Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Львові першачків заохочують вчитися сидячи і стоячи

07 жовтня, 17:12
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Йдеться про пілотний проєкт «Дамо дітям рухатись», що є соціальною ініціативою однієї з ІТ-компаній Львова.

Представляючи проєкт, його організатори зазначили, що, згідно з медичними дослідженнями, понад 80% часу поза сном діти проводять у положенні сидячи, а це негативно впливає на їхнє здоров’я і може призвести до непоправних наслідків у майбутньому. Ще 2018-го ініціативна група почала вивчати іноземний досвід щодо боротьби з гиподинамією у закладах освіти і виявила, що в багатьох школах за кордоном у класах використовуються й так звані парти-конторки, за якими можна вчитися стоячи. Схожі проєкти, кажуть, чинні у Великій Британії, Німеччині, Японії, Австралії, а у США так навчаються вже понад 1 млн учнів, і їхнє число щороку зростає. Результати такої методики – явно позитивні, бо в учнів поліпшуються постава та зір, крім того, покращується пам'ять і навіть поведінка. «Цим проєктом ми інвестуємо далеко в майбутнє!», – вважає співзасновник ініціативи Олексій Плетньов.

Вже сьогодні першокласники у трьох навчальних закладах Львова (школі №31, ліцеях ім. Стуса та №52 ім. Лобачевського), за бажанням, змінюють положення – зі сидячи на стоячи і навпаки. Вчителі та ініціатори проєкту в жодному випадку не змушують дітей весь час стояти, а лише рекомендують  змінювати позу.

Проєкт «Дамо дітям рухатись» відбувається під наглядом медиків із центрів «Інново» та «Гайдук Педіатрія». Першачки з пілотних класів проходять медичне обстеження у вересні-жовтні. Аналогічно – в кінці навчального року. Парти-конторки залишаться з дітьми до 11-го класу, тож за потреби дослідження триватимуть і надалі.

У Львівській міській раді розповідають, що методологію дослідження допомогли розробити фахівці із лабораторії соціальних детермінант здоров'я дітей, ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. Марзєєва НАМНУ». Їхні наукові дослідження присвячені шкільним факторам та способу життя дітей, що впливають на формування здоров'я. Ще в попередні роки було встановлено, що малорухливий спосіб життя притаманний 75,6% сучасних міських учнів середнього шкільного віку. Причому у дівчат ймовірність вести малорухливий спосіб життя вище у 2,5 раза, ніж у хлопців. Фахівці лабораторії довели, що при низькому рівні рухової активності ймовірність появи множинної патології (більш як 3-х захворювань) зростає у дітей і підлітків майже в 4 рази, а ймовірність розвитку неврозів – у 2,5 раза.

З липня 2021 року проєкт «Дамо дітям рухатись» входить до Плану дій Львівської міської ради з реалізації ініціативи UNICEF «Громада, дружня до дітей та молоді». У разі підтвердження позитивних результатів, за допомогою UNICEF таку методику можна буде поширити на всі школи країни. Але вже зараз вчителі та батьки учнів будь-якого віку можуть подати заявку про бажання долучити свою школу до руху за здорове навчання з перспективою отримати фінансування на переобладнання класу.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Фото «Дню» надали у Львівській міській раді

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати