У Ризі дебатують про тоталітаризм

21-22 серпня, до 25-річчя акції "Балтійський шлях", у Ризі проходить міжнародна конференція "Чверть століття по тому. Балтійський шлях і крах тоталітарного комунізму: спільні спогади Європи і джерело політичного натхнення". Захід ініціювали оргкомітет "Рига-2014", Академія наук Латвії, МЗС Латвії та Фонд Конрада Аденауера.
"Балтійський шлях" – акція, яка відбулась у прибалтійських радянських республіках 23 серпня 1989 року. Тоді близько двох мільйонів мешканців Литви, Латвії та Естонії стали живим ланцюгом завдовжки майже 600 км та з’єднали таким чином прибалтійські столиці Вільнюс, Ригу і Таллінн. Цю акцію приурочили до 50-річчя з підписання пакту Молотова-Ріббентропа. Посол Латвійської Республіки в Україні, доктор Аргіта Даудзе розповіла: "1989 року ми об’єднались, аби нагадати собі та світу про несправедливість, яка відбулась у 1939 році – тоді два тоталітарних режим підписали секретний договір про розділ Європи, і окупували балтійські країни. Ми боролися за відновлення незалежності, і сьогодні згадуємо, як стояли за нашу державу".
На конференції виступають експерти з Литви, Естонії, Болгарії, США, Іспанії, Франції, Німеччини, України, Росії, Польщі та Латвії. Учасники заходу зустріли овацією голову Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. "25 років тому мільйони латишів, литовців та естонців створили єдиний ланцюг та вивели свої країни на фінішну пряму змагання за волю. Мирна акція стала могутнім прикладом ефективності ненасильницьких методів боротьби", - зауважив Рефат Чубаров.
За словами лідера кримських татар, сьогодні життя знов вимагає об’єднання зусиль волелюбних народів, аби не допустити відновлення Російської імперії. Рефат Чубаров переконаний: "Ці дні вирішальні для майбутнього України, кримських татар, Європи, світу. Сьогодні ми всі проходимо тест на історичну пам’ять. Звертаючись до минулого, ми знайдемо ключі для вирішення проблем сучасності. Криза, пов’язана з діями Російської Федерації, обов’язково завершиться глобальними перемовинами. Після довгих жорстких розмов знов визначать гарантії безпеки для держав та народів".
Крах тоталітарного комунізму став провідною темою дискусій на конференції. Депутат Ризької думи, екс-міністр культури Латвії Сарміте Елерте зауважила: "Сутність тоталітаризму одна – позбавлення свободи, є лише різні його модифікації. Зараз немає терору, який був у сталінські часи, тепер є певні "емоціональні" пункти навколо яких будуються пропагандистські меседжі. Втім, і тоді, і зараз постає питання, чи може людина вільно обирати, вільно помилятися та відповідати за власні помилки. Нюанси відрізняються, але сутність – у наявності чи відсутності свободи".
Паралельно конференції "Чверть століття по тому. Балтійський шлях і крах тоталітарного комунізму" у Ризі пройдуть публічні заходи до річниці "Балтійського шляху". Акцію єдності прибалтійських народів згадають і у Києві: 23 серпня о 18:00 на Європейській площі Посольства Естонії, Латвії та Литви організують символічний живий ланцюг. Мета цієї акції – показати солідарність з українським народом у часи агресії з боку Росії та вшанувати пам’ять жертв тоталітарних режимів.
Нагадаємо, протягом 2014 року Рига носить статус культурної столиці Європи. Цього року проходять різноманітні акції для представлення культурного життя міста та його історичної спадщини, ці заходи координує оргкомітет "Рига-2014".
Марія ПРОКОПЕНКО, "День"