Перейти до основного вмісту

На Рівненщині старовинний костел реставруватимуть за кошти польського уряду

31 січня, 20:32
Фото Сергія Мініча

Благовіщенський костел у селищі Клевань, що на Рівненщині, реставруватимуть за кошти уряду Польщі. Нещодавно храм обстежувала спеціальна комісія і включила до відповідної програми. Роботи розпочнуться вже цьогоріч.

Костел має давню історію. Його побудували на місті дерев’яного храму  на початку XVІІ століття. А фундатором став князь Юрій Чорторийський. Була у храмі і своя святиня – чудотворний образ  Клеванської Божої Матері. Але у 1945 році ікону вивезли у Польщу. За радянської влади парафію в Клевані  ліквідували, храм майже на півстоліття закрили, але не зруйнували. А з 1991 року споруду віддали католицькій громаді. Сьогодні вівтар Благовіщенського костелу прикрашає копія чудотворної  ікони.

 «Зараз храм діючий. Але останні реставраційні роботи тут проводили більше 100 років тому, в 1905 році. А за часів радянської влади у приміщенні костелу і зерно зберігали, і техніку ремонтували. Тобто коли споруду передали католицькій громаді, вона була у жахливому стані.  Настоятель храму отець Юрій шукав можливості відремонтувати костел. Тим часом у Польщі діє програма, яка дозволяє залучати кошти уряду на реставрацію сакральних споруд за межами країни. Якраз у її рамках  зараз триває відновлення костелу в селищі Олика, що на Волині. І ось цього року в цю програму  вдалося включити і храм у Клевані. Так, нещодавно  сюди приїздили представники спеціальної комісії міністерства культури Польщі. Вони обстежили приміщення і дали погодження, - розповідає ініціатор відновлення костелу в Клевані Сергій Мініч. -  Цього року будуть проводити переважно консерваційні роботи. А кілька місяців тому в костелі працювали археологи».

Річ у тім, що у храмі знаходилася княжа усипальниця.  Її частково поруйнували за радянських часів. Тож експедиція значною мірою була спрямована на те, щоб не лише дослідити крипти, а й впорядкувати поховання. До роботи залучили і антропологів.

«На сьогодні ідентифікували 5 із 18 решток, - пояснює Сергій Мініч. -  Знайшли поховання Юрія Чорторийського, його дружини, дітей. Антропологи підтвердили, що це одна сім’я, виявили прижиттєві травми, вказали вік смерті. Так, хтось із представників княжого роду помер у 80 років, а хтось – у 20. А вже за цими даними ми шукали підтвердження по описах та інших джерелах, які відомі на сьогодні. Наприклад, у спогадах князя Радзивілла йдеться про те, що в його сусіда Юрія Чорторийського сталося горе – померла старша донька, яка була зарученою. А нам стало відомо, що одну з жінок з усипальниі поховали у фаті. Власне, таким чином і проводили ідентифікацію.  А ще, ймовірно, буде шанс зробити і ДНК-аналіз знахідок. Адже один із нащадків князів Чорторийських зараз очолює наукову установу, яка цим займається. Він готовий взяти витрати на себе».

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати