Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вінницька організація людей з інвалідністю допомагає соціалізуватися ветеранам, які отримали травми внаслідок війни

20 вересня, 19:48

Кількість людей з інвалідністю через війну збільшується. Підтримка їх після отриманої травми та закладення підґрунтя для максимальної незалежності від сторонньої допомоги в подальшому житті – вкрай важливі. Тому у рамках проєкту із соціальної інтеграції людей з інвалідністю з числа ВПО та військовослужбовців «Громади, де дбають про кожного та кожну», який реалізується у Брацлавській та Тульчинській громадах, ГО «Гармонія» організувала кілька зустрічей у форматі «рівний – рівному» з людьми, котрі боронили країну і отримали травми внаслідок війни.

Проводить їх Андрій Щербацький, який 14 років тому отримав травму спинного мозку, але став прикладом того, як попри пересування на кріслі колісному, можна самостійно дбати про себе і мотивувати до цього інших. Під час зустрічей Андрій розповідає про суто практичні речі як облаштувати домашній простір, як подбати про фізичну підготовку, як підібрати зручне крісло колісне, як оформити документи для отримання інвалідності тощо. Крім того, Андрій залучає ветеранів, які отримали травми в наслідок війни, до активних інтеграційних заходів. Зокрема, організовує риболовлю та спортивні змагання з різних видів спорту.

Фото надан5

«Знаю по собі, як страшно почути про те, що ти більше не зможеш ходити. У такі моменти здається життя зупинилося і ти більше нічого не зможеш зробити. Насправді це не так, бо усі обмеження у нас у голові, – коментує Андрій. – Тому під час візитів до бійців, які отримали травми на фронті, перше, що я їм кажу: «подивіться на мене, я працюю, керую автівкою, дбаю про себе і ще двох котів маю на додачу». Вони посміхаються і тоді розпочинається щира розмова, яка має на меті допомогти людині прийняти той стан, який вона отримала внаслідок травми.  А далі можна говорити про юридичні, соціальні аспекти, працевлаштування, навчання та інші можливості».

Проєкт «Громади, де дбають про кожного та кожну» реалізується на Вінниччині за підтримки «U-LEAD з Європою». Він передбачає запровадження низки соціальних послуг для осіб з інвалідністю та створення інтеграційного простору у Тульчинській та Брацлавській громадах. За словами керівника регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» у Вінницькій області Віталія Швеця, його ключова ідея – започаткувати такі інституційні моделі роботи із людьми з інвалідністю, які б дозволили делегувати її частину неурядовим організаціям, що мають експертність у цій сфері і діють за принципом «рівний – рівному».

«У рамках проєкту напрацьовано дві моделі: у Брацлавській громаді створено громадську організацію «Тризвук», яка, за прикладом «Гармонії», працюватиме на задоволення соціально-побутових потреб і соціальну інтеграцію людей з інвалідністю з числа ВПО і військових та членів їхніх сімей. А в Тульчинській територіальній громаді діє комунальний заклад – Центр соціальних послуг, який координує роботу хостела для постійного проживання людей з інвалідністю із числа ВПО, – пояснює Віталій. – Представники обох громад вже пройшли навчання, а тому знають і вміють, як правильно працювати з такою категорією людей. Тому що вона специфічна, з особливими потребами і психологічними станами… Загалом за результатами проєкту буде напрацьовано дві інституційні моделі надання соціальної підтримки людям з інвалідністю та їхнім сім’ям: створення неурядової інституції та підвищення спроможності комунальної організації. Плануємо поширити такий досвід на інші громади, як у межах області, так і в інших регіонах».

Загалом послугами проєкту вже вдалося охопити понад 60 сімей людей з інвалідністю у кожній із громад. На завершення проєкту передбачене створення для людей з інвалідністю пунктів безкоштовного прокату візків. У Брацлаві їх буде в обігу 7, у Тульчині – 13. Відкриття пунктів прокату попередньо заплановане на кінець вересня поточного року.

Олеся ШУТКЕВИЧ

Фото – Андрія ЩЕРБАЦЬКОГО

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати