допомагає створювати у регіонах коаліції з представницями та представниками правоохоронних органів та інших силових структур, місцевих органів влади, громадських організацій, військових та інших навчальних закладів, медіа. Мета таких місцевих (локальних) об’єднань – вивчення потреб в регіоні, навчання громад, лобіювання і адвокація прав та можливостей жінок.
«Коаліції будуються на принципах рівності та партнерства. Учасниці й учасники допомагають місцевій владі побачити проблеми, які раніше не озвучувались або не вважалися важливими. Щоб добитися змін, вони наповнюють сенсом регіональні плани дій 1325, залучають ресурси і добиваються їхнього виконання. Завдяки співпраці влади та громадськості політики і рішення на місцях стають більш чутливими і дружніми до тих, на кого вони спрямовуються», – пояснила директорка Українського Жіночого Фонду Олеся Бондар.
Коаліція 1325 у Луганській області – одна з найдосвідченіших в Україні. Регіон уже вісім років потерпає від російської агресії і вдруге долучається до проєкту “Жінки, мир, безпека”.
«Навчання і грантова підтримка Українського Жіночого Фонду дозволили жінкам Луганщини не тільки долучитись до формулювання пріоритетів місцевих планів дій 1325, а й втілювати їх: від регулярних консультацій з органами місцевого самоврядування до спільних безпекових акцій з поліцією, надання гуманітарної допомоги постраждалим від стихійного лиха, відкриття жіночих бізнесів, зон відпочинку та занять спортом, гідних санітарних умов у закладах охорони здоров’я. 1325 – це про мир в оновлених громадах, де враховуються інтереси кожної і кожного», – розповіла координаторка Коаліції «Луганщина: Жінки. Мир. Безпека» Оксана Луньова.
Для отримання додаткової інформації звертайтеся:
Леся Ярошенко, +380 66 737 83 18, l.yaroshenko@uwf.org.ua
Ольга Ситнік, +38 050 764 34 20, olha.sytnik@prhouse.com.ua
Довідка:
У 2000 році Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію 1325, щоб визнати особливий вплив збройного конфлікту для жінок і дівчат, а також їхню важливу роль у розв’язанні конфлікту та в розбудові миру.
Документ закликає держави-члени ООН розширити участь жінок, включити ґендерну перспективу у всі зусилля щодо миру та безпеки, а також захищати жінок і дівчат у конфліктних ситуаціях.
У всьому світі прийнято 85 національних планів дій щодо жінок, миру та безпеки. Україна – перша країна, яка прийняла Національний план дій 1325 в період війни, в 2016 році. 2021 року був ухвалений уже другий Національний план дій «Жінки, мир, безпека», чинний до 2025 року.
Відео про проєкти, які були реалізовані регіональними коаліціями під час першого Національного плану дій 1325 (2016-2020 рр.)
https://www.youtube.com/watch?v=MQA8Rb8PL40
https://www.youtube.com/watch?v=MJj7z9fZLMg
https://www.youtube.com/watch?v=RoPCDOFq-ak